akıl tutulması

frankfurt okulu kurucularından max horkheimer in bir kitabı. şŸu paragrafı aklıma kazınmışŸtır.

" zamanımızın gerçek bireyleri; kitle kültürünün kof ve şŸişŸkin kişŸilikleri değŸil, ele geçmemek ve ezilmemek için direnirken acının ve alçalışŸın cehennemlerinden geçen fedaileridir."
devamını gör...
herhangi bir beyanatın mabad istikametinden anlaşılması nedeniyle de ortaya çıkabilen durum. ama tüm değerlendirmelere akıl tutulması diyemeyiz, çünkü bunun için bir adet akıl gerekir. hezeyanın, sayıklamanın biraz akıllıcası denilebilir.
devamını gör...
frankfurt okulu kurucularından max horkheimer'in, okulun en temel görüşlerini görece yalın bir dil ile gösterdiği söylenen kitabı.

tarihi az çok dönemselleştirerek akıl kavramının seyrini izler horkhemier bu kitabında, silahını doğrultmadığı dönem veya düşünür kalmaz neredeyse, ortaçağ dönem felsefesini katı dogmatikliği yüzünden mahkum eder ama aydınlanma dönemine de bir müddet sonra işi gücü bırakıp ortaçağın eksikliklerini her fırsatta yinelemesinden, böylelikle neredeyse aklı putlaştırma konumuna gelmesinden ötürü tekmeyi basar. amacının felsefeyi yeniden tanımlayıp yaşadığımız şu çağda bürünebileceği misyonları bulmaya çalışmak olduğunu vurgular ve filozofları, nietzsche'ye canı gönülden katılarak, tarihi yorumlamaya ve anlamlandırmaya çalışmaktan çok adım adım değiştirmeye çalışmakla suçlar, bir süre sonra amaç ve araçların karıştırılacağını örnekleriyle göstererek. aklın biçimselleşmesi (öznel akıl) ve nesnel akıl diye iki kavram arasında gidip gelerek, en iyisinin, birey özelinde toplumsalın sindirilmesi ya da toplumsalın, kendi refahı için, bireyi her zaman hesaba katması gerekliliğidir, der ama bunun da tarihe aykırı olacağını sezdirmeden edemez. faşist ideolojilere yüklendiği bölümlerin tadından yenmez; bu bölümlerde her türlü aklı bir kenara bırakıp açarsınız ağzınızı yumarsınız..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar