alaçatı

türkiye'nin -zannederim- en pahalı tatil yeri.

çarşısı çok harika. özelliği tarihi dokusu korunmuş olması diyeceğim ama merak edip sorduğumda altı ahır üstü ev olan bir köyün modernize edilimesinden ibaret olduğunu öğrendim. istanbul tayfası buraya el atmış, beldenin kaderi değişmiş... adeta sihirli bir el gibi... çarşı içindeki otellerde gecelik konaklama ortalama 400 tl civarında ve iki yıllık rezervasyonlar dolu. içkili bir yere 4-5 kişi yemek için oturduğunuzda hesap 1000 tl'den aşağıya gelmiyor. çok param var ulan, harca harca bitmiyor, nerede harcayayım diyenler için vazgeçilmez adres. zaten gelenlerin profiline baktığınızda bu hemen farkediliyor. çarşısında yapılarda, masalarda ve dekorasyonda plastik kullanılmamış. taş ve tahta hakim. arnavut kaldırımı ile döşeli yollarda yürürken size rengarenk çiçekler ve renk renk percere kapılar eşlik ediyor. gidip görülesi, alışveriş yapılmayası, bir şey yiyip içilmeyesi bir yer bu manada.

plajı ve sörf alanı port alaçatı evleri ile başlıyor. 1 trilyon yaklaşık bedelli bu evler de görülmeye değer. her evin önünde bir tekne bağlı. buradan zenginliğin ölçüsü tahmin edilebilir. son derece bakımlı plajı, beach club'ları ve spor yapmak için ekipman kiralanan yerleri ile bambaşka bir yer.

yolu çeşme'ye düşüp buraya uğramamış kişi ziyandadır.
devamını gör...
son on yılda oluşturulan dernek ve başkanları sayesinde depar atan çeşmeye bağlı belde.asla ve asla gündüz gezillmemesi gereklidir zira taş evlerin sıcaklığı sayesinde yolun ortasında birden bayılıverirsiniz.yazın akşamları nişantaşı dedikleri daracık sokağa trafik yaya polisi yerleştirilse ancak yaya trafiğine çözüm bulunur.bir tabak makarnaya 70 tl verebilirsiniz dikkat edin.belediyenin aldığı karar nedeniyle plsatik sandalye ve masa kullanmak yasaktır.aslen boşnak halka sahiptir ve adalı olan çeşmelilerle asla geçinemezler.mustafa denizli alaçatılıdır mesela.sörf turizmi almış yürümüştür.envai çeşit takı ve antika satılır.izmire gelen misafirlerin mutlaka bir kere götürüldüğü ve çıkışta veli ustadan mavi dondurma yenen yerdir.
devamını gör...
artık çeşme demek, alaçatı demek oldu heralde.ama istanbul sosyetesi de mahfetmek üzere heryere yaptığı gibi bu güzide mekanı da. yusuf usta fiyatları yüksek te olsa çok lezzetli bir yerdir.hem de müspettir.otoparkları son model araba garajı mı lokanta parkı mı anlaşılmaz zaten.pazar yerindeki börekçi teyzenin de kendi ürettiği zeytinyağıyla yaptığı böreğin lezzeti nevi şahsına münhasırdır gerçekten.sakızlı dondurmayı orda yemeyin sakın.istanbul sosyetesini iyi kazıklıyorlar zaten.gerçek roma dondurması diye sattıkları da süt tozunun,üçüncü dereceden alınan türevleriyle yapılmaktadır,fabrikasyondur. çeşme merkez çarşı daki eski pastanedir sakızlının yeri.ama caminin oradaki kafelerden birisinde lezzetli bir sakızlı kahve içilebilir.içerken çevrenizdeki masalarda ünlü yüzlerde görebilirsiniz.mesela haşmet babaoğlu genelde kahve içiyordur oralarda. ayrıca önceden kilise olarak ta kullanılmış çok eski bir camisi de vardır çarşısında.o maneviyatsızlığın ortasında güneş batarken ve yatsı vakti,çarşının en kalabalık olduğu zamanlarda gümbür gümbür ezan okunması ve tikilerin yüzündeki tuhaf ifadeyi istemesende görmek garip bi duygu veriyor insana.
sadece ikoncanların,selinsuların oturup makarna yeyip entelijanyalarını yükselttiği o uzun caddesinden ibaret sanmayın canım oraları.
devamını gör...
izmir'in çeşme ilçesine bağlı belde.hiç dinmeyen rüzgarı ve kıyıda derinliğinin uzun mesafede çok az olması sebebiyle dünyanın en iyi windsurf merkezlerindendir. ayrıca burada rüzgar enerjisinden elektrik üretilir.
devamını gör...
3-5 yıl önce fazla kimsenin bilmediği yerdi. şimdi arkadaş bela mısınız nesiniz herkes buraya geliyor. yolun ortasında durup selfi çekenler, telefondaki beğenilere bakarken ayağıma basanlar, ortakahve de yer kapmak için sabah namazında masaya güneş gözlüğünü bırakanlar...hayatınız söner olm iliğiniz kurur özünüze dönün.
devamını gör...
izmirin çeşme ilçesine bağlı şirin bir belde. normalde insanlar yazın tercih eder tatil için. butik otelleri mimari yapısı renkleri cıvıl cıvıl bir yerdir. ama ben bir çılgınlık yapıp kışın gittim. hatta bu tanımı izmir de saçma bi otelden yazıyorum. gidip görülmesi gerekiyor kesinlikle ama yazın kalabalıktan herkes nefret etmiş durumda
yağmurlu bir izmirden selam ederim.devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar