aklın varsa evlenme

evlilikten umduğunu bulamamışsa bir insan, yakınır böyle etrafına. haklıdır, hakkı vardır. yıllar yılı evliliğin "saadet" olduğu kazınmıştır beynine lakin evliliğin daha ilk yıllarından söylenenlerin doğru olmadığı anlaşılmıştır ve hüsran bataklığında iz bırakan günler başlamıştır artık onun için.

bilemezsiniz, ikizini bulamamış bir ruhun ızdıraplarını. bilemezsiniz, dört bir tarafından zehirli zincerlerle zincirlenmenin ve her gün ızdırap yudumlamanın ne demek olduğunu.

aklın varsa evlenme... tâ ki ruh ikizini bulana kadar.

aklın varsa evlenme... tâ ki ne istediğini bilene kadar.
devamını gör...
bazı erkeklerin bekar akranların gerile gerile yüzlerinde yavşak bir gülümsemeyle verdikleri nasihat. işin ilginci bunu diyenler bekarken eli cebinde sokaktaki kızların arkasına bakmaktan öte bir cinsel yaşamı olmayan, bir iç çamaşırını bir ay kullanan ve ancak parfümle bastıramayacağını anlayınca değiştiren, bir tencere makarnayı üç gün yiyen insanlar olması.

birisi de çıkıp demez ki buna "evlendin de insaniyet gördün lan bokunda boğuluyodun"
devamını gör...
askerden gelen erkeğin, o şaşkın ilk altı ayı içerisinde ebeveynler tarafından tavlanıp yaka paça evlendirilmesi sonucunda doğan etik tepki. adamımızın başından o hülyalı vakit geçtiğinde yakaladığı her genç delikanlıya tembihleyeceği yegane söz.

(bkz: bak oğlum)

devamını gör...
eve girince aşkum datlum kesilen pinti kişi kişi söylemi.ulan erkek isen karıya muhtaçsın ömrü billah af edersin benim mi söküğümü dikeceksin.kadın isen evde kuruyup kalacak velhasıl yalandan söylenen sözdür.her iki cinste birbirine muhtaçtır.
devamını gör...
paradoks iceren bir ifade. aklin varsa evlenme diye seslenilen kisinin,

akli varsa zaten kendisi dogru karari verecektir. aklini kullanan bi kisi bir seyi sirf birisi soyluyor diye yapmaz. dolayisiyla bu ogut anlamsiz hale gelecek. ogutu alsa da almasa da evlenme kararini kendisi tartisarak verecek.

diger taraftan akli yoksa da ogut bosa cikiyor. niye evlendin olum aklin varsa evlenme denildiginde aklim yok ki benim o nedenle senin ogudunun benim icin olmadigini dusundum diye cevap verebilir ki sonuna kadar da hakli olur.

diger bir husus ise insanlarin kendi tecrubelerini tek gerceklik olarak algilayip bu tecrubeler sonucunda edindiklari kanaatleri diger insanlara dayatmasi dogru bir davranis degil. belki sen mutlu olamadin. belki evlenen 1000 kisiden 999 u mutsuz oluyor da olabilir. ama bu onlarin sorunu. ben farkli bir kisiyim ve ben ayni sorunlari yasamak zorunda degilim. evlenmis birisinin evliligin olumsuz yonlerini, yasanilan sorunlari anlatmasi baska bir sey evlenme demesi baska bir sey.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar