ali haydar efendi'nin adnan menderes'e rahmet okuması

cübbeli ahmet hoca'nın iddiası. ali haydar efendinin manevi icazetinin olmadığına sadece zahir alimi olduğuna delil olarak yeter ama ismailağa cemaatine sorsan efendi kutbül aktab idi. bu nasıl bir kutbül aktab ki sabetaycı bir yahudiye rahmet okuyor ve talebelerine namazlardan sonra ona dua edilmesini emrediyor? adnan menderes'in sabetaycı olduğunu oğlu da itiraf etmiş ve türkiye'nin bu gerçeklerle yüzleşeceğini söylemiştir. şeyh uçmuyor ama mürid uçuruyor işte.
devamını gör...
bir olayın değerini içinde bulunulan koşullar belirler. tarihi, sosyolojik ve dini/içtihadî meseleler de kendi koşulları nazara alınarak değerlendirilir. bildiğim kadarıyla bediuzzaman said nursi'de kendisine muhabbet beslermiș. ben böyle durumlarla karşılaştığımda kendi yetersiz bilgimden ziyade bu gibi büyük şahsiyetlerin içtihatlarına güvenirim. kendime döner, "ulan müntekim sen kim köpeksin ki, böyle mümtaz alimlerin hükmü üzerine ahkam kesiyorsun? qebrax..!" derim.
devamını gör...
siyasi değildir. siyasi olsa manevi işleri işin içine girmezdi. işini görüp desteklemek ayrı sevgi beslemek ayrıdır. ayrıca kişinin veli olduğuna deliliniz yokken veli ilan eder hatta velayetin en büyük makamlarından birine sahip olduğunu iddia ederseniz, bu zatın kalp gözünün açık olup kişideki imanın nurunu da (imam-ı rabbani hazretleri hem müceddid hem kutbul aktabdı, hint bayramına iştirak eden kişi ile alakalı kıssayı hatırlayalım) görmesi gerekirdi. hal böyleyken chp'den yetişme ve müslüman askerlerini kafir emelleri için şehit ettiren, müslüman türkmenlerin katliamı duyulmasın diye basına sansür uygulayan sabetaycı bir gavura da dua ettirmezdi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar