akp islami değil neoliberal bir sağ partidir

akp'yi islami bir parti olarak tanımlamak yanlıştır. bildiğimiz kapitalist, sağ, neoliberal bir partidir o. islam bunun maskesi olarak kullanılıyor sadece. türkiye'de islami hareketler var, yok değil. ama hiçbir zaman iktidara gelmediler. "akp islamı", dini özünden saptırmış, hırsızlık ve rant yolunda bir örtü olarak kullanmıştır. yoksa bunlarda gerçekten islam ahlakı olsaydı, tek bir kuruş hırsızlık yapandan hesabı öyle bir sormalıydılar ki, toplumun vicdanı öyle bir rahatlamalıydı ki, insanlar "gerçekten de islam'ın adaleti rahatlatıcıymış" demelilerdi...
evet, tam tersi oldu. çünkü ortada bir "islamileştirme" hareketi falan yok. bizde bildiğimiz klasik kapitalist soygun ve talan düzeni, buna bağlı postmodern bir kültür dayatması gündeme geldi. burada da, suudi arabistan'da ve başka ülkelerde de yaşanan bu: kapitalizmin en bayağı, en ucuz, en vahşi hali.
dolayısıyla "islamcı akp geldi, ahlaki çürüme derinleşti" tezi doğru olmaz. ve özellikle kemalist laiklerin akp'ye bu kadar islamcı bir kimlik vehmetleri bir hatadır. buradan bir muhalafet yapılması da bir hatadır.
soldan muhalefet yapılması lazım, emek teorisi üzerinden, antikapitalist teori üzerinden muhalefet yapılması lazım. antiislamcı tez üzerinden değil. çünkü bunlar islamcı değil. olsalardı en azından "dinde zorlama yoktur" ilkesi uygulanırdı ve türkiye'de asgari bir laiklik gündemde olurdu. evet, yozla.şma akp döneminde artmıştır, çünkü akp kapitalizmin bireyci ve bencil kültürünün sonuna kadar uygulanmasını sağlamıştır. bu da ahlaksızlığın patlama yapmasına yol açmıştır. böyle bir zemin oluşturulduğu için akp döneminde kadın katliamları da, yolsuzluk da, hırsızlık da artmıştır.
(bkz: hüda kaya)
devamını gör...
ilk zamanları için oldukça yerinde bir tespit. bugün için ise tam tersi durum. neoliberal olmaktan islamcılıpa evrilmeye çalışıyor. bu kadar gürültünün nedeni de bu aslında. neoliberal iken muhalefet dahil herkes memnundu emenike.
devamını gör...
bir de söylemezsem olmaz tamam akape islamcı değil islamcılık böyle değil vs vs. demezler mi kardeşim senin çatısı altında olduğun hdp nedir diye? tespit toplum için midir? peki.
devamını gör...
neo-liberalizm'in dini ekonomidir yani paradır.
peki neoliberal bir yapının ülkedeki banka faizlerini düşürmek için düşman edinir mi? *

akp'nin islami bir parti olmadığını zaten bilmeyen yoktur. bu yeni birşey değil. islami bir parti için muhtemelen türkiye hazır değildir.
devamını gör...
yüzde beşyüz faizler imfler develüasyonlar yazar kasaları düşününce akp hırsızsa diğerleri hüper hırsızdır, hele birde siyasete bulaşıp iktidarla bilek güreşine girişen dini bir cemaat varki ateş karıncaları gibi nereye elini atsa kurutuyor solcu geçinip akpden nefret edenlerden daha fazla insanı islamdan soğutuyor yani akpnin alternatifi siyasettir başka partiye geçeriz dinin alternatifi yok .. ya dini bıra siyasete gir yada siyaseti bırak dine gir sonra sosyal mecrada sağ gösterip sol vurma böyle
devamını gör...
hala soldan muhalefet eksikliği var deniyor ya ona şaşırıyorum. ya onun şeyinin kılıyız veya çalsa da razıyız çırpsa da razıyız diyen bir fanatik halka ne muhalefetinden bahsediyorsunuz?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar