akupresör

3. (Tematik)
akupresür, japonca adıyla '' shiatsu'' , japonlar tarafından geliştirilen, çin'de ve diğer birçok ülkede daha değişik yöntemlerle uygulanan bir tedavi şeklidir. japonca parmak anlamına gelen shi ve basmak anlamına gelen atsu kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. baş parmak ve el ayarları kullanılarak bedende görünmeyen fakat çok büyük öenm taşıyan gerekli noktalara bastırılır.

insan bedeninde bulunan 660 nokta beden organlarının çalışmasıyla ilgilidir. bu noktalara japonca tsubo denir. tsubo lara adale, kemik, sinir, kan damarları, lenf damarları, endoktrin sistemi bezeleri dahildir.

yorgunluk, sinir v.b gibi hallerde, kaslarda laktik asit denilen bir tortu oluşur ve bu durumun istirahetle giderilmediği hallerde şekere dönüşemediğinden kasların sertleşip, esnekliğini yitimesine sebep olur. dolayısı ile iskelette düzensizlik, lenf yollarında, sinirlerde, kan damarında, anormal bir basınç sonucu bozukluklar meydana gelir.

shiatsu basışları, bedende birikmiş laktik asiti %88 yaymak suretiyle şekere dönüşmesini sağlar. böylece bedende ki her türlü düzensizlikleri düzenli kılar giderir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.