akademisyenlikte dil şartı kaldırılmalı

akp'ye yakın beyanatları ile bilinen ve 15 temmuz'da askerlerin linç edildiği iddiasını “siz bana kurşun sıkarsanız ben de sizi linç ederim” sözleriyle savunan medipol üniversitesi hukuk fakültesi öğretim üyesi yrd. doç. selman öğüt, 3. dil sınavı şartı kaldırılmalıdır. yerli ve milli vurgusu yaparken akademisyenleri bir test formatinda dil sınavına mahkum etmek haksızlıktır. kaldı ki akademisyene tercüman muamelesi yapilmamali. bilimsel ürün ortaya koyma noktasında degerlendirilmeli. tercüme büroları mevcut. dedi.

şuradan
devamını gör...
kaldırmaktan ziyade öğrenciyken herkese bir dili öğrenmek için daha fazla imkan sağlanmalı yada akademisyen olmak isteyen parlak öğrencilere bu firsat verilmeli ve test sinav yerine grammer bilgisinide ölçen ama sözlü anlatım yeteneğini esas alan yabancı dil sınavı gelmeli bence.
devamını gör...
şu şartlar altında çoğu alanda ingilizce bilmeyen bir insanın ciddi bir ilim adamı olması mümkün değil.
maalesef türkçe akademik kaynaklar sayıca az ve genel olarak niteliksiz.
devamını gör...
bir yerlere yakın isimlere zeka şartı kaldırıldığı için hızlıca doçent olan, kendi alanıyla ilgili gönüllü katıldığı her tartışma programında konuya sıfır hakimiyetiyle rezil olan ama utanmayan bir pelikancık’ın arsız talebi. kimleri akademisyen yapacaklarına dair ipucu veriyor bu beyan. bu arada sırf bazı militan tipler kolayca akademik camiaya dahil olsun diye yapılan ekstra kolay yökdil sınavı bile çare olmamış ki daha da yüzsüzce öneriler ortaya çıkıyor. dil bilmek gerekli değilmiş de, tercüme büroları varmış da; bu kadar sığ* olmak için nasıl bir çevre gerekiyor acaba?
devamını gör...
çok güzel öneri. valla kaldırılırsa en azından bir yüksek lisans yaparım inşallah. dil mil uğraşmak istemiyorum.

yerli ve milli yüksek lisansa hazırım efendim.

ekleme: dil bilmek bir artı olarak adaylara avantaj sağlayabilir, fakat bir zorunluluk hali olmasına eskiden beri katılmıyorum.
devamını gör...
komple akademisyenlik kaldırılsın, reis bundan iyi profesör olur, bu doçent, bu da doktordur desin. hem milli hem yerli olur. “milli ve yerli” diyen vasıfsızların ağzına fırıncı küreğiyle dalma hissi oluşturdu yıllar sonra bana. a.k.p. nin yar. doçu na kim ne zaman kurşun sıkmışta o da linç edecekmiş? gücü arkasına aldığını zanneden üfürükten teyyare badem bıyıklı beyanı. askeri geçmişine bakmak lazım, zira bunlar ya bedellidir ya da la neyse, ben bu şerfsizlerle aynı kaptan çöplenen tüm akepelilerin ecdadının şarap çanağına zem zem suyu dökeyim en iyisi...
devamını gör...
1. bir yrd. doç açıklamasıdır. bu yüzden biraz hüzün barındırır.

2. açıklamayı yapan kişiyle sosyal medyada dalga geçiliyor ancak kendisinin doktora tez konusu: 21. yüzyılda uluslararası hukuk çerçevesinde birleşmiş milletler güvenlik konseyi’nin yeniden yapılandırılması ve 340 sayfa. kaynak sayısı ise yaklaşık 200 ve yüzde 90'ı ingilizce. tercüme bürolarını kullanmadıysa açıklamayı yapan kişi ingilizce çok rahat metin okuyabilmekte.

3. master tezi ise direk ingilizce yazılmış. konusu: the sea polıtıcs of the eu ın the framework of 1982 un conventıon on the law of the sea. orada da kaynakların yüzde 90'ı ingilizce.

4. anlamadığım şey: neden doçentlik için dil şartının kaldırılmasını istiyor. zaten bu gün sosyal bilimlerde akademik kariyer yapmak isteyen biri daha mastera kayıt olurken dil şartıyla karşılaşıyor. bunun sonrasında doktorası var vesaire. yani günümüzde bir akademisyen adayı gelecekteki muhtemel doçent olma şartlarından birini daha en başından karşılıyor. bu yüzden bana kalırsa böyle bir talebin gelmesi geçmişte yabancı dilin çokta önemli olmadığı zamanlarda bu işlere girmiş bir türlü dil öğrenememiş yaşı da geçmiş yrd. doçlar için istiyor.

5. yabancı dil olmadan akademik kariyer yapılmaz. bu çok net. burada yabancı dilden kasıt ingilizce değil. maalesef ki ingilizce egemen dil ama bunun dışında bir dil daha şart olmalı. fransızca olur, almanca olur, rusça olur, çince olur vesaire. konuşmak zorunda değil, okuduğunu bu dillerde anlamak zorunda.bu sayede literatür takip edebilsin.

6. yerli ve millilik vurgusu yapılmış. türkiye'nin uluslararası platformdaki en büyük derdi, kendisini anlatamamasıdır. k.çı kırık, fetö'cüler bile pr yapıyor yurtdışında ama bizim devlet yapamıyor. yabancı dil öğrenmeyip, türkiye'nin tezleri yurtdışında nasıl savunulacak acaba. hakkını vermek lazım hükümet yabancı dilde yayın yapan birçok kanal açtı, yurtdışına gönderdiği öğrenci sayısını her yıl arttırdı. ve çeşitliliğini arttırdı. ama bu dil şartı kaldırılmalı söylemi bunu baltalar. çelişir.

7. türkiye'de akademisyen sorunu yok bence. bolca akademisyen ve adayı var. sorun kalite yetersizliği. kaliteyi arttırmak için çıtayı azaltmaz yükseltirsiniz. burada azaltma talep ediliyor. floodun geri kalanında da azaltma talep ediliyor.

velhasıl böyleyken böyle işte. yine sıkıldım sonunu bağlayamadım. *
devamını gör...
dil sınavına çalışmak istemeyen tembellik hoşuna giden akademisyenin beyanıdır. saçmalık diz boyu bir çok alanla ilgili kitaplar yabancı dil. ya bu adam neyin kafasını yaşıyor bilmiyorum. hayır madem geçemiyorsun yök dil sınavına girsin ilkokul seviyesindeydi.
devamını gör...
6 dil bilen monşer yerli ve milli olamayan fatih sultan mehmet'in yolundan gidenlerin anlam veremediği çıkış. kimmiş dil bilen enderunlular? ilginç bir yerli ve millilik tanımı kuruyorlar. cehalet övüyorlar. toplum mühendisliği bu. ülkeyi hızla bilimden, rasyonellikten uzaklaştırıp sormayan, okumayan köle edilmiş hale sokmak istiyorlar. yoksa tezlerini ingilizce yazmış biri.adam çatır çatır ingilizce biliyor. ağa babaları algı operasyonu için emir vermiştir ondan böyle tweet atmıştır. yoksa asistanı verdiği makaleyi anlamadım dese ilk tekmeyi o basar.
devamını gör...
lisans öğrencisiyken sıradan bir rapor veya ödev hazırlarken okuduğum “ingilizce” makalenin sınırı yokken, saçma bir istek.

geçenlerde hırvatça metin çevirdim, sırf bir cümlelik metin için.

e bu adamlar yabancı dil bilmiyor olsa bize neyi nasıl öğretecekler?

hadi oradan diyorum 3 hayırla uğurluyorum...
devamını gör...
emeklilik yaşı geldiği halde dil sınavını veremeyen ve bu yüzden tüm ailede alay konusu olan yardımcı doçent amcamın verdiğini sandığım beyanat. *

bir dil bile öğrenmeyeceksen akademisyen olma bir zahmet.
devamını gör...
bi khkya bakar lan dediğim şart. demek ki anası danası bi yere atanan kişilerin önündeki tek engel bu. dedim ya lan, bi khkya bakar. hoca sen iste yeter ki. hadi bağalım.
devamını gör...
biz öğretmenlik için dil şartı getirilsin diye düşünürken akademik bir eğitim süreci için dil şartının kaldırılması da nasıl bir düşünce ya ?
herkes gider mersin’e biz gideriz tersine.
devamını gör...
bir dil bilmenin bile öne geçiren bir faktör olmadığı 21.yüzyılda ne akla hizmet kurulduğunu anlamadığım cümle.

akademisyen olmak kolaylaştırılmamalı. bir nesil yetiştirecek olanların kalitesi düşerse ülkenin geleceği için çok yanlış bir hamle yapılmış olur.

madem bir şeyler kolaylaştırılacak, üniversitede muhteşem projeler yapacak fikirleri olan ama devletten ve üniversiteden yeterli maddi kaynağı bulamayan mühendis adaylarının çalışmalarına yardım sağlansın, kolaylık sağlansın.
devamını gör...
güzel bir uygulama zira bizim akademisyenler daha türkçe bilmiyor neyin yabancı dili? hatta makale şartı kalksın, kitap şartı kalksın ipini koparan gelsin akademiye en azından artık hiçbiri yhaaa çok çalışıyiz yieaa demezler.
devamını gör...
mevzuya hakim değilim, bilenler bilmeyenleri aydınlatsın fekat asıl takıldığım nokta şu ki; akp'ye yakın beyanatları ile bilinen ve 15 temmuz'da askerlerin linç edildiği iddiasını “siz bana kurşun sıkarsanız ben de sizi linç ederim” sözleriyle savunan ifadesinin mevzuyla alakası nedir?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar