alef

kadim sami dillerinde öküz veya öküz başı anlamına gelen kelime. insanların bir iletişim aracı olan yazının gelişim çizgisine bakıldığında anlatılmak istenenin evvela resimle, saniyen resim-yazıyla ve salisen huruf ile sembolize edildiği görülür.

(bkz: samilere ait hurufatın kelime anlamları)

alef de bu sembollerin başında gelir. bugün türk elifbasında da kullanılan büyük a harfi dahi fenikelilerden greklere ve latinlere oradan da bize geçmiştir. a harfinin arkaik şekli terstir ve bu şekliyle, boynuzları olan bir öküze benzer.

peki alefe (elife) neden öküz denmiştir?

öküz birçok kadim pagan panteonunda baş tanrının temsilidir.

zeus, iupiter (jupiter), odin, marduk ve sair baş tanrılar hep öküz olarak tahayyül ve tasavvur edilmiştir. eh, elifbanın ilk harfi de tabiatıyla varlığın başı ve ilki olan tanrı'nın temsili ile resmedilmeliydi.

fakat neden öküz? zira öküz ve dişisi inek, hem güç, iktidar ve kuvvetin hem de bereketin sembolüdür. insanlık tarihinin en büyük devrimlerinden biri olan tarım devrimi sonrası insanlar, tarım toplumu olmuştur. tarım toplumlarının hayvanları çeşitli sebeplerle ehlileştirdiği de malumalileridir. bu hayvanlar arasında çift süren, süt ve et veren inek/öküz de sosyal, ekonomik ve buradan dini, kültürel ve hatta siyasi manada en mühim yeri almıştır. sebebi budur.

arkaik a harfi şöyledir ve biraz uzun bakınca öküz başını göreceksiniz:

devamını gör...
kenan imirzalıoğlu , ahmet mümtaz taylan , melisa sözen gibi oyuncuların rol aldığı mistik polisiye türündeki dizidir.

dizi ve film izleme platformu olan blu tv ve fx tv ortaklığında mini dizi olarak başlanan yapım ilk 2 bölümüyle şuan yayında.


(link: ::)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar