alfabe

alpha ve beta kelimelerinin birleşimiyle oluşan bir kelime. alın size genel kültür. kim milyoner olmak ister'e* katılırsanız bir ara, bana dua edersiniz..
devamını gör...
bir dilde kullanılan tüm harflerin bir araya gelmiş dizisi. yunan harfleri olan alfa-betadan türemiş kelime. bunun arapça versiyonu elifba, türkçe versiyonu abece. ilginçtir, ibranicesi alef-bet. diller arasında bazen ne kadar da benzerlik olabiliyor.
devamını gör...
bir dilin harflerinin belli bir dizi içinde sıralanmış hâli, abece, abc, elifbe. [fr. is.] (yunanların ilk harfleri alfa (a) ve beta (b)dan]

okuma bilmeyenlere başlangıç kitabı.

bir işin başlangıcı, temeli. [mec.]
*
devamını gör...
''al-fa-be 3 kere aaa 3 kere bbb 3 kere a 3 kere b al-fa-be elimin tersi eteğimin pilesi saçımın kurdelesi ay çok mersi çok çok mersi ben seni saat 10 da köşe başı çin lokantasında bekliyorum gelmezsen küsüyorum mektubumu kesiyorum sana bir tokat atıp kaçıyorum''
işte biz tekerlemeye bile şiddet karıştıran insanlarız
t: tekerleme adı
devamını gör...
eski mısırda resim yazısı vardı. resimler hikayeler olarak olay örgüsü oluşturuyordu. bu yüzden yazmak da okumak da uzmanlık gerektiriyordu. mısırlılar kölelere okuma yazma öğretmek zorundaydı. hiyeroglif çok zor olduğu için onun çakmasını öğrettiler. bu sistemde her sesin bir simgesi vardı. bu şekilde seslere karşılık gelen harfler ortaya çıktı.

ilk alfabe fenikeliler tarafından sistemli olarak kullanılmış olsa da bir gecede latin alfabesine geçilmedi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar