alan turing

2. dünya savaşında, kriptanaliz üzerine yaptığı çalışmaların sonucunu almış ve savaş
şifrelerini kırmıştır.

bu sebeple hem kürsü hem de kahramanlık ünvanı sahibidir.
öğrenim hayatını aldığı burslar ile tamamlamıştır.
devamını gör...
ölümüyle pamuk prenses arasında enterasan bir ilişki olduğu rivayet edilir. yediği elmanın yarsının siyanüre batırıldığı söylenir. almanların savaş sırasında kullandıkları şifreleri çözen kişidir. bir başka rivayete göre, şifre kullanmayı gereksiz hale getirecek ve tüm şifreleri kısa sürede çözebilecek bir yöntem geliştirmiş, bunu bir a4 kağıdına yazdıktan sonra yayınlayamadan ingiliz istihbaratınca katledilmiştir.
devamını gör...
2. dünya savaşında alman enigma kriptolojisini çözen adam olarak bilinir.

1954'te homoseksüellikten ceza almış, ya 2 yıl hapis cezası ya da homoseksüelliğini azaltacak hormonel ilaçlar kullanması cezası uygulanmıştır. vay anasını avrupa'da bundan 56 yıl önce resmen yasak bir fiilmiş. ulan kimler ne yapmış bu avrupa ya ki bugün bir eşcinsele hasta bile diyemezsin. ki o dönem suç ve sapkınlık olarak görülüyormuş.

hey gidi eşcinsel militaristler hey, ne hale getirmişiniz canım avrupayı.
devamını gör...
gelişim biyolojisi alanındaki en önemli matematiksel modellerden biri olan reaksiyon-difüzyon modeli de turing tarafından formüle edilmiştir.
devamını gör...
matematikçi ve bilgisayar bilimcisidir, eşcinsellik suçlamasından aldığı ceza süreci içerisinde ısırdığı zehirli bir elma nedeniyle ölmüştür, bunun intihar olup olmadığı tartışımaktadır.

adına bilgisayar sektörünün nobel'i sayılan "turing ödülleri" verilmektedir.

gökkuşağı renkli apple logosu'nun ona ithaf edildiği iddia edilmektedir.
devamını gör...
ii. dünya savaşı sırasında alman şifrelerinin kırılmasında çok önemli bir rol oynadığı için savaş kahramanı sayılmıştır.
algoritma tanımı ile modern bilgisayarların kavramsal temelini atmıştır.

muhtemelen, bugün ales'teki o algoritmalı soruların da sebebi bu zat oluyor. ruhu şad olsun.
devamını gör...
enigma makinesinin sifrelerini kirmis matematikci. adam super zeki ama tas gibi hatunla nisanlanip ilismeden ayrilmis. because he was a gay. hadim edilmis ayrica ilaclarla. filmini izledim ordan bilyom. kiz guzeldi yani. gercekte nasildi bilmiom.
devamını gör...
dünyanın en zeki bilim adamlarından birisiydi...

enigma'yı çözmesi sayesinde tahmini olarak 14 milyon insanın hayatını kurtarmıştır. homoseksüel olduğu gerekçesiyle ingiltere'de hapisle cezalandırılmıştır. şimdi bu adamın cinsel yönelimi, bizim dini eğilimlerimize oldukça uzak ama enigmayı çözerek kurtardığı 14 milyon insan var. ikinci dünya savaşının almanya aleyhine sonuçlanmasında büyük katkıları var...

şimdi bu adam homoseksüel ve hristiyan olduğu için cehennemde cayı cayır yanacak ama bir başka adam çalışanın hakkının tam anlamıyla vermediği buna mukabil 5 vakit namaz kıldığı için cennetle ödüllendirilecek.

Allah büyüktür. sonsuz hikmet sahibi olan o. gidince göreceğiz.

devamını gör...
dönemin ingiltere'sinde cinsel tercihi nedeniyle hapis cezası almış bilim adamı. bir an tahayyül edin, adam bu yüzyılda yaşasa idi lgbt tarafından yere göğe sığdıralamayacaktı hafazanallah. adamcağız siyanürlü elmayla zehirlenmek suretiyle öbür tarafa intikal etmiş. şerefsiz ingilizler, adama ayıp edip otopsi neyim yapmamışlar. cıx!
devamını gör...
ısırdığı siyanürlü elmanın daha sonradan apple firmasının logosu olması ve bu şekilde apple kurucularının kendisine olan hürmetlerini göstermesi şehir efsanesinden ibarettir. steve jobs'a bunun hakkında sorulduğunda böyle bir düşüncelerinin olmadığını elma figürünü newton'un başına düşen elmadan esinlenerek logo olarak seçtiklerini söylemiştir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar