özellikle solcu arkadaşlara göre neler olduğunu merak ettiğim sebeplerdir. onların deyimiyle "halkın çomar olması" dışında ne gibi sebepler akp'yi 14 yıl boyunca iktidarda tuttu? illa ki başka sebepler vardır. öyle ya tek sebep halkın basiretsizliği olamaz. eğer öyleyse bu halk daha önce başarısız partileri nasıl oldu da tarihin derin sayfalarına gömdü?

şimdi sağ cepheden bakarsanız on çuval sebep sıralanabilir. benim gibi sağı solu olmayan antizm yanlısı insanlara göre de bir çuval kadar sıralanabilir. peki solculara göre nelerdir? la hakikaten merak ediyorum. benim çok solcu arkadaşım vardır ve genelde stockholm sendromu çizgisinde olayı değerlendiriyorlar. bu mu ya? hakikaten tek sebep bu mu?
devamını gör...
vaatlerini mümkün mertebe gerçeğe dönüştürmesi yahut bu yönde çaba sarfetmesi olabilir.

bir de yeni yetme ergenlerin bir çoğu bilmez. o döneme geri dönüş korkusu.

yoksa akp süper bir oluşum değil. ancak eldekilerin en iyisi olduğu gerçektir.
devamını gör...
burada akpnin 2002 seçim beyannamesi var
https://www.tbmm.gov.tr/eya...
hemen hemen hiçbir vaadini gerçekleştiremediği açık. yani vaadlerini gerçekleştirmesi olamaz.
ayrıca türkiye'de merkez sağ tek bir partide birleşince alacağı oy yüzde 50'dir zaten. birde üstüne devlette kadrolaşıp , fetönün orduyu , polisi ve hukuğu lavetmesiyle işleri çok daha kolay olmuştur.
ama bence en büyük güçleri basın. çok fazla kanalları gazeteleri ve internet siteleri var. gündeme istedikleri gibi şekil verebiliyorlar.
devamını gör...
duble yollar, köprülü kavşaklar. hastasıyım ben bunların. geçen bizim semtin girişine 3 katlı köprülü möprülü değişik bi şey yapıldı semt değişti yemin ederim. medeniyet geldi ya. yol beğenmeyen köyüne dönsün.

şaka bir yana sadece ve sadece başörtülü okumak ve çalışmak için bile 100 yıl daha oy veririm.
devamını gör...
sürekli ama sürekli, niye bu akp 14 yıldır iktidarda diye sorgularken bile akp seçmenini aşağılayan eblehler yüzünden olabilir mi acaba diye düşünüyorum zaman zaman.

einstein bile illallah etti bunlardan. aynı şeyi beşmilyon kez tekrar yapıp seçmenin akp'den dönmesini beklemek artık ultra mega giga geri zekalılık değil de nedir?
devamını gör...
ortada olmayan bir muhalefet insanları kötünün iyisi olarak gördükleri bu partiye sürükledi. lider karizmasından uzaktan yakından alakası olmayan devlet bahçeli ve kemal kılıçdaroğlu akp için çalıştı dersek yalan olmaz. çalıyorlar ama çalışıyorlar diyor ya herkes aklım mantığım almıyor.
devamını gör...
oy kazanmak namına hiçbir şey yapmayan muhalefettir. insanlara oy verdikleri siyasi partiden ötürü etmedikleri hakaret kalmadı. haliyle insanlar düşünüyor: 'bunlar muhalefette böyleyse, gücü eline geçirdiklerinde kendilerinden olmayan neler yapmazlar!' diye.

muhalefet, kendilerine oy vermeyen insanlara küfrediyor, küçük düşürüyor, psikolojik baskı uyguluyor(eskiden fiziksel baskı da vardı) ve ciddi ciddi iktidar olamamalarına şaşırıyorlar.
devamını gör...
cevap: milletin kullandığı oylardır.

gerçekten ben akparti iktidarı ile büyümüş bir nesilden geldim, hayal-meyal ecevit koalisyonunu hatırlar gibiyim. şimdi yazılan "analiz"lere baktımda hakîkaten insanların bazı şeyleri düşünmeden yazdıklarını seziyorum. biraz geriden başlatalım meseleyi ve tek tek ele alalım. cumhuriyet devrimi yapıldıktan sonra herhangi bir seçim dayatılmadı ve tavandan tabana yeni bir ideoloji dayatıldı; halkada herhangi bir söz hakkı verilmedi, cumhuriyet sosyal ve ekonomi tarihi ile alakalı okuma yapmak isteyen mesaj atsın, çok güzel kaynaklar önerebilirim. ilerleyen süreçlerde ortaya çıkmak zorunda kalan demokrat parti ilk seçimlere girdiği vakit kazanamadı; bu da açık oy gizli sayım nedeniyledir. devam edelim, 1950 seçimlerinde usul değişti ve gizli oy açık sayım ilkesi benimsendi, dp hükümet oldu. tabi bu milletin bilinçli tercihi miydi, muhtemelen hayır, çünkü bunu tepki olarak yorumlamak daha mantıklı olur, ismet özel bu konu ile alakalı bu seçimlerde millet başında kimi görmek istemediğini söylemiştir der ve chp bir daha iktidar olmaz. devam edelim, iki dönem hükümet dp'nindir ve 27 mayıs yaşanır, bu da bizim bağımsız olan mevcud devletimizin meşruiyetini yokeder; çünkü darbeyi yapanların ilk cümlesi, nato ve centoya bağlı olduklarını bildirmeleri üzerinedir. geçelim. devamında bir istikrar arayışı bir irade etmek isteyen milletin çabaları yer almaktadır; ancak 12 mart 1971, 12 eylül 1980 ve 28 şubat 1997 gibi ihtilallerle irade etmeye çalışan insanların kafalarına vurulmaktadır.

tayyip erdoğanın siyasi zekası akpartiyi iktidar yapan bir başka nedendir. çünkü o bu sürecin bir kısmını yaşadı, tecrübe etti ve bu gerçeklerden bağımsız siyaset yapmadı, kalkınma anlamında ülkemiz sınıf atladı, bunu kimse inkar edemez. birlikte yola çıktığı birçok kişi ve gruptan ayrıldı; ama bunların büyük bir kısmı muhtemelen planlıydı; yani ne yaptığını şimdiye kadar biliyordu. zira artık postmodern çağda askerin eline tüfek tank alarak bir şeyler yapması, 3. dünya ülkelerinde yaşanan durumlardı; lakin irade namına herhangi bir emare bulundurmayan tipler bu ülkeye en büyük alçaklığı yaptılar ve tayyip erdoğan yine bunun üstesinden geldi, belki çok büyük bir kumar oynadı; ama bunun sonunda millet geldi, zillet zail oldu.

yani demem o ki muhalefet falan diye bağlamaya çalışmayın işi zira muhalefet dediğiniz kendi aklıyla tek kelime konuşmaz, üretmez; milli olanlar dışında.
devamını gör...
akp'nin bir ideoloji partisi olmaması. temelinde bir idea olan partileri takip eden insanlar asgari seviyede düşünme yetisine sahiptirler. dolayısıyla çok uzun süre iktidarda kaldıklarında onları takip edenler illa ki bir falso görürler ve her bilinçli toplum gibi zaman içerisinde farklı yerlere yönelirler. ancak akp liberalin de liberalidir, kapitalistin de kapitalistidir. her kesim için dokunması gereken yeri iyi bilir. dolayısıyla halk için ekonomi iyiye gidiyormuş gibi görünür, yöneticiler halktanmış gibi görünür, ilerliyormuşuz gibi görünür, medeniymişiz gibi, yargıda bağımsızmışız gibi gibi gibi görünür. gibi görünmesi de türkiye gibi analitik zekaya sahip olan insanların azınlıkta olduğu memleketler için yeterlidir.
devamını gör...
bunu yaşı 40'ın üzerinde olan, yani ak parti öncesi türkiye'yi çok iyi bilen kişiler anlar.

sebep, ak parti öncesi türkiye'yi pislik götürüyordu. ne şehirler şehre benziyordu, ne de köyler köye benziyordu. yol yoktu yav düşünebiliyor musunuz? şimdi " yol yabdıı" diye dalga geçen yeni yetmeler keşke bizim çektiklerimizi görselerdi.

çok yüksek enflasyon ve faize mahkum bir ekonomisi vardı ülkenin.

ayrıca ülke yönetiminde siyasler birer gaz alma piyonuydu. ülkeyi sermaye, yargı, asker ve medya dörtlüsü yönetiyordu.
devamını gör...
halkımızın çok zeki olmasından başka bir tane bile sebep yok. bu halk tembelliği bırakıp çalışmaya yönelmedikçe, sorumluluğunu hacıya hocaya devretmek yerine kendi düşüncesiyle hareket etmediği müddetçe, yanlış yapılıp hakkı yendiğinde korkak tavuklar gibi sus pus oturup arkadan dedikodu yapmayı bırakmadığı sürece de bu hükümet dahil her gelen bizi düdüklemeye devam edecektir. dışarıda aramayın sorun. kendiniz sorun!!!
devamını gör...
çevreme baktığımda dinin elden gittiğine dair korku olabileceğini düşünüyorum. dinin devlet yönlendirmesiyle yaşanabileceğini düşünüyorlar.

ayrıca oyun gerçekten para ettiğini de gördüm. dedemlerin köyünde biri verdiği oyun karşılığını kendisi ve aile üyeleriyle iyi yerlere "gelerek" aldı. köy kendisini ayıplıyor ama kimin umurunda ki. adamın patates soğanı pazardan almaya parası yetiyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar