alanya

#özgürler 

şžehir değŸil ilçedir, tantuni ile alakası da tantuni'nin komşŸu il mersin' in ünlüsü olmasındandır.

madem ki başŸlık yine başŸa kalmışŸ; tanımı biraz açalım o zaman. antalyanın şŸehir merkezinde bulunan en büyük ilçesidir. muz ve turizmi ile bilinir. zamanında bazı siyasetçiler tarafından il olma sözü verilmişŸtir fakat an itibari ile merkezle iç içe geçmişŸ durumda olmasından ayrılması pek de mümkün gözükmemektedir.
devamını gör...
åžehir değil ilçedir, tantuni ile alakası da tantuni'nin komşu il mersin' in ünlüsü olmasındandır.

madem ki başlık yine başa kalmış; tanımı biraz açalım o zaman. antalyanın şehir merkezinde bulunan en büyük ilçesidir. muz ve turizmi ile bilinir. zamanında bazı siyasetçiler tarafından il olma sözü verilmiştir fakat an itibari ile merkezle iç içe geçmiş durumda olmasından ayrılması pek de mümkün gözükmemektedir.
devamını gör...
alanya kuzeyinde toros dağları güneyinde akdeniz'in bulunduğu küçük bir yarımada üzerinde kurulmuştur. antik çağda pamfilya ve klikya arasındaki çizgide yer aldığı için bazen pamfilya bazen de klikya olarak anılmıştır. alanya'nın ilk iskanı ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. prof dr kılınç kökten â‘in 1957 yılında kent merkezine 12 km uzaklıkta yer alan kadıini mağarasında yaptığı araştırmalar, bölge tarihinin üst paleolitik (m.ö.20,000,-17,000,) dönemine kadar uzandığını göstermektedir. alanya'nın ilk kez ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu henüz bilinmemektedir. kentin bilinen en eski adı korakesium dur. bizans döneminde ise kalanoros ismi verilmiştir. 13, yy.' da anadolu selçuklu hükümdarlarından 1, allaaddin keykubat'ın (1200-1237) kaleyi alması ile şehrin ismini alaiye olarak değiştirmiştir. 1935 yılında kenti ziyaret eden atatürk ise alanya adını vermiştir.
korekesium'dan ilk kez bahseden m.ö.4, yüzyıl antik coğrafyacılarından scylax'dır bu dönemde bölge anadolu'nun önemli bir bölümünü istila eden perslerin egemenliği altındadır. daha sonra ünlü antik çağ yazarı strabon, piri reis, seyyep, ibni batuta ve evliya çelebi bölgeyi gezen seyyahlar olup eserlerinde kentten bahsetmektedirler. bölgenin ilk çağları ve bizans dönemi hakkında fazla bilgi yoktur. m.s.7. yüzyılda arap akınları sırasında kent savunması daha da önem kazanmış, akınlara karşı korunmak amacıyla kale yapımlarına öncelik verilmiştir. bu nedenle alanya ve çevresindeki pek çok kale ve kilise m.s.6 ve 7. yüzyıla tarihlenmektedir.
anadolu selçuklu hükümdarlarından 1. alaaddin keykubad, alanya kalesi'nde hüküm süren ve hıristiyan sülalelerinden olan kyr vart' ı 1221 yılında yenilgiye uğratarak kaleyi ele geçirmiştir. hükümdar kendi adına burada bir saray yaptırmıştır. selçuklular başkent konya'nın yanısıra alanya'yı ikinci bir başkent ve kışlık merkez olarak kullanarak imar faaliyetlerinde bulunmuşlardır.
1243'deki moğol saldırıları 1277'de mısır memlüklülerin anadolu'ya girmeleri selçukluları yıpratmış, 1300 yılında selçuklu devleti parçalanmış ve bölge karamanoğulları tarafından beş bin altın karşılığında memlük sultanına satılmış daha sonra 1471 yılında fatih sultan mehmet zamanında osmanlı devleti sınırları içerisine alınmıştır.
alanya, tarsus ile birlikte 1571 yılında kıbrıs eyaletine bağlanmış, 1864 yılında ise, konya vilayetinin sancağı olmuştur. 1868 yılında antalya'ya bağlanmış, 1871 yılında bu antalya'nın ilçesi olmuştur.
devamını gör...
kalesi,kızıl kulesi, dim çayı, dim mağarası, damlataş mağarası kısacası gezilesi görülesi bi yer, türkiyede olmadığınızı sanabilirsinz diğerlerininde bunu sanmaması için ayrıca gidilesi yer..*
devamını gör...


--- alıntı ---

kemer ile alanya arasında yaklaşık on ile on iki bin arasında alman yaşıyor. bunlar ikamet izniyle kalıyorlar. içlerinde türk vatandaşı olanlar da var. antalya’ya her yıl yaklaşık beş milyon alman turist gelmektedir.
yerleşik yabancıların sayıca en fazla olduğu yer alanya. alanya’da yaşayan yerleşik yabancıların sayısı:
almanlar 2412, hollandalılar 521, norveçliler 417, ingilizler 405, ruslar 339, isveçliler 263, azerbaycanlılar 240, danimarkalılar 203, ukraynalılar 148, gürcistan’dan gelen gürcüler 111.

--- alıntı ---

http://www.usak.org.tr/maka...

devamını gör...
antalya'ya yaklasik 138 km uzaklikta bulunan, plakalarin 07 n ile basladigi sehir gorunumundeki guzel ilcedir. palmiyeleri, masmavi denizi, modern yapilari ve piril piril gokyuzusu ile gezilesi gorulesi bir yerdir.
devamını gör...
antalya' nın en büyük ilçelerinden biri olduğu için sanırım of-trabzon, ünye-ordu gibi alanya-antalya ayrımı da vardır.

alanya haliyle turizmiyle dikkat çeker. antalya' ya göre daha yozlaşmıştır bu konuda. en güzel yerleri otellere gitmiştir. fakat ilçe merkezinde şöyle bir ayrım vardır ki bunu alanya' a gelen yerli turistler de fark etmezler, "gavur memleketi gibi olmuş burası" derler. merkezinde iki cadde vardır bilinen. biri iskele biri de yukarısındaki (ismini hatırlayamadım şimdi). iskele caddesi ne kadar turist barındırırsa diğeri de o kadar yerli halkı barındırır. birinde hayat gece 12' den sonra başlarken, diğeri gayet normal insanlarınki gibi sabah başlar. işte turist memleketi sananlar bu iskele caddesinden yukarı çıkmayı bilmezler. alanya' nın yerli halkı müspet iken turizmin de bir iş kolu olması sebebiyle aldığı göçlerden dolayı yerleşik halkta da bozulmalar görülmektedir. örmeğin kendileri evli iken çoluğunu çocuğunu bırakıp iş bulmaya gelmiş erkekler burada turistlerle büyüklerin deyimiyle "dost hayatı" yaşamaktadırlar.

alanya aslında doğal güzelliklere sahip bir yer iken bu güzellikleri turizme kaptırmıştır. valideciğim der hatta "ben alanya' ya geldiğimi yasemin kokularından anlardım" diye. ayrıca alanya' da tarımda çok gelişmiştir. şöyle ki bir öğrenci "memleketten avokado getirdim" bile der. hatta elin karasalına gelince nasıl bir bollukta yaşadığını anlar.
denize girmek için gidiyorsanız alanya' ya kadar gitmeyin, antalya' nın sahilleri daha güzeldir.
velhasılı kelam alanya güzeldir aslında, ne kadar menfi özelliklerini saymış olsak da. fakat o ruhsuz otellere para vereceğinize alanya' nın yerli insanlarıyla takılın, hatta düğünlerine gidip külük çorbası yiyin bir.
devamını gör...
türkiye'nin en kozmopolit şehirlerinden biridir. son nüfus verilerine göre 35 ilden daha büyük bir ilçedir. memleketimdir.

yıllardır birçok siyasetçi tarafından il yapılma sözü verilmesine rağmen ( mesut yılmaz, tansu çiller, süleyman demirel ) ne yazık ki hala il yapılmamıştır.

gezilmesi görülmesi gereken yerlerin başında alanya kalesi, kızılkule, damlataş mağarası, dim mağarası, dim çayı vadisi, kleopatra plajı, aleattin keykubat plajı, gedevet yaylası, alarahan, syedra kalesi, alanya şehir müzesi gelmektedir. canlı bir gece hayatı mevcuttur.

ayrıca yakında eğitime açılacak alanya hamdullah emin paşa üniversitesi sayesinde, kendi üniversitesi olan bir ilçe konumuna yükselecektir. ayrıca akdeniz üniversitesi'nin de çeşitli fakülteleri bu ilçededir.

şu an 280 bin olan nüfusun yaklaşık 40 bini yabancıdır. bu anlamda yabancı nüfus oranının yerli nüfusa göre en fazla olduğu şehirdir. yabancı nüfusun büyük çoğunluğunu almanlar oluşturmakla birlikte, önemli sayıda iskandinav ve rus nüfus da ikamet etmektedir:
http://fotogaleri.gazetevatan.com/72-milletli-yeni-alanya-/34062/1/magazin

ayrıca alanya ile ilgili ezberlerin başında da alanya'nın (sırf bir sahil kenti olması dolayısıyla) chp'nin kalesi olduğu yolundaki yanlış bilgi gelmektedir. alanya tarihinde chp'nin seçim almışlığı yoktur. alanya tarihinde hiçbir sol parti bırakın 1. parti olmayı, 2. parti bile olamamıştır. 2014 yerel seçimleri sonucu belediye başkanı olan adem murat yücel mhp'lidir. geçtiğimiz dönemki belediye başkanı da ak parti'den hasan sipahioğlu'ydu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar