albinizm

3. (Tematik)
soydan geçen bir metabolizma hastalığıdır. binlerce insanı ya da hayvanı etkileyen genetik bir bozukluk olan akşınlık renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından kaynaklanır. gözler, deri, saçlar ve bedenin öbür bölümlerini etkileyebilir. akvaryum balıklarında da sık olarak görülmektedir.
devamını gör...
5. (Tematik)
"white negro".
teni beyaz, gözü mavi, saç rengi sarı olan zenci ırki özelliklere sahip insandır.
gündüzleyin, yazları bile, vücutlarını tamamen örtmeden gezemiyorlar - michael jackson gibi.
devamını gör...
9. (Tematik)
--- alıntı ---

akşınlık ya da albinizm, soydan geçen bir metabolizma hastalığıdır. bu hastalığı taşıyanlara akşın ya da albino denir.
binlerce insanı ya da hayvanı etkileyen genetik bir bozukluk olan akşınlık renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından kaynaklanır. gözler, deri, saçlar ve bedenin öbür bölümlerini etkileyebilir. akvaryum balıklarında da sık olarak görülmektedir.
akşınlarda (gerek insan, gerek hayvan) deri çok ince ve beyazımsı (ya da hafifçe pembe), kıllar (ya da tüyler) beyazdır. gözlerin gözbebekleri pembe, ağ tabakadan yansıyan ışık kırmızıdır. gözler ışığa duyarlıdır ve genellikle astigmattır. akşınlık ender de olsa, zeka geriliği ya da bedensel gerilikle birlikte olabilir.derilerinde renk pigmentleri bulunmadığı ya da az bulunduğu için güneşten gelen zararlı ışınlar vücuda girer ve fazla güneş altında bulunmaları ölümlerine bile yol açabilir.

--- alıntı ---
devamını gör...
14. (Tematik)
1. biyom.

1. genellikle türlerarası melezlerde ve anter kültürünü kapsayan çalışmalarda yaygın olarak karşılaşılan, klorofil pigmentlerinin kısmi ya da tamamen kalıtsal kaybı ve kloroplast membranlarının eksik farklılaşmasından kaynaklanan bitkinin tamamen ya da kısmen beyazlaşması.
2. omurgalıların deri, göz ve saçlarında hemen hemen hiç ya da çok az miktarda pigment bulunması şeklinde ortaya çıkan genetik bozukluk.

2. tar. bitkilerde klorofil pigmentinin eksikliğinden doğan yapraklarının tamamen ya da kısmen beyazlaşması.*
devamını gör...
deriye renk veren maddeleri kısmen veya tamamen engelleyen, genetik değişimler sonucu ortaya çıkan bir durumdur. albinizmli kişilerin çoğunluğunun derilerinin çok ince ve beyazımsı olmakla birlikte, saç renkleri de beyaza yakın sarı renktedir. aynı zamanda gözleri ışığa çok duyarlıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.