ak parti'nin atatürkçü çizgiye kayması

son günlerde gözle görülür biçimde artan hükümet partisinin eksen kayması durumu.dava ; makam , şahıs tanımadığı gibi parti , kuruluş da tanımaz.
dimyat'a pirince giderken eldeki bulgurdan olmasalar bari.
devamını gör...
laikliği yıllardır ayaklar altına alıp kemalist zihniyeti ve atatürk milliyetçilerini aşağılayan bu güruh, gözle görülür şekilde tükürdüğünü yalamaya başlamıştır. gazi paşa mezarında kahkaha atıyordur.
devamını gör...
adalet ve kalkınma partisi her zaman laik çizgideydi; ilk günden beri hiç bir zaman laiklikle alakalı çizgisinde bozulma olmadı bir kaç gazete başlığına bakıp şeriatçı, laiklik karşıtı diye nitelendirmek oldukça yersiz olur bazı yerlerde sadece dini kültürün gereğini yaptı ama bunu devletten alıp din kurumlarına vermedi.
devamını gör...
ak parti başından beri bir kitle partisi olma iddiasındaydı. açınız programına bakın, atatürk'e atıf var, tüm kongrelerinde dev atatürk afişleri aynı şekilde arz-ı endam ediyor.

erdoğan 2002'den beri ''gazi mustafa kemal'' terkibiyle atatürk'ü ulular.

evet, ak parti seçmeni bizlerin çoğunun oy verme motivasyonu atatürk değil, hatta bazılarımız atatürk'e öyle sempati de beslemez. ancak içimizde maalesef bu hizbe bağlı oydaşlar da var.

son dönemde atatürk'e bakışımızda olgunlaşma da hakim. eskisi gibi öyle şehvetli, kadir mısıroğlu tipi eleştirelliğimiz yok.

yani bu açıdan bakınca ak partinin atatürkçülüğü makul ama burada bahsedilen sanırım kemalist oy tavlamacılığı. eğer ak parti bilinçli bir şekilde böyle bir siyaset güdüyorsa yanlış yapıyor. nasıl ki chp çarşaf açılımı bile yaptı ama elleri boş kaldı, ak parti'yi de aynı akıbet bekler.
devamını gör...
mustafa kemal paşa'ya "saygı" duymak sizi basmakalıp olarak "atatürkçü/kemalist" dediğimiz kafanın bir sempatizanı yapmaz. bilakis, sırf bu milletin tarihinde önemli bir kurucu-lider olduğu için mustafa kemal paşa'ya saygı, "milli kimliğimiz" için önemlidir. hatta ve hatta, "karşıt politikalarla" sadece ve sadece o basmakalıp kafanın yaptığı hatayı tekrarlarsınız.

tekrar edelim: "bu tür mevzular hem milli enerjinin boşa harcanması, hem de milletin kamplaşmasına zemin oluşturması bakımından bize duble zararlıdır."

ister kabul edelim, ister kulak tıkayalım, zaman ve konum bakımından tehlikeli süreçlerden geçiyoruz. kendimizi bu milletin ferdi olarak hissediyorsak, bu devletin de bekasını düşünüyorsak olay bitmiştir.
devamını gör...
sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, bu militaristleşme, milliyetçileşme ve atatürk'ün askeri ve vatanperver yönüyle ilgili vurguların temeli oy kaygısına dayanmıyor. bu açık bir beka korkusudur. 15 temmuz darbe teşebbüsü dejenerasyon dönemini yaşayan rte iktidarında ve sahibinde derin bir endişe yarattı. bu endişeyi by pass ameliyatı sonrası narkoz alan hastanın huy değiştirmesine benzetebiliriz. aslında tüm bu milliyetçi çabaların nihai boyutu rte'nin kürtlerle büyük bir nihai hesaplaşmaya gitmeye mecbur olduğunu bilmesinden kaynaklanıyor.
devamını gör...
bandı biraz geriye sarıp 2006-2012 arası döneme gidecek olursak türkiye'de kürtlüğün ve kürtçülüğün hükümet eliyle parlatıldığını görürüz. ben kendi çalıştığım iş yerinde sonradan kısıklı'da demokrasi nöbeti tutacak fanatik akp'lilerin o dönemlerde apo'yu yere göre sığdıramadıklarını, öcalan'ın barış istediğini, van'a deprem yardımı olarak bikini gönderildiğini, türklerin faşist olduğunu, hdp konvoyuna tepki gösteren izmir halkının yaftalandığını kulaklarımla duydum. türkiye'de kurucu unsurun türkler olduğunu söyleyen birgül ayman güler'in günlerce akp medyasınca linç edildiğini, amed'teki nevruz mitinginin hükümet medyasına bağlı kanallarda canlı olarak yayınlandığını, apo'nun kürtlere mektubunun canlı yayınla milyonlara ulaştırıldığını, o dönemlerde hükümet medyasınca apo'nun aslında namaz kıldığını, gençken dindar olduğu propagandası yapıldı. keza pkk'nın kurucularında sakine cansız'ın paris'te öldürülüşü ve vatan kahramanı gibi karşılanşı bunun medyada yer alması da hatırımda kalan bazı kürtçü işbirlikçiliğine örneklerdir. misalleri arttırmak mümkün.
devamını gör...
f. gülen'in iktidara açıkça talip oluşu ve bu yönde yaptığı operasyonlar rte'nin iki cephede birden savaşmasının imkansız olduğu gerçeğini duyumsamasını sağladı. aslında gülen rahat dursaydı rte, kürtçülerin defterini önceden de dürebilirdi. öte yandan aslında kürtlerin bile fazla sallamadığı kobane (aynu-l arab) taki kürtçü kalkışmayı türkiye'ye taşıma çabası, yasin börü isimli hizbullah sempatizanı gencin bayramda katledilmesi, tam islamcı kürtlerle pkk çatışırken örgütün bir de bir yüzbaşının arkasından ailesi yanında kurşun sıkması ve iki astsubayın evinde katledilmesi ateşi yeniden yaktı. ankara mitingindeki patlamanın ise dış istihbarat işi olduğunu düşünüyorum. hasılı darbe gecesi pkk'nın sotaya yatıp özerklik ilan etme hazırlığında olduğu da öğrenilince artık kürtlerle nihai bir savaştan başka çare kalmadı.

şu an itibariyle tc'nin dolayısıyla rte iktidarının fiilen ortadan kaldırılması gibi bir düşünce varsa bunun yolu derin bir ekonomik buhran veya kürt isyanıdır. mhp'yi de yedeğine alan akp zaten türk halkının yaklaşık yüzde 60'ının desteğine sahiptir. yine başta dediğimiz gibi bu bir varolma savaşı gibi görüldüğünden türkiye'nin kurucu unsurlarına da vurgu yapılması toparlayıcı olmak açısından önemlidir. naziler sscb'ye saldırdığında ulusal müdafaayı güçlendirmek için stalin yaptığı radyo konuşmasında adı bile anılması yasak olan bazı çarlara ve rus milliyetçi figürlerine atıfta bulunmuştu.

işte akp'nin islamcıları çöpe atması, rabia saçmalıklarının bitişi, suriye ile yeniden ilişki tesis etme çabaları, arapların kendi içerisindeki atarlanmalara karışmaktan vazgeçme, ihlaeyi davutoğlu'na çıkartma, atatürk'e hakaret eden bir takım zevatın tutuklanması bu sebeptendir. eğer bu mücadele zaferle sonuçlanırsa rte ve akp yeniden milliyetçiliğin dozunu azaltacak ve ihvancı-osmanlıcı-mukaddesatçı- anti semitist kodlarına dönecektir.
devamını gör...
10 kasımla kemalizmin ne alakası var?
ben de şahsen atatürk'e karşı pek sempati hissetmem ama ortada 23 milyon insanın oyunu alan bir siyasi parti söz konusu.
bu ülkede hem akparti seçmeni olup atatürk'ü seven milyonlar olduğu gibi aynı zamanda hem akparti seçmeni olup hem de atatürk'ü sevmeyen milyonlar var.
devamını gör...
fikren zıt olsada siyaseten gereklidir.

siyasi bir oluşumun amacı iktidar olarak devleti yönetmektir. bu amaç uğruna çalışırken kendi ideolojisine takılıp kalırsa tarihe karışması işten değildir. saadet partisi bunun en somut örneğidir. vizyonunu genişletemeden aynı siyaseti uzun yıllar sürdürmeyi denemek başta yerinde saydırır ve oluşumda gelecek görmeyen seçmeni kaybettirir.

yıllarca tesettürlü insanları kamuya ve okullara almayan sol kesimin seçim öncesi kadın haklarını dile getirmesi gibi. veya kur'an'dan alıntı yaptığını söyleyerek dua okuması.

mhp'nin milliyetçi çizgisiyle kan kaybederken politikasını devletçi bir yöne çevirmesinin nedeni budur.

chp'nin de bu stratejiyi kullanması kendi geleceği uğruna şarttır. ayrıca bunun siyasete ve topluma bir faydası vardır ki; kutuplaşmayı engeller ve ulusal kimliğe güç verir.
devamını gör...
"kemalist"

eleştirecekseniz gerçekçi olun, şu ateşli ergen ruhunuzdan kurtulun bir Allah aşkına! ha bunu bilhassa yapıyorsanız muhalefet yapayım derken chp'nin simetrik bir versiyonuna dönüşmek bu resmen. farkında mısınız ?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar