aleksi zorba

akıcı,sade bir uslubu vardır. birbirinden taban tabana zıt iki ayrı karakterin ;yazar ve zorbanın kesişŸen yaşŸamları anlatılmaktadır.
kitaptan ;'ruhunu sıkı tut dostum,dağŸılmasın!'
devamını gör...
meşhur nikos kazancakis eserinden uyarlanan boşrollerinde anthony quinn, alan bates ve dünyanın bütün güzel kadınlarının olduğu '64 yapımı yunan-amerikan ortak yapımı bir film.. müzikleri oldukça meşhurdur, özellikle "theme from zorba the greek" günümüzde fazlasıyla popülerdir.. film genel olarak carpe diem felsefesini öğütlemektedir.. ayrıca türk-yunan çatışmasına dair oldukça anlamlı bir sekansı barındırmaktadır bünyesinde...


--- alıntı ---

basil: bir türk mü? ve sen, bir yunanlı, ona inandın?

alexis zorbas: ben yıkanmaya gidiyorum.

basil: ben türklerle yunanlılar hiç konuşmaz diye biliyorum... bildiğim kadarıyla konuşmazlar, sadece savaşırlar... bana hiç savaşa gitmediğini söyleme.

alexis zorbas: böyle aptal konulardan hoşlanmıyorum.

basil: ülken için savaşmanın neresi aptalca anlamadım?

alexis zorbas: affet beni ama patron, bir öğretmen gibi konuşuyorsun. bir öğretmen gibi düşünüyorsun? nasıl anlayabilirsin?

basil: tabii ki anlayabilirim.

alexis zorbas: aklınla evet. şu yanlış, şu doğru diyorsun. ama her konuştuğunda, kollarını, bacaklarını, göğsünü izliyorum... onlar dilsizler. hiçbirşey söylemiyorlar. yani bu durumda nasıl anlayabilirsin ki?

basil: bahane yaratıyorsun. bence sen ülkeni kafaya takmıyorsun.

alexis zorbas:

benimle böyle konuşma!

bak bana! ülkem için senin tüylerini diken diken edecek şeyler yaptım ben!

insanları öldürdüm, köylerini yaktım, kadınlara tecavüz ettim!

neden?

çünkü onlar türktü, ya da bulgardı!

işte böyle saçma sapan aptal biriydim ben.

şimdi birine baktığımda, herhangi birine, iyi mi kötü mü diye bakıyorum. türk mü, yunan mı zerre kadar ilgilenmiyorum. sonuçta iyi ya da kötü, fark ne? hepimiz aynı şekilde sonlandıracağız bu hayatı:

solucanlara yem olarak.


--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar