ak parti kendi kendini bitirecek

#siyaset  #özgürler 

dünya sözlük gazetesindeki bugünkü köşe yazım.

son seçimde gördük ki ak partiyi ayakta tutan iki unsur var; birincisi reis ikincisi alternatifsizlik. düşünün ki mhp'ye rağmen akp hükümetinin oy oranı 43 lere kadar indi. reis bile biliyordu ki tek başına iktidar olmak eskisi gibi kolay değildi. bu yüzden mhp'yi yanına aldı. ancak böyle bir hamle ak partinin kendisini bitirmek için yeterlidir. zira erdoğan ölümlü ve alternatifsizlik bir noktada değişmeye yatkındır.

işin diğer boyutu bitirimin yönüdür. ejder meyveli smotiler yiyerek, israfın dibine hele ki şöyle bir ekonomide vurarak kendi topuklarına sıktıklarının hiç farkına varmıyorlar. bitirici unsurun başka ciheti kadrolaşma. biz feto'da buna isyan ederken zamanında solculara küfür ederken daha beterini göreceğimizi hiç düşünmemiştik. sağolsunlar bu konuda muazzam bir duruş sergilediler. yandaşçılık ve yalakalık tavan yapmış durumda. mağduriyetler bilin ki pkk'yı doğurmuştur. zamanında doğu'ya yapılan zulüm neticesinde ülkede pkk'nın bugün başka noktalara evrilse bile çıktığını az çok biliyorsunuz.

son olarak erdoğan'ın oy kilesi; genelde 80 darbesini görmüş, krizler atlatmış, 28 şubat mağduru ve dini değerlerinden dolayı dışlanan bugün nefes aldığını düşünen bireyler. işin realitesi veya olup olmayışı beni ilgilendirmiyor. ama bu nesilden epey ölenler oldu. yeni gençlik oldukça bencil ve çıkarına düşkün. yani sen ona yaranamazsan kimse sana oy vermez. nerden bakarsan bak ak parti hükumetinin bir geleceği görünmüyor. zaten her zirvenin bir inişi olacaktır. bekleyelim ve görelim.
devamını gör...
akp kendini bitirmez mağdur olayını çok rahat kullanıyorlar bu yüzden akp'nin bitmesi çok zor.
ne zaman sendeleme olsa mağdur edebiyatına geçtiler en son seçimlerde de kendileri yerine iyi parti diye bir mağdur parti koydular ortaya bunu muhalefette yedi halkta yedi sonuç olarak oradan da çıkış yolunu buldular.
kutsallar üzerinden mağdur bitti artık yeni mağduriyetler peşinde koşmaları gerek ama bir sonraki seçim kendileri için daha zor geçecek.
belki bir zamanlar fetönün yardım ettiği gibi bu defa diğer tarikat ve cemaatlar yardım edecektir şu an için iktidarı elde tutmalarının en büyük sebeplerinden biri muhaliflerin sesini kısmak oldu ama interneti kontrol altına almazlarsa çıkışları çok zor gibi duruyor.
devamını gör...
kitle değil, lider partisi olduğu için katıldığım fikir. en büyük referans anavatan partisidir. ak parti de anavatan gibi yetersiz alternatifler yüzünden yıllar içinde demokrasi çöplüğünü boylayacaktır..
devamını gör...
ak parti gibi kapitalist bir partinin kendini bitireceğine inanmak biraz zor. çünkü kapitalizmin kendisi yapısı gereği anlık tepkime vererek çözüm üreten bir sistemdir... ak parti de sapına kadar kapitalist bir parti olduğu için kolay kolay bitmez...
devamını gör...
tarih tek bir isim üzerinde şekillenen iktidarların o isim siyaset sahnesinden çekildiği an çöküşe geçiş hikayeleriyle doludur bu noktadan bakınca hak vermemek elde değil ancak akp iktidarının oy kaybettiğini düşünmek hata olur. bu seçimde mhp baraj altın %5 bile alamaz diye o kadar çok söylendi ki akp li olan milliyetçi hassasiyetleri yüksek olan kişiler nasılsa bizden diye mhpye oy verdi. toplum sosyolojisine baktığınızda türk halkının cehaleti kutsayan kısa yoldan çalışmayarak zengin olma ideallerinin ve o ideallere ulaşmış kişilerle kendisini bütünleştirme yaklaşımında olduğunu görürsünüz türk halkı yandaşlık ve yalakalıktan şikayet etse de lüks içinde yaşayan kendine benzer insanları izlemek ve desteklemekten haz duyar kendini onun yerine koyup mutlu olur bir nevi futbol takımı tutma mantığı halkın büyük bir kesimi kendini akp iktidarı ile özdeş görüyor aralarında bir aidiyet hissi var ve bu özdeşlik hali akp ne yaparsa yapsın devam edecek çünkü kendini onunla özdeşleştirdiğinden yapılan her hatayı başkalarının üzerine yıkıp akp ve şukerasını kendi zihninde temize çekiyor nasıl ki insanlar adam öldürse bile kendini masum adleder kader kurbanı olduğunu söyler ya o hesap yapılan her iyi iş akp ve kendi zekasının başarısı yaşanan her olumsuzluk da onlara düşman olan kişilerin oyunu bu özdeşliğinin bitişi lider siyaset sahnesinden çekilse bile zor görünüyor bana siz hiç takımından vazgeçen bir fanatik gördünüz mü?
devamını gör...
-çok pis köşeye sıkıştık. bu kez bitirecekler bizi
+ben bitti demeden bitmez
-saçmalama. görmüyor musun kapana kısıldık
+bi çıkış yolu var
-şaka mı yapıyorsun
+aynen. bi şaka deneyecem. eğer güldürüp dikkatlerini dağıtırsak kaçabiliriz.
-ya bi git. o ne saçma fikir.
+denemekte fayda var.
-!?..
+heeeyy! ateş etmeyiin. bakın ne diycem. aslında biz de sizdeniiz. vallaa bak. ne ara karşıya geçtik anlamadım. Allah affetsiiin.
...
-noldu gülüyorlar mı? kaçalım mı?
+yok. gülmüyorlar. ama sanırım inandılar. bizi çağırıyorlar. kalk gidelim.
-aaa valla inandılar. vaay bee. ne adamsın. hahhaa!
devamını gör...
parlamenter demokrasi bitti. bundan sonraki seçimlerin galibi belli. ak parti bitmiş,bitiyor falan değil, bilakis iktidarını perçinledi ve türkiye'nin kaderini kendi kaderine bağladı. artık gerçekten de yeni bir türkiye var ve bu türkiye bir parti-ülke. bunun iyi mi kötü mü olduğunu izah etmek de gereksiz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar