ak partililerin sessizliği

itikafa çekildiler bence. hani insan yanlış yapınca ve artık hayatta neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair bazı varoluşsal sorunlarla mücadele etmeye başlayınca kendi köşesine çekilir ya ondan olsa gerek. şaka lan totoları yemiyor. her seçim kazandılar şimdi baya bir kayıp var. azıcık arlı namuslu olalım susalım da adam sansınlar diye düşünüyorlar herhalde.
devamını gör...
75-80 yıl sürmesini dilediğimdir. 25 yıldır kendilerinden bıkkınlık geldi, sağa bakıyorum meymenetsiz yüzleri, sola bakıyorum çarşaf çarşaf pankartları, yeter biraz nefes alalım az... bu arada toparlanırız da. bir de artık nasip ben öleyim sonra ne halt ederlerse etsinler. kendimi aynada gördüğümden çok bunları gördüm hayatım boyu, bıktım, görmek istemiyorum.
devamını gör...
olması gerekendir. seçim geçti sonuç ortada. bitmiş bir seçim üzerinde anlamsız saçmalamak gereksiz. chp nasıl kazanır yeaa falan mı demesini bekliyordunuz bu insanların? seçmen kitlesinin çomarlığı konusunda bir itilaf çıktı sanırsam.
devamını gör...
fırtına öncesi sessizliğidir.
ankara-kızılay bölgesindeki üniversiteleri boşaltmış, çocukları eve göndermişler olay çıkması ihtimaline karşın.
adil dövüş yok sizde biliyoruz da madem ağlayacaktınız oynamasaydınız keşke beyler.
ülkeyi birbirine katmada bir numara oldunuz.
biz böyle mi yaptık?
kabullen, sus ve çekil.
4,5 yıl sonra tekrar görüşürüz bakarsın.
devamını gör...
bu tarz seçim yenilgileri (her ne kadar genel olarak ak parti kazansa da üç büyükşehiri ve çok sayıda şehri kaybetmiş olması hasebiyle fiilen kaybetmiştir) ak parti'yi daha da güçlendirir. 2009 seçimlerinde de ak parti genel olarak %39'luk bir yerel seçim zaferi kazanmıştı ancak 2004 yılındaki seçimlerin çok gölgesinde kalmıştı. daha sonraki seçimlerde ise ak parti üst üste ezici seçim zaferleri kazandı.

bu tarz yenilgiler parti teşkilatını revize etmeye, kendi içinde eksikleri göz önünde bulundurup ona göre bir seçim stratejisi geliştirmesine itecektir.

ak parti'nin bu seçimdeki en büyük kazancı güneydoğu ve doğu anadolu'dur. zira oradaki hdp surlarında üç şehir alarak (ağrı, şırnak, muş) büyük bir gedik açtı. diyarbakır'da ezici olarak hdp üstün olsa da özellikle bir çok ilçede iyi bir seçim çalışması yaparsa ilçe sayısını 5 - 6'ya çıkartabilir. ak parti en büyük zaferi bu iki bölgede yaşadı. batıda ise iç politika ve ekonomi politikasının bedelini ödedi. yani halk diyor ki;

"popülist siyasi yaklaşımlarla ekonomiyi düzeltemezsin, daha reel hamleler yapın"

"basında yer alan şövenist insanları artık etrafınızdan çekin ki gerçekleri görün"

"her ekonomik ve iç siyaset meselesini 'dış güçler'e bağlamayın"

"bu topraklar 780000 km2'ye düştüğünden beri bu ülke beka sorunu tehlikesiyle karşı karşıya. ancak o sorun ekonomik sorunlar ile doğrudan değil, dolaylı yoldan ilintili."

özellikle istanbul ve ankara halkı chp'nin eline çok büyük iki bomba bırakmıştır. bunu rakibine döndürmek veya üzerine oturup patlatmak kendi ellerinde. zira ekrem imamoğlu ve mansur yavaş dört büyük unsurla boğuşacak.

1. istanbul büyükşehir chp'nin elinde olsa da encümen sayısı bakımından ak parti ve mhp %60 oranında üstün.
2. ilçelerde ezici bir ak parti üstünlüğü var.
3. chp istanbul ve ankara il teşkilatları böylesine iki büyük il ile uğraşma konusunda örgütlenme konusunda büyük sorunlar yaşayacak.
4. istanbul ve ankara halkı izmir gibi saplantılı bir ideolojik çıkmaza sahip değil. yani izmir'i tabiri caizse b*k götürse bile izmirli dönüp chp'ye oy verir. ancak istanbul ve ankara halkı değişken bir yapıya sahiptir. yani izmirli gibi "ideoloji" deyip eyvallah çekmez. özellikle ak parti'nin iç siyasetteki ard arda gelen başarısızlıklar (kararlarda alınan başarısızlıklar), ekonominin yönetiminde yaşanan kötü tablo chp'ye emanet oy olarak döndü.

eğer chp yönetimleri bunların kıymetini bilip üstüne koymazsa bir daha değil 30 yıl, yüz yıl geçse de istanbul ve ankara'yı alamaz.

ben bu seçimi son derece güzel bir seçim olarak görüyorum. ak partilisi için kendine "çeki düzen" ver mesajı, chplisi için de "hadi bakalım sizi de görelim" mesajı içeren güzel bir seçimdi. milletin verdiği karar iç acıtıcı olabilir, ancak her zaman güzeldir.
devamını gör...
iki ceşit sessizlik hakim:
1- dün okul koridorlarını görmenizi isterdim.
sabah saatlerinde, kibir kulelerinden bakan hanım kardeşlerim, akşam bir tatlı huzur kıvamında sessiz sedasız bekleşiyorlardı.

2- soğan, patates üzerinden, abese suresiyle "nankörsünüz" diye sessizce oy vermeyenlere, seslenip, çanakkale de savaşmazlardı,diyorlar.

hatırlatalım: çanakkale komutanlarından biri atatürk'dü. ve atatürk'un partisi kazandı. daha ne olsundu hayatın mazereti...
seçim, belediye seçimiydi. hani şu kanalizasyon işlerine bakacak, otobüs seferlerini ayarlayacak, dış-iç-savunma bakanları yerinde duruyor. devlet başkanı da... anlıyor musun güzel kardeşim...
devamını gör...
küsmemişler. şimdi haberlerde duydum. siyasi boşluk ićindelermiş, o kadar.

t: sessizlik iyidir. yeni başlangıçlara gebedir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar