muhalefet etmek ak olana kara, kara olana ak demek değildir. doğruya doğru yanlışa yanlış deyin ki sözünüze itibar edilsin. bakıyorsun adam akp öncesinin çok daha müreffeh olduğunu iddia ediyor. eğitim, sağlık, adalet, ekonomi cart curt... tüm meselelerde akp'nin eksiklerini kalem kalem sayarım (bana göre tabi) hatalarını, eksiklerini, başaramadıklarını, vadedip de yapmadıklarını falan filan. ancak 2002 ve öncesinde tüm bunlar bu kişilerin dediği gibi daha mı iyiydi? değildi oğlum değildi. bunları zaman makinesiyle gönderin 2002 öncesine "alın lan beni buradan" diye haykırır. bu demek değil ki akp'den sonra a'dan z'ye her konuda ilerledik. böyle bir şey de yok. her şeyin sebebi ne biliyor musunuz? ideoloji denen şey var ya, işte o. bu ideoloji işin içine girince insanlar ne doğruyu görebiliyor ne de yanlışı.
devamını gör...
neler değişirdi, hamuduyla çalanların yerini tırtıklayarak çalanlar alırdı. 2002 öncesi siyasetçileri ülkeyi ticaretheneye çeviremediler hiç bir zaman, ülkemizin likidite kaynakları sınırlı olduğu için tırtık miktarı da sınırlı oldu onlar için. halk çekti zararı.

günümü siyasetçileri ise ülkeyi ticarethaneye çevirdi, likidite oranlarımız arttı ancak kendilerinden olanlardan arttı. halk aynı şekilde, 2002 öncesi her yer tofaştı şimdi her yer 20-30 000 tl arasında olan araçlarla dolu kapasitenin büyümesi ile kullanım seviyesinin yükselmesi durumunu rahatlık zannedenler var misal. tofaşı olanlar corollaya veya eski kasa opellere biniyor artık. önceden yoksa aynı adamların çalışma miktarları aynı olduğu halde ilerleme ve refah elde etme seviyeleri o günden hiç farklı olmadı. halk topyekün 1 level atladı eşit şekilde. ilave bir kazanç sağlayan olmadı yani.

neymiş efendim?

giren halka giriyor, çıkan halktan çıkıyor. bu ülkeye yönetici olan siyasilerden %100 düzgün bir zihniyetle idare henüz görülmemiştir.
devamını gör...
15 yıl önce bu ülke daha güvenli bir yerdi, ırakta ve suriyede ve libyada ve afganistanda daha az müslüman ölmüştü, daha henüz haçlıların yanında müslüman ülkeleri işgale gitmemiştik. terörist başına hapishaneden canlı yayın yaptırmamıştık. devletin güvenlik güçlerine pkklılara dokunmayın diye talimat vermemiş, güvenlik kameralarını pkk rahatça silah soksun diye kapatmamıştık. kürdistanın kurucularına diyarbakırda miting yaptırıp türkiye seninle grur duyuyor diye slogan attırmamıştık. henüz devleti bu kadar fetöye teslim etmemiştik. anti amerikancı askerleri fetö ile işbirliği yaparak ergenekon adı altında iftira atıp hapislere de atmamıştık. çok şey var ya. o eteğinle örttüğün başın kıçını açıkta bıraktı ama sen başına bakıyorsun sadece.
devamını gör...
batmış bir ülkenin yeniden ayağa kalkması en az 50 sene sürer.
2008 de abd mortgace krizi patladı abd hala belini doğrultamadı ki dünyanın bütün kaynaklarını resmen emiyor..

reis 2002 de enkaz aldı ve hiç bir ölümlünün başaramayacağı kadar iyi yönetti ülkey.. ve yönetecek inşaallah 2085 e kadar..

reis 2053 hedefi koyuyor.. demekki o tarihe kadar yaşayacağı bilgisi kendisine verilmiş. biz anlayamayız onun ruhaniyetini.
devamını gör...
ekonomi tarafında 2008 yılına kadar çok iyi yönetildik herhalde buna kimse itiraz edemez. ama diğer tüm konularda eskiden oek bir farkımız yok. atıf yaptığınız sağlık alanında şimdi ile eski arasında teknoloji ve internet erişim farkı var ki o da bize ait değil dünyanın zorunlu gittiği istikamet.

mesela eskiden hastane kayıtları büyük defterlere yazılırdı oradan sırayla çağırılırdı evet haklısınız çok beklerdik ve çok sancılı idi. hayatımıza internet ve akıllı cihazlar girince randevunuzu internetten almaya başladınız ve sıraya girip 5 saat sonra muayene olmak yerine 2 hafta sonra belli bir saate randevu aldınız. evet beklemediniz çok da sancılı olmadı katılıyorum. ama bu başarı daha çok teknolojik gelişmelere bağlı. akp değil de bkp olsa yine benzer iyileşmeyi yakalayacaktık.

önemli olan kalkınmak ve refah düzeyinin artması. hakatten refah düzeyimiz arttı diyebiliyorsanız buyrun herkesi istediği yere ışınlayın.
devamını gör...
müstehak. ekmeği de karneyle alması lazım bu nankörlerin. camiler de ahıra çevrilmişti zaten...

ben de bu mantiği anlamiyorum işte. bir iktidar içinde bulunduğu şartlar ile, potansiyeline kıyasla yapabildikleri ile değerlendirilir. değerlendirmek için referans alınan nokta "doğru olan" olmalı, yanlış olanı referans gösterip bak işte bunu yapmadik o zaman iyiyiz denmez.
devamını gör...
çok değil 18 sene öncesine 2001 e gitse ekonomik olarak şu manzarayla karşılaşacak.

15 mayıs 2001:

dolar :1.13 tl
euro : 1 tl
benzin :1.24 tl
motorin : 0.77 tl
lpg :0.11 tl
çeyrek : 32 tl


15 mayıs 2019:

dolar: 6.00 tl
euro: 6.72 tl
benzin; 7.21 tl
motorin : 6.62
lpg : 3.91 tl
çeyrek: 409 tl

2002 dış borç 130 milyar dolar
2109 dış borç 500 milyar dolar

köprü, havaalanı,avrasya tuneli ve şehir hastaneleri, oto yolların borcu duruyor.
devamını gör...
yaşınız mı yetmiyor, okuduğunuzu mu anlamıyorsunuz yoksa fitneci misiniz bilemiyorum ama ben rakam yazayım yorumu siz yapın.
(ücretler ytl olarak verilmiştir ve akp'den hemen önceki 5 yıl incelenmiştir.)
1996 aralık dolar: 0,1 tl
2001 aralık dolar 1,45 tl
artış 5 yılda 14,5 kat.
1996 aralık benzin: 0,07 tl
2001 aralık benzin 1,25 tl
artış 5 yılda 17,8 kat.

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın. düzgün eleştirin bir işe yarasın ve komik duruma düşmeyin.
ya da verin eksinizi ve bu kafayla devam edin.
devamını gör...
15 mayıs 2001:

asgari ücret : 91 dolar
asgari ücret ile alınabilen benzin miktarı: 82.5 lt
kamu borcunun milli gelire oranı: % 66,4

15 mayıs 2019:

asgari ücret : 336 dolar
asgari ücret ile alınabilen benzin miktarı: 280 lt
kamu borcunun milli gelire oranı: % 34,4 (2018)

ak parti kendi döneminin en kötü ekonomik performanslarından birini sergiliyor. lakin hala öncesiyle mukayaseden uzak durumda.
2001'lere gidip te mayına basmayın bence.
devamını gör...
asgari ücret akp öncesi ücretten ziyade harçlık gibiydi. şimdi iyi kötü ücret denilebilecek seviyede. o zamanlar kısa pantulla parkta oynayanlar bilmez tabi.
devamını gör...
son altı yıl ak parti kendi döneminin en kötü zamanı... kimse bana kalkıp da 2002 öncesini bu dönemle mukayese etmesin. o dönemlerdeki israf ile şimdiki mukayese dahi edilemez. 226 milyar dolar israfı var bu milletin. buna değil türkiye, amerikan ekonomisi dayanmaz.

o dönemlerde yokluk bilindiği için herkes tasarruf ederdi. en azından kapısının önündeki bahçeden bir şeyler ekerdi. şimdi herkes hazırdan paraya konma telaşına düşmüş ne üretim ne çaba ne mücadele... hiçbir şey yok. komşuluk ilişkileri olduğu için komşular birbirini sıkı tutardı. paylaşım vardı. şimdi alt komşu üst komşusunu tanımıyor.

şu an eğitimin kalitesini tartışıyoruz. o zamanlar temel okul gereçlerini şahsın alması gerekiyordu. okulların standatları düşüktü. özellikle doğu ve güneydoğu anadolu bölgeleri tam bir kepazelikti. ulan oraları geçtik, batıdaki köylerde bile eğitim zar zor sağlanıyordu.

hele sağlık sektörüne hiç girmeme bile gerek yok. şimdiki randevu sistemine laf edenler 24 saat ilaç kuyruğuna girip de ilaçsız döndüklerini bilmezler. şu kardeşiniz de yedi yaşındayken o kuyrukların tadını yaşamıştır.

milletvekili seçersin, hükümeti düşürmek için gider o vekil başka bir parti tarafından satın alınırdı.

askeri kısma hiç girmiyorum bile.
devamını gör...
şu istatistiklerde bir kere dahi 2002 öncesi dolar bazında toplanan yıllık vergi ile bugün toplananın kıyaslamasını görmedim. varsa konuya hakim biri Allah rızası için onu da söylesin.
devamını gör...
29 yaşında biri olarak akp öncesi dönemi de çok net hatırlıyorum. evet ekonomik kriz yaşandı ama dolar yahut euro hiçbir zaman bu denli fırlamadı. öyle aman aman bir yokluk içerisinde de yaşamıyorduk. yaş muhabbeti yapan "büyük"lerimizde bunama başladı zaar. bir sene sonrasına hastane randevusu vermek büyük başarı ise bilemeyeceğim.

velhasılıkelam o günler çok daha güzeldi, imkan olsa giderim. burada kalıp "cennet"lerinde yaşamak isteyenlere de mani olmam.
devamını gör...
17 yıllık iktidarlarında ekonomik kriz döneminden biraz daha iyiyiz evet ama 17 yılda çok daha fazlası yapılabilirdi. zaten 2008'e kadar kemal derviş'in politikaları devam ettirilerek ekonomik olarak iyiye gittik. 2007 yılında beri kişi başına düşen milli gelir 10,000 usd'yi buldu. 12 yıl sonra 7500 usd civarlarında geziniyor. e arkadaş adama sormazlar mı ''sen 12 yıl boyunca ne yaptın.'' diye?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar