ali erbaş

yeni diyanet reisi.

--- alıntı ---

1961 yılında ordu’nun kabadüz ilçesi yeşilyurt köyünde doğdu. ilkokulu yeşilyurt köyü ilkokulunda okudu. 1980’de sakarya imam-hatip lisesi’nden, 1984’de ise marmara üniversitesi ilahiyat fakültesi’nden mezun oldu.

--- alıntı ---
devamını gör...
*

1961 yılında ordu’nun kabadüz ilçesi yeşilyurt köyünde doğdu. ilkokulu yeşilyurt köyü ilkokulunda okudu. 1980’de sakarya imam-hatip lisesi’nden, 1984’de ise marmara üniversitesi ilahiyat fakültesi’nden mezun oldu.

1982-1993 yılları arasında diyanet işleri başkanlığı istanbul fatih müftülüğüne bağlı çeşitli camilerde din görevlisi olarak vazife yaptı.

marmara üniversitesi ilahiyat fakültesinde 1987’de tefsir anabilim dalında “kur’an’daki tekrarlar” isimli teziyle yüksek lisansını, 1993’te ise dinler tarihi anabilim dalında “ilâhî dinlerde melek inancı” isimli teziyle doktorasını tamamladı.

1988-1990 yılları arasında istanbul haseki eğitim merkezinde master ve doktora öğrencileri için açılan ihtisas kursuna devam etti.

1993 yılında sakarya üniversitesi ilahiyat fakültesi dinler tarihi anabilim dalı’na yardımcı doçent olarak atandı. 1994 yılı temmuz ve ağustos aylarında paris’te centre george pompidou ve sorbonne üniversitesi kütüphanelerinde dinler tarihi ve din bilimleri alanında araştırmalar yaptı. daha sonra 1996-1997 öğretim yılının başından itibaren bir yıl boyunca strasbourg beşerî bilimler üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak alanıyla ilgili araştırmalar yaptı.

1997-1998 öğretim yılı başında yurda döndü ve kasım 1998’de doçent, ocak 2004’de profesör oldu.

1993-2006 yılları arasında dinler tarihi anabilim dalı başkanlığı ve yine aynı tarihler arasında felsefe ve din bilimleri bölüm başkanlığı yaptı.

1997-2002 yılları arasında 5 yıl sakarya üniversitesi ilahiyat fakültesi dekan yardımcılığı, 2006-2011 yılları arasında iki dönem aynı fakültenin dekanlığını yürüttü. 2003-2011 yılları arasında sakarya üniversitesi’nde senato üyesi, 2006-2011 yılları arasında ise aynı üniversitede yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

2011 yılında diyanet işleri başkanlığı eğitim hizmetleri genel müdürlüğüne atandı.

prof.dr. ali erbaş 08 haziran 2017 tarihi itibariyle yalova üniversitesi rektörlüğüne atandı.

12 kitabı, çok sayıda makalesi ve yurt içinde ve yurt dışında sunduğu pek çok sempozyum bildirisi ve konferansı bulunan prof.dr. ali erbaş evli ve 4 çocuk babasıdır.
devamını gör...
kısaca öz geçmişini çıkarmışlar:
-fetö’nün en önemli platformlarından biri olan kadip/kültürlerarası diyalog platformunun yönetim kurulu üyelerinden biriymiş.
-adil öksüz’le aynı dönemde sakarya üniversitesi’nde görev yapmışlığı bulunuyormuş.
-fethullah gülen’in onursal başkanı olduğu gazeteciler ve yazarlar birliği’nin her yıl düzenlediği abant toplantıları’na da katılım göstermiş.

ilginç bir atama yapılmış. bekleyip göreceğiz.
kaynak:beyefendi itiraz ederse editleriz.
devamını gör...
en doğru bilgi diyanetten alınır, buyurmuş haspam. bu dediğin doğru olsaydı, bugün seni o koltuğa oturtan adamlar iktidar olamazdı. kemalist gavur değnekçileri müslümanları inim inim inletirken neredeydi diyanet? müslüman kadınlar, müslüman gibi yaşama isteklerini dile getirdikleri için panzerlerle ezilirken neredeydi diyanet? hiç sesiniz çıkmıyordu. dilsiz şeytan gibi maaşınızı alıp, kafanızı kuma gömüyordunuz.
bu sistemin yetiştirdiği imamlarda da, ılahiyatçılarda da, din kültürü öğretmenlerinde de ekseriyetle itikat problemi vardır. bu sebeple itikadından emin olmadığınız imamların sozlerini dinlemeyin, hocalara çocuklarınızı emanet etmeyin! elin ingilizi arapları nasıl vahhabilikle avucuna aldıysa bizi de bu hocalarla, profesörlerle yok etmeye, kontrol etmeye, çürütmeye çalışıyor. bizimdeki gelenek düşmanları bilmese de bu oyunu kuranlar, geçmişi olmayanın geleceğinin de olmayacağını biliyorlar. yine biliyorlar, ancak kökü olanın geleneği olur. bugün mahut islam geleneğine savaş açanlar ise bizlere geleneksiz bir islam vaat ediyorlar. bizleri köklerimizden, toprağımızdan kopartıp çürümeye terk edecekler. köklerinize tutunun, toprağınızdan kopmayın, uyanık olun!
çok pis gaza geldim.
ve yine konunun bağlamından uzaklaştım. neyse artık!
devamını gör...
sigara haramdır. diye fetva veren diyanet işleri başkanı. kadir mısıroğlu ziyareti ardından nezdimde şahsı beş paralık olarak kalmıştır. 1500 yıl sonra tütüne haram diyen densiz.
devamını gör...
tütüne haram demişse benim okuduğum ilme göre hakka isabet etmiştir.

bu hakikati kendi hür iradesi ile mi yoksa baskı altında kalıp emir telakki ettiği için mi söyledi bilmiyoruz. şahsen çok da önemsemiyorum.

inşallah sigaranın haram olduğu ümmet i muhammed içinde neş ü nema bulur.
devamını gör...
hadi bi sübhaneke oku da amcaların görsün derlerdi bizlere yaşayanınız var mı bilmem. bu ali erbaş'a "hadi sigara haram de bakayım amcalar görsün" diyorlar her gittiği yerde sigarayı bu kadar ağzına almasından bu geldi aklıma. bence artık diyanet işleri başkanı olarak "sigara" kelimesini kullanmak kendisine haram olsun.
devamını gör...
sigara; bağımlılık yapması, evin iaşesine engel olması vb. sebepler neticesinde birçok alim tarafından mütemadiyen haram veya mekruh ilan edilmiş bir mevzudur, tartışmalar devam edegelmiştir. bu fetvasından yola çıkarak vazifesini hakkıyla icra edip etmediği üzerine haklı bir değerlendirmede bulunmak hakkaniyetli olmayacaktır.

fakat daha ölümcül olanı ve geriye dönülemeyecek şekilde zarar vereni ise islam'ın içtimai alandaki nehiylerine kulak asmayarak birbirilerine nikah düşen insanların (namahrem) birlikte çalışmasını teşvik edercesine aktiviteler, konferanslar düzenlemek ve bunun yanı sıra müftülükteki erkek imamlara yönetici olarak kadın vaizelerin atanması hususudur.

kurallarını kuran'dan ve sünetten aldığını iddia eden ilahiyat yapılanmasının, hz. ali'yi yabancı bir kadına ikinci kez bakmaktan men eden, bir diğer vakitte namahremle tokalaşmaktan sakındıran, hanımlarını ayette emredildiği üzere yabancı erkeklerle (sahabeler) konuşmalarını perde arkasından yapmalarını emreden hz. peygamber'in emirlerini göz ardı eden, 1500 yıllık köklü islam pratiğinde yer alan namahrem-mahrem ilişkisindeki uygulamaları çöpe atarcasına hareket eden bu yapılanma kendisi ile çelişmektedir.

islam'ın içtimai alanındaki bu problemine çözüm bulmak, çareler üretmek, insanların harama ve şüpheye düşmeden tertemiz rızıklarını kazanabilecekleri ortamlar düzenlemek, bu ortamların nasıl olacağı ile ilgili çalışmalarda bulunmak, sempozyumlar düzenlemek, bununla dertlenmek yerine, zaten mevcut duruma cevaz vererek büyük bir yanlışa düşmüşlerdir.

modernleşme adı altında, gayr-i islami ve batı özentisi bu ihtilaflı süreci, diyanet reisi olarak şu an yürüten zattır. umarım yanlışlarından rücu ederler.
devamını gör...
cinayet, pardon, diyanet işleri başkanı. namı diğer dib. p harfi daha iyi giderdi de neyse. mezkur hoca beyefendi mealen şöyle buyurmuş, 2 çocuk kurtarmaz, en az 3 4 çocuk yapın. cb'nin evlilikle ilgili açıklamasından sonra din adına dinsel bir motif sunmuş. ya hu size ne? kim kaç çocuk getiriyor size ne? ne tatlı dertleriniz varmış isa musa aşkına! bir çıkın yatak odasından salona geçin, ülkenin problemlerine odaklanın. mutfağa geçip hayat pahalılığını görün. balkona çıkın, toplumu ve boşanma oranlarını dert edinin. çocuk odasına girin ve ihtiyaçları olan sevgiyi, ilgiyi ve mali sorumluluğu görün. çıkın yatak odasından, ağız tadıyla seviştirmediniz be!

dediklerine göre peygamber mahşer gününde ümmetinin çokluğu ile övünecekmiş. gel de ağlama.
devamını gör...
diyanet işler başkanı olacağına "acilen sigarayı bırakmalısın" reklamlarında oynasaymış keşke. ben bu kadar boş bir diyanet işler başkanı gördüğümü hatırlamıyorum. gündeme sürekli ve sadece sigara haramdır diyerek çıkıyor. gündeme gelmek için mi yapıyor bunu yoksa cumhurbaşkanına yalakalık olsun diye mi yapıyor bilmiyorum ama diyanetin daha önemli işleri olduğunu düşünüyorum. eğer sadece sigara ile mücadele etmek istiyorsa başka bir kurumda görev verilebilir kendisine diyanet olmuyor beceremiyor anladığım kadarıyla. bakın bu adam yakında sigara içenler camilere gelmesin falan diyebilir.

sigara haram delillerimiz var demiş şimdi de. lan tamam haramsa da içiyorum var mı bi itirazın sanane ulan sanane.

sa-na-ne
devamını gör...
sigaradan farklı bir konu ile gündeme gelmeyi başarmış diyanet işleri şeysi. virüs hakkında herkesin söylediklerini tekrarlamak için açıklama yapmış. mendil kullanın kalabalık yerlere girmeyin temizlik falan bişeyler konuşmuş. yarın yine sigara sigara sigara demeye başlar.
devamını gör...
yeterli bilgi birikimine sahip ve güvenilir bir kişi ki oraya seçildi. tabi böyle ummakla beraber kurumların güvenilirliği konusunda halk aynı şeyleri düşünmüyor.
yine de sigara konusunda kesinlikle kendisine katılıyorum. insanların zoruna gitmesi çok normal. sonuçta sigaranın toplumda hem bir kültürel hem de uyuşturucu yönü var.
ancak şunu da herkes biliyor ki sağlığa bu şekilde ciddi zararlar veren bir şeyin haram olmaması abes olurdu. sonuöta hem çevremize hem de kendimize zarar veren bir içecekten bahsediyorum. bağımlılığı şöyle dursun...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar