alevi ile evlenmek

genelde ailede dini konular bana sorulur. kısaca karar mercii benim velhasıl halama maraşlı biri talip olmuş bana sordular olmaz dedim ve konu kapandı. yani bu benim görüşüm ictihadım.

ehli sünnet vel cemaat bilindiği gibi şiadan kız alıp vermeyi yasaklamıştır. böyle evlilik yapanları tabii ki yermiyorum.

herkes özgürdür.

tanım :enteresan bir konu.
devamını gör...
alevi hz ali yanlısı hz aliyi seven insan demekse ben de aleviyim haliyle hanım alevi ile evlenmiş demektir. ama ideolojik olarak bakıyorsak olaya ayrımcılıktan baska birşey değildir bu. ehli kitapla bile erkek evlenirken alevi musluman olduğu halde böyle lüzumsuz tavır almak budalaca.
devamını gör...
eğer kız aleviyse mümkün değildir. aleviler sünnilere kız vermez. ama kız almayı çok severler. erkek aleviyse işin garantidir. kız tarafı için tabi. bu sefer de erkek tarafı istemez. o ayrı
devamını gör...
tüm aileyi karşına alma cesaretini göstermeyi gerektirir.
devamını gör...
şimdi alevi var alevi var. namaz kılan alevi var gusül abdestten haberi olmayan alevi var. evet bunların hepsi benim arkadaşlarım. benim kürt arkadaşlarım da var ayrıca babaannemin başı kapalı ve son olarak kalbim temiz.
devamını gör...
eskiden olsa çok zor, aleviler tevella ve teberra gereği olarak kızlarını vermezler oglanlarina almazlar derdim. ama ilk kız almaya başladik tevella teberranin unutulmasiyla, artik çoğu kiz da verir oldu. tevella teberra da anlam olarak etkisini kaybetti zaten.
çünkü bizler anladık iyi insan olmanin mezheplerden dinlerden bağımsız olduğunu.
ama her 2 tarafta da mezheple dinle alakasi olmasa da milletinden almayan illetinden ölür kafasından birileri cikar hayati zindan eder.

Allah iyilerle karşılaştırsın, insanlari tanimadan mezhebiyle diniyle yargilamayanlardan mesela.
devamını gör...
olabilen durumdur. bu şekilde ayrıştırmak hiç hoş değildir. ehli sünnettir şii dir o zamanlar da siyasi olaylardan dolayı bu ayrışma gerçekleşmiştir. hala neyin davasını güdüyorsunuz anlamıyorum. annem hep insan olsun der ve sonuna kadar katıldığım bir sözüdür.

Allah iyi insanlarla karşılaştırsın.
devamını gör...
her iki tarafta seküler bir hayat tarzına sahip ve dini değerleri hayatlarında ön planda tutmuyorsa pek sorun olmaz heralde.
devamını gör...
dini, mezhebi, ırkı, dili, milliyeti sorun etmeden, insanı, insan yapan erdemleri önemseyen, aydın ve vizyonu geniş güzel insanlar için gayet sıradan ve doğal bir evlenmedir.

insan olmak çok güzel, sen de gelsene!
devamını gör...
eskiden bu konuda çok katıydım. alevilerle evlenme falan... şimdilerde ise etiketlere takılmıyorum ve mezhepçi değilim. adı alevi olmuş; çok dürüst. adı sünni, sahtekarın önde gideni ise tercihim dürüst insan. hee, hele şii hiç demen. acem kızı. olsa da evlensek. alevi olur, sünni olur, şii olur, hala demişken gençler, (yazarımız üzerine alınmasın ondan bahsetmiyorum.) halanız olur teyzeniz olur babanneniz olur...

adımdan dolayı zaten caferiler ve aleviler beni çok seviyorlar. selam ederim.
devamını gör...
gayet normal bir eylemdir. herkesin dini sadece kendisini ilgilendirir.
devamını gör...
sunni ile evlenmekten bir farkı olmayandır.
not : alevi değilim
devamını gör...
hem aileyle çatışmayı hem de ilerde farklı adet, gelenekler vs.den ötürü anlaşamamayı göze almaktır. mutlu olanlar da olabilir tabi ki Allah daim etsin.*
devamını gör...
kız babası bir sünni olarak fikrimi şöyle özetleyeyim:

kızım birisiyle evlenmek isteyip iznimi ister/fikrimi sorarsa, alevi bir genç nazarımda muhtemelen sünni birine göre daha avantajlı olacaktır.

şayet alevi olsaydım ve kızım bir sünni ile evlenmek isteseydi ıcığını cıcığını çıkarana kadar araştırır, iki değil ikiyüz kere düşünüp öyle fikrimi belirtirdim.

ve evet, Allah iyilerle karşılaştırsın.
devamını gör...
erkek için değil ama kadın için problem olacak durum. bu işe kalkışan arkadaşın ailesi kızı belli süre evlatlıktan ret etmişti. tabi daha sonra barıştılar ama yine de can sıkan durumlar oldu. olursa da Allah mutlu mesut etsin.
devamını gör...
toplumun bazı kesimleri tarafından yadırganabiliyor.

sebebi ise bence ön yargılar. sözü uzatmayacağım, alevi bir arkadaşım vardı ve bu yüzden sevdiği kızı ailesi vermek istemedi.

zor kullanılmasına, tehditler almalarına rağmen yılmadılar , pes etmediler ve evlendiler. şimdi ise gayet mutlular, kız tarafı da damatlarını yakından tanımaya başlayınca aralarındaki buzlar çözüldü.

sonuç; eğer ortada gerçekten bir aşk var ise bence bir sorun değildir.
devamını gör...
kesinlikle olmaz dediğim olay.

kötü kadınlar kötü erkeklere; kötü erkekler de kötü kadınlara; temiz kadınlar, temiz erkeklere; temiz erkekler de temiz kadınlara yakışır. bu temiz kimseler, o iftiracıların söylediklerinden uzaktırlar. kendileri için bir bağışlanma ve cömertçe bir rızık vardır.”

nur 26
devamını gör...
eğer semah törenlerinde atatürk ve ali siluetlerine secde ediliyorsa bu görüşteki biriyle evlenmeye nasıl cevaz verilebilir?
arkadaş olur, komşu olur, dost olur,ortak olur ama es olmaz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar