akademisyenlere mecburi şark hizmeti gelmesi

yök seçkin üniversitelerde doktora görenlerin hekimler gibi mecburi hizmet yapmasını öngören bir çalışma başlattı. bu akademisyenler 2 yıl anadolu’da zorunlu görev yapacak.

buradan
devamını gör...
gönlümü rahat ettiren karardır. ben de doktorayı ülkemde mi yapsam diyordum. artık rahat rahat yurtdışına gidebilirim sanırım. aileyi ikna etmek için bahane de var.

mevzu doğuda görev yapmak değil. doğuya bilimi getirin orada yapalım.

urfalı bir abiden duyduğum şu sözü bırakıyorum:
"urfada ohsford vardı da biz mi ohumadık!"

ayrıca, eğitim sistemine boşaltım yapanların Allah belasını versin!

edit: misal ben akıllı şehirler üzerine doktora yapan bir öğrenci olayım. Allah aşkına hakkari'de nasıl kendimi geliştirmemi bekliyorsunuz? akademisyenlik ciddi iştir! ve belli bir gündemi vardır çalıştığınız konuların. mekandan uzak kaldınız mı, gündemden de uzak kalırsınız. burada mesele doğuyu sevmemek değil.

biz demiyoruz ki orası vatan toprağı değil. benim oraya gitmem belki az şey kaybettirir ama benim gibi binlerce kişinin araştırmadan geri kalması vatana çok büyük zararlar verir.
devamını gör...
gerçekten güzel bir karardır, karara çamur atmaya gerek yok, doğuya ilmi getirin demekle yetinip kaçamak cevap vermek yerine o kaçınılan doğu'ya hizmeti götürecek olan bizleriz. hem üniversiteye kapağı atıp çalışmayan akademisyenler için de birebirdir. bakın önde gelen hukuk fakültelerinden birinde bir hocamız var, adı x.y diyelim, adamın döneminden yaşıtları prof olmuşken kendisi hala doç olarak devam etmekte görevine. sebep nedir derseniz akademik çalışma yapmak yerine sosyal medyada sürekli gezmesi takılması, kendi şahsi kararıdır karışabilecek hadde sahip değiliz, ancak bu devlet bu maaşı size ilim irfana katkıda bulunun diye verirken özlük haklarından dolayı kapağı atayım kenara çekileyim mantığı ile hareket edince ülke bir adım dahi ileri gitmiyor. bu kararla yetinmeyip bir ileri aşamaya geçilmelidir. biliyorsunuz son birkaç yıldır akademik çalışma puanı ortaya çıktı, makale bildiri sempozyum çalıştay üzerinden belli bir puan hesaplanıp o yılın akademik çalışma puanı belirleniyor.

diyorum ki bu çalışma puanında 3 yıl üst üste yahut toplamda 5 yıl fakülte ortalaması altında kalan hoca ortalamasına göre bir üni'ye gitmeli. çalışma puanının kriterleri zaten herkes için aynı, en azından kapak atma girişiminden kurtulmuş oluruz.
devamını gör...
dünya standartlarının üzerindeki zekalarıyla galaksimize ışık saçan süfer akademisyenlerimize hakarettir. gidip şimdi yüksekova üniversitesinde tezek mi eşelesin bu adam! bırakın da iki atom parçalasın. hayret bişiy yea!
devamını gör...
yerinde karar. vatanın her yeri bizim. niyetimiz egitmek ve ogretmek degil mi ? devlete hizmet kadar guzel şeref mi var. gitcen yapcan.
devamını gör...
buna mukabil şarktaki yahut varoştaki akademisyenlerin de seçkin üniversitelere gönderilip göndermeyeceği merak edilen tasarı.

biz de itü, odtü'ye gidelim de biraz ilim, bilim, medeniyet öğrenelim değil mi ama.
devamını gör...
olm, doğu'ya gelen memurin tayfası "doğu'ya gelmek başlı başına bir fedakarlık , adanmışlıktır; üstüne bir de çalışacak mıyım" deyip çalışmıyorlar zaten. bunlar da öyle olacak! yök hiç kendini kasmasın! ahbap-çavuș ilişkileri ve aymazlık bu ülkenin hücrelerine kanser gibi yerleşmiş iki hastalıktır; bu hastalıkları tedavi etmeden bu ülkenin üniversitelerinden bilim sadır olmaz.
devamını gör...
burada takılacak tek şey doğuya mecburiyetten gidecek olmak.. oysaki gerçekten eğitime gönül veren kişi, kendisiyle beraber genç nesillere bir şeyler katmak isteyen kişi doğu-batı ayrımı yapmamalı..
evet belki imkanlar büyükşehirlere göre daha kısıtlı ama şu zamanda eksiklikleri gidermek çok da zor değil.. yeter ki kişi kendini bu olgunluğa eriştirebilsin..
devamını gör...
nitelikli akademisyen sayısı yok denecek kadar az. okuyarak para kazanıyorum diyen adamlar var çoğunlukla ne acı...idealizmin yatılı mektepleri olsada oraya gödersek bu adamları şarktan önce...
devamını gör...
dün akademik hayatına kadrosunu alıp başlayan kardeşim için ne kadar sevindirici bir haber olmuş. zaten ailecek nere el atsak kurur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar