ak parti seçmeni

şaşılacak bir durum değil yani.

biz 80 anayasasına yüzde 92 vermiş bir milletiz, on kere demireli, üç kere özalı, iki kere de bülent eceviti seçmiş bir halkın akvadıyız, seksen senede üç dört kere darbe yaptık, bi tene de başbakan astık.

düşün ki bu ülkede yıldırım akbulut bile başbakan olabildiyse, o zaman on yıllardır turşucu hurşit'in hakkı yenmektedir.

bizim toprakta gelen çalmazsa, çalan kaçmazsa, masum da vurulup yatmazsa mutlaka bir şeyler ters gidiyor demektir.

bu kadarına şükür, her şey tıkır tıkır yürümektedir, memleket güllük gülistanlık olmuştur, seçmenimiz de dördüncü levele geçmiş durumdadır.
devamını gör...
içinde yer aldığım seçmen grubudur.

not; doğru söyleyeni değil hakaret edeni, putçulukla suçlayanı, tekfirciyi , ahiretle tehdit edeni dokuz köyden kovarlar.
devamını gör...
son siyasi iklimde net karar vememekle birlikte kendimi dahil edebileceğim grup. benim bu adamlara verdiğim oyun islamla falan ilgisi yoktur onu önceden bir diyeyim de. istikrar istiyorum ben ülkemde, ilerleme istiyorum. gereksiz ideolojik çekişmelere kurban edilmiş nesiller istemiyorum örneğin. ha bu akp'nin hiç mi kabahati yok, ohooo sürüyle say say bitmez ama bunların yerinde başkaları olsaydı ülke o zaman ayvayı yemişti.

yaptıkları en feci hata cemaatle ittifak kurup devlette yapılanmaya gitmelerini görmezden gelmek olabilir. bence başbakan bu kadar güçleneceklerini tahmin edemedi.

şimdi mecbur gene akp'ye vereceğim oyumu gibi gözüküyor zira bu cemaatle ancak rte tayfası başa çıkabilir.
devamını gör...
yanlış oldukları halde bir takım şartlandırmalardan ötürü, doğru sandığımız veya yanlış olduğunu bildiğimiz halde işimize öyle geldiği için yapılan kıyaslar sonucu sanki başka seçeneğimiz yokmuş gibi dayatılan seçmenlik türü.
bir takım laf oyunlarıyla halkı istedikleri gibi yönlendiren ‘sofist’lerin bolluğunun bu yöndeki başarısı yadsınamaz. haklarını vermek lazım.
devamını gör...
şehide 'kelle', teröristbaşına 'sayın' diyen, oğlunu yollayamadığı askerlikten 'yan gelip yatma yere değildir' diye bahseden, başı kapalı diye türkiye'de okuyamadığını söylediği kızının yanı sıra, oğlunu da abd'de okutan, halkına 'ananı da al git' diye hitap eden, 2002 seçimleri öncesi kaldırılacağını söylediği milletvekili dokunulmazlıkları ve yüzde 10'luk seçim barajını kaldıramayan, 12 eylül referandumuyla yapısını değiştirdiği hsyk'yı, ucu kendisine dokununca komple değersizleştirmeye çalışan, gezi parkı protestolarında da gördüğümüz gibi, en doğal anayasal haklarından birini kullanan gençlerin üzerine kimyasal gaz sıktıran ve belki de bizi ilerde kanser edecek olan, dahası bu gençlerin ölümüne bizzat sebep olan, katil polislerden 'destan yazdılar' diye bahseden, o polisler daha sonra kendisinin ve çevresindekilerin yolsuzluklarını ortaya çıkardığında ise, soruşturmaların yürütülmesini engellemek için elinden geleni yapan, kendisine ayakkabı kutusu gösteren bir kadının bile gözaltına alınabildiği bir korku imparatorluğu yaratan, bizim ortaokuldaki vatandaşlık dersinde öğrendiğimiz 'güçler ayrılığı' ilkesinden bile haberdar olmayan, kendisini padişah ve halife ilan etme meraklısı, ülkenin kurucusu mustafa kemal atatürk'ün ''yurtta sulh, cihanda sulh'' sözünün aksine, ülkeyi tüm komşularıyla düşman hale getiren, komşu ülkelerin terörist örgütlerine silah yardımı yapan, ülkenin kurucularından 'iki ayyaş' diye bahseden birine oy veren, bundan utanmayan, dahası gurur duyan seçmendir.

devamını gör...
türk siyasetinin en gebe yanlarından birisi alternatiflerin yok denecek kadar az olması ve yeterli olmadığı gibi yanlış tanımlanan muhalefet anlayışıdır.ak partinin gücü rakiplerinin güçsüzlüğünden gelir.son 10-13 yıla baktığımız zaman yapmış olduğu atılımlar , çalışmalar bir hükümetin yapması gereken çalışmalar olup önceki hükümetlerin yapmadıklarıdır.dolayısıyla ak partinin bu akılcı icraatları ve izlediği politika bireyin kendisini önemsemesini sağladığı gibi önemsendiğini de hissettirdi. zannetti ki ak parti bambaşka bir hükümet .hayır değil ak parti seni çok iyi tanıyor bu yüzden her dönem başarılı oluyor.ezildiğin ve haksızlığa uğradığın konuları çok iyi analiz ederek adımlarını zamana yayıyor.aslında sen akp seçmeni değil türkiye gerçeğisin.dolayısıyla sağlam bir ideolojisi olmayan bir partinin başarısı, ideolojiye dayalı değil bireyin kendisini hesaba katarak insan merkezli siyaset yapmasından gelir.

akıllı siyaset elbetteki iyi bir lider ve onu besleyen kaliteli kurmayları gerektirir.bir genel başkanın kendi partisinden olmayan seçmene '' dik dur eğilme ülkücüler seninle '' , '' dik dur eğilme bbp seninle '' ve '' dik dur eğilme milli görüş seninle'' pankartlarını açtırtmış ise o ülke de o genel başkanın ,başkanlık yaptığı partinin seçmeninden değil bir türkiye gerçeğinden söz etmek daha isabetli olur.


devamını gör...
bir anda ortadan kalkmış sağ ve zaten hiç olmamış soldan geriye kalan kitle.
devamını gör...
(#1051240 ) açıklamasına örnek bir entry

bkz: ( #1051258 ) hisleri uyandırarak, gerçekleri saptırmaktır bu. ayrıca birbirine benzemeyen olgular üzerinden yapılan kıyasla hakikati saptırmadır bu.

" dik dur eğilme ülkücüler seninle" "dik dur eğilme milli görüş? seninle pankartı açtıran bir liderin, seçmenleri mi? resmi bir açıklama yok bu mevzu ile ilgili. hele ki bugünlerde patenti alınmış bir görüş hakkında bildiriyi de sadece patent sahibi kurum yapabilir. bakıyoruz, yok böyle bir açıklama.


ya en azından:gelen bir haberin,yapılan bir konuşmanın,verilen-alınan bir görevin,yapılan bir planın hangi önermeleri içerdiğini ,zamanında teşhis edin.,o önermelerin hangi öncüllere dayandığına dair disiplinli-seviyeli bir iletişim oluşturun. doğruluk değerleri üzerinden eylemler ve sözler sarfedin.
kesin bilgiyi zihinsel anlamda, pratiğe dökün ya. el insaf.

bu gün, tevhidsözünün içerdiği önermenin bile ne tür ispatlar taşıdığını fark etmeyen müslümanlarla beraberiz. ki hele bugünlerde ki mevzular hak getire. “hak”olanı diriltmeye sadece bir yönden katkıda bulunabiliriz: safsata ile doğru arasındaki ayırma,yani aklımızın katkılarıyla.

devamını gör...
içinde alternatifsizliğin ve karşı görüşe oy vermek istememenin kurbanı olanların da bulunduğu seçmen kitlesi. "kurban" kelimesi ille de olumsuz manada algılanacak diye bir şey yok burada; pek âla "çaresizlik" olarak da düşünülebilir. bir de şöyle bir şey var tabii, akp'ye oy veren herkesi "tayyipçi" bellememek lazım.

not akp li değilim. başka herhangi bir partili de değilim, şimdilik.

devamını gör...
-ak partiye oy verirsen öldürürüz!
+tamam vermem.
-chp'ye oy vereceksin.
+tamam öldürün.

(adam haklı)
----

-neden mhp'ye oy vermiyorsun?
+devlet bahçeli gidene kadar oy vermem.

(adam haklı)


----

-tamam o zaman saadete ver oyunu.
+erbakan'ın yeri hiç dolmadı. saadet partisi içinde ülke yönetecek adam yok.

(adam haklı)

----

-neden ak partiye oy veriyorsun?
+ islam, ümmet ...

(tamam abi senin gerisini söylemene gerek yok sen de haklısın)
devamını gör...
ülkenin nereden nereye geldiğini bilen seçmendir.
devamını gör...
partileri ile uyum içinde olan seçmendir. türkiye sağ seçmen profilinin tüm özeliklerini taşımalarının yanında, artıları da var.

örneğin, partileri ne kadar çirkefleşiyorsa, bu seçmen de o denli çirkefleşiyor.

partileri ne denli dinselleşmeyi işaret ediyorsa, o yönde bir dinselleşme eğilimi gösteriyorlar.

liderleri mezhepçilik yapıyor, ertesi gün bunlarda başlıyor.

partilerine son derece sadıklar. hırsızlığı, insan öldürmeyi, suriye'de yapılan siyasi ahlaksızlıkarının hepsini "başbakanımıza komplo" kuruyorlar ile aştılar, güya.

ne menderes'in, ne demirel'in, ne özal'ın böyle bir kitlesi yoktu. bunun şu anlık iyi yanları gözüksede, bu kadar motivasyon bir yerde patlama noktasına gelebilir ve o zaman o oklar, kime ve ne tarafa döner bilinmez. padişahlara tecavüz eden bir " ecdadımız" var, uyandırıyım.
devamını gör...
tabanında değil ama yine tabanını oluşturan orta sınıflarında ciddi bir aşağılık kompleksi vardır bu seçmenin.

aslında alt sınıflarında da bir kompleks mevcut ama bunu daha çok sınıfsal kaygılara bağlamak meyillindeyim. orta sınıflarında, şu anlayış mevcut, "aşağıladılar bizi, küçümsediler, saygı duymadılar" böyle gerzekçe bir algı ile sürekli birbirilerini gaza getirip motive ediyorlar. oysa aynı adamlar ve kadınlar alt sınıflardan insanlarla konuşurken, son derece burnu büyük oluyorlar ve küçümseyici davranışlar, o karşı oldukları "elitistlerden" hiçbir farkı yok. hele üst sınıflarından bahsetmiyorum bile zira dünyanın en aşağılık burjuva sınıfı kim deseler, akp'nin üst sınıflarını gösteririm. ihale almak için, "türban" takan kişi, bakara der, makara da.

orta sınıflarında bir de şöyle bir şey var, "yeni osmanllı" nihat doğan'ın terimi ile new ottomon. bu algıyı yine son derece kör bir tarihsel bilgi ile körüklüyorlar, işte "her şey yolunda gidiyordu da, cumhuriyet kuruldu, kötü olundu" mısır'ı cumhuriyet kaybetti, suriye'yi, filistin'i, lübnan'ı ve hatta körfez hattını. dediğim gibi, her şey yolundaydı da cumhuriyet bozdu işte, şaka gibi.

bu algı kendini, "bizi aşağıladılar ile" motive ederken, new ottoman ile kompleksli saldırganlıkları vuku buluyor.

edit, "bu ülkede özgürlük yok" "eee küfür ediyorsun ya, al sana özgürlük" diyenlerin, oluşturduğu seçmen kitlesidir ayrıca.
devamını gör...
kesinlikle ve kesinlikle tornadan çıkmış gibilerin oluşturmadığı seçmen kitlesidir. yaşantılarıyla, inançlarıyla, ekonomik skalalarıyla, o kadar farklı seçmenlerdir ki ''alternatifi yok aga napayım'' diyenlerin bolca bulunduğu seçmen kitlesidir. diğer parti seçmenleri, bu çeşitliliğin yanına bile yaklaşamaz.
devamını gör...
herkesin kafasına göre bir kalıba dökmeye çalıştığı ama belli bir kalıba dökülemediğinden muhalif seçmenin feleğini şaşırtan seçmenlerden oluşur.neyse ki empatiden anlayan insanlardır, muhalif seçmenlerin her türlü hakaretinin hep kaybeden tarafta yer almanın acısından olduğunu bildiklerinden çoğu zaman sadece gülüp geçerler. ha tabii bir de ak parti seçmeni denilmesi önem arz eder.
devamını gör...
ideolojisine göre argümanlar değişir, entelektüel sevyesine göre kurduğu cümleler değişir ama ana tema hep aynıdır; bidon kafalılar.

cumhuriyetin ideal vatandaş tipi olan olan kemlizm beslemesi beyaz türkler'in silah ve devlet gücüyle ülkenin çoğunuğu olan bu kitleye doksan yıldır hükmetmesi ilgili azınlıkta doğal bir tahakküm duygusu üretti. son on yıldır akp, ülkenin çoğunluğu olan seçmenini hak ettiği merkeze taşıyınca merkezin beslemeleri çevreye taşındı mecburen. her konuda ağızlarının içine bakan devlet bugün aynı azınlığı adamdan saymıyor. bütün mesele kölesi saydıkları kesimin ülkenin kaderine ilelebet el koyması ve dünün müstekbirlerini hak ettiği konuma indirgemesi ve bunun yarattığı hazımsızlıktır.
devamını gör...
daha öncede yazdığım gibi, motivasyon kaynakları bellidir. "bizi aşağıladılar"

yalanınız batsın, baştan aşağı yalan, baştan aşağı riyakarlık.

zira, bu ülkede başından beri dışlanan, yok edilen, işkenceden geçen, öldürülen, çocuk yaşta asılan kesim, sosyalistlerdir. yalnız sosyalistler kendilerini dinsel bir ritüel olan ağlama duvarından üretmedikleri için, bunu dile getirmezler buradan bir var olma mücadelesine girmezler.

osmanlı döneminden başladı sosyalistlerin katledilmesi, suphi öldüğünde daha cumhuriyet kurulmamıştı, ya da iştirakçı sürgüne giderken. sirkeci'de işçiler ayaklandığında, iktidarda abdülhamit vardı.

tabii bu sosyalistler aslında çok zenginler, deniz gezmiş'in petrol tesisleri, mahir çayan'ın fabrikaları, ibo'nun altın madenleri vardı. erdal eren'de zaten, zevkine 17 yaşında asılmak istedi, şımarıklık işte.

çok mu uzağa gittim, berkin'in öldüğü semt belli, ailesinin gelir durumu, ne acı değil mi? ya ali ismail? ahmet atakan? bilal erdoğan'ın milyonda biri varlıkları var mıydı acaba?

devamını gör...
resmi ideoloji tarafından ötekileştirilmemiş kesim.

istiklal mahkemeleri hiç kurulmadı. namaz kılanlar ordudan atılmadı. başörtüsü hiç yasaklanmadı. ihl'lere katsayı farkı uygulanmadı. başörtülüler meclisten atılmadı.

ağlamazlar onurluca sabrederler, direnirler. dik dururlar. ve günü gelince kazanırlar. kazandılar netekim.
devamını gör...
istiklal mahkemelerinin astığı kesimdir aslında, ilk akp'liler bunlar zaten.

istiklal mahkemelerinde, asılan ittihatçı sarıklılıları da sahiplenir bunlar, "bakın sarıklı oldukları için asıldılar" diye, oysa chp'de daha çok sarıklı vardır. hehh mesele eğer sarıklı filan asılmasıysa, ya da" dindar" kesim -ki bu nasıl oluyor, sosyoloji el verişli değil dönem itibari ile- 19.yüzyıl osmanlı'sında asılan bir çok sarıklıyı örnek gösterebilirim. bu tipler şapka kanunu filan derse, şapkadan yüzyıl önce neden fesin zorunlu kılındığını, devlet dairlerinde neden pantolon ceket zorunluğu getirildiğini bir türlü açıklamazlar. dediğim gibi, kompleksli bünyelerini saçma sapan yalanlar üzerinden motive edeler. abdülhamit'in neden çarşafı yasakladığını, hatta islamiyette böyle bir örtünme şekli yok diye bir açıklama yaptığından da hiç bahsetmezler. aynı zamanda, abdülhamit'in hiç içki içtiğinden de bahsetmezler, ya da ilk vesikanın onun döneminde verildiğinden filan. bu tipler "hür adam" diye bir film çekerler, filmde m.kemal ile said nursi'nin bir sahnesi vardır, nasıl olduysa m.kemal said nursi'ye, "içkiyi serbest bırakacağım, bizi destekle" der, oysa içki içmek osmanlı'da 4.murad ve bir kaç dönem hariç hiç yasaklanmamıştır, hatta bir çok padişah iyi içicidir vesselam.

bu tipler hiçbir şekilde, osmanlı "elitisitlerinin" nereye gittiğini sorgulamaz zira işine gelmez, bilirler nereye gittiğini, o burjuvazi de ne oldu demezler. bu tipler motivasyonunu hanedan ailesinin iktidarından alırdı da sanırım daha onu yapamayacaklar zira erdoğan dün "hanedan diktatörlüğü" diye konuştu mecliste, nereden nereye değil mi?

örtü meselesinde, dar kafalı kemalistler hatalı olduğu kadar siyasal islamda hata yapmıştır, bunu bir örgütlenme aracı haline getirip bir çok insanı bunun üzerinden harcamıştır, hehh burada bir alan zorlaması olarak kabul edilebilir ama bu dönemde daha yumuşak bir geçiş içinde, iki tarafından sorumlulukları vardı sadece bir tarafın değil ama işte inanç ve iktidar tüm çıkmaz burada.

merve kavakçı zat-ı şahanelerine hiç girmeyelim zaten, bunu neden yaptığını bilen biliyor.
devamını gör...
"adamlar yiyor ama yapıyor da." diyecek kadar dangalak tipleri de bünyesinde barındıran seçmen kitlesidir. hz. muhammed sav. "hırsızlık yapan kızım fatıma dahi olsa gerekeni yaparım." buyuruyor oysaki.

insanların bu tutumu, başbakan'a ve ailesine iftira edenlerin yaptığından daha büyük bir zulümdür ve bunun çaresi yoktur maalesef.
devamını gör...
yemin ederek söylüyorum ki bir takım insanlar tarafından ölünceye kadar anlaşılamayacak seçmendir. anlayamıyorsunuz. anlayamayacaksınız. o kapasite yok, o ufuk yok. şunu bari anlayaydınız diyorum ama onu bile anlayamıyorsunuz. yahu biz bu adamları anlayamıyoruz bile diyemiyorsunuz. oyunu kaybeden çocuk gibi hep bahaneler, hep bahaneler.

paragraflarca yazıp zahmete girmeyin, kendinizi yormayın. biz sizi sizin kendinizi tanıdığınızdan ve bildiğinizden daha iyi biliyoruz. bizi hep sabırlı yapan bu. empati kurabiliyoruz, sizi anlayabiliyoruz. o yüzden sakin olun. bizi de anlamaya gayret etmeyin. anlayamazsınız dediğim gibi.
devamını gör...
ortalamadır, türkiye ne ise ortalaması tam olarak akp seçmenidir, ne eksik ne fazla.
devamını gör...
içlerinde açık açık chp yi savunup domuz gibi akp ye oy atanların da olduğu kitle.

bunlar zengin tayfasıdır bilirler akp giderse ekonominin gümleyeceğini ama mahalle baskısına gelemezler.
devamını gör...
kemalist, komünist, gülenist, faşistlerin dışında kalan vatandaşların oluşturduğu kümedir.
devamını gör...
gezi parkı olaylarından sonra partiyi iyice sahiplenip gerçeken akp seçmeni olarak bir statü kazanmıştır. önceleri sağcılar da solcular da oy veriyor denilirdi. yani seçmen kitlesi parmakla gösterilemezdi ama artık ak parti bir davaya dönüştü bu yüzden seçmenler de dava adamı olmaya başladı.
devamını gör...
mevzuların farkında olan seçmendir. safları komplo teorisiyle ayırmanın saçma olduğuna inanır, nitekim saflar şuan çok belirgin özelliklere sahip ve 80 darbesine ön ayak olan durumların en az 5 katı bir şekilde devam etmekte olan olaylar silsilesine çok derinlemesine değil, normal bir bakışla bile gerçekleri görebilecek kesimdir. genel başkan ve başbakanlarına tapınmak gibi bir durumları yoktur. Allah için severler, partilerinin halka bakışlarından dolayı severler, hatalarını eleştirir, yol göstermeye çalışırlar. küsüp gitmez, iftiralara pabuç bırakmaz, iki tane kolpacının kolpasına kulak asmaz, gerçek bir şey varsa hesabını sorar.

kırıp dökmez, insanlara zarar vermez, kalp kırmaz, kıranlardan da haz etmez. partilerine, oylarına, milletvekillerine, genel başkanlarına, başbakanına sahip çıkar. gerekirse -5'lerde -10'larda destek için çalışmalar yapar. darbe girişimlerinde bulunmaz, asılır, kesilir fakat yardımı Allah'tan ister. bunun için insanları rahatsız etmez, canına halel getirtmez. tencere tava çalmaz, gazete-kitap-dergiyi dibine kadar okur, en kral tartışmalara girecek kadar birikim sahibidirler. iyi şaraptan anlamazlar, nitekim şarap içerek gelen aydınlık kisvesine de prim vermezler. ama bunun yanında, limonatanın, kompostonun, hoşafın, ayranın, yoğurtun, sütün en kralını bilirler ve sofrada ve sofra dışında canına okurlar. akşam kitap-sinema karşısında şapar devirmez, sıcak bir çay veya harika bir kahve eşlik eder onlara.

hasılı iyidir ak parti seçmeni.

edit: blog yazarı gibi oldu..
devamını gör...
nazım'ın şu enfes dizeleriyle malul kitle...

akrep gibisin kardeşim,
korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.
serçe gibisin kardeşim,
serçenin telaşı içindesin.
midye gibisin kardeşim,
midye gibi kapalı, rahat.
ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim.
bir değil,
beş değil,
yüz milyonlarlasın maalesef.
koyun gibisin kardeşim,
gocuklu celep kaldırınca sopasını
sürüye katılıverirsin hemen
ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.
dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,
hani şu derya içre olup
deryayı bilmiyen balıktan da tuhaf.
ve bu dünyada, bu zulüm
senin sayende.
ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer
ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
kabahat senin,
demeğe de dilim varmıyor ama
kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!
devamını gör...
aptal birisi değilim hatta iq seviyem çok üstlerde ve akp seçmeniyim. bazıları akp seçmenine aptal köylü diyor ya ne aptalım nede köylü hem köylü olsam ne farkeder ya neyse..akp ülkeyi batırsa bile oyum akpye.maddi olarak beklentim yok dedelerim gibi cephelerde aç çıplak canımı vermeye hazırım yeterki değmesin mabedime taş.. manevi olarak beklentimi sadece akp karşılıyor
devamını gör...
eskiden aralarında olduğum insan grubu.

2010 yılı kpss olayından sonra cemaat ile takındıkları görmedim duymadım bilmiyorum tavrı yüzünden bir daha oy vermedim. bir daha da oy vermem.

devamını gör...
asla inkar edilemeyecek bir şey var o da en çok yaftalanan seçmenler olduğu gerçeğidir.
-makarnacı, kömürcü, hüloğcu, kıl, cahil, koyun...
sayamıyorum afedersiniz.

iyi de bu insanların seçmenle sorunu nedir? yüz yüze gelen karşıt fikirlere sahip seçmenler birbirlerine böyle hakaret etmez hatta can ciğer kuzu sarması olup internet başına geçince anasına avradına sövüyor herkes birbirinin. sonra vay efendim medeni/yet olamıyoruz. sen olma ulan ayı.
devamını gör...
tüm yalanlara iftiralara algı operasyonlarına rağmen akp den desteğini çekmemiştir. tüm bunları görecek kadar akıllı bir seçmen kitlesidir.
devamını gör...
o seçmenlerden biri olarak bu durumdan hiç yüksünmüyorum, hatta ahmet davutoğlu gibi bir entellektüelinde bu partinin başında bulunmasını bir şans görüyorum.

dilerim son dönemlerdeki bazı yıkıcı unsurları partiden temizler de bizim bildiğimiz inandığımız akparti olarak yoluna devam eder.
devamını gör...
akp seçmeni aptaldır diyen aptala verilmiş bir cevap aptalım mı diyelim yani

ben makine mühendisi değilim aptalım..
devamını gör...
ortalama bir insan zekasına sahipler. ama daha üstü değiller. standardın üzerine çıksalar zaten akp'ye oy verilmeyeceğini, hatta türkiye'de hiçbir partiye oy verilmeyeceğini anlarlar...

türkiye'deki partilerin hepsi demagoji yapıyor, siyaseti insan ütme sanatı olarak görüyor. daha neyin havasındayız ki biz.
devamını gör...
bülent arınç'ı mı yoksa melih gökçek'i mi tutuyorlar? bahisler açıldı....
devamını gör...
bu işlerin yüksek zekayla alakası olmadığını farkında olan seçmendir. zira zekası vücut hatlarından fışkıran bir mankenle,cizre'deki türkçe bilmeyen çobanının bir oyu vardır.

ona ortalama zeka değil orta yol diyelim kuzum. ki,yüksek zekâ ve derin bilgi sahibi aman aman bazı insanlar gibi cuma'yı terke götürebilir bu durum.
devamını gör...
aralarında zengin, fakir, zeki, az zeki, köylü, şehirli gibi bir çok çeşit seçmen bulunduran topluluk. akp ye ye oy vermelerinin sebepleri hepsinin de farklı. kimse babasının hayrına oy vermez. baş örtüsünü halletti diyen mi ararsınız, sosyal devlet görevini yerine getiren mi? sırf gülencileri ekarte etti diye bile oy verenler var.

kayınpederim karşılarında adam yok diyerek akp ye oyunu veriyor. öncelikle rakibinin hakkını vermeyen hiç bir muhalefetin şansı yok bu insanlara karşı. makarna, kömür, hüloğğ dersen daha seçimler başlamadan seçimin galibi belli olur. elinde kuvvetli bir medyan da yoksa, 5-0 geride başlarsın maça..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar