alim qasımov

1957 doğŸumlu azeri muğŸam sanatçısı. 1999 yılında uluslararası müzik ödülü almışŸtır. seslendirdiğŸi eserler genellikle vokal ağŸırlıklıdır. toplamda 9 tane albümü vardır. kızını da bu yönde eğŸitmişŸ ve 2000 yılında kızı ferghana ile beraber konserlere çıkmışŸtır.

sarı gelin türküsünü dinlemek için *:olmazsa bi de bu var:

devamını gör...
geçen sene aya irinide erkan oğur ve derya türkanla beraber enfes bir konser vermişti. üstüne üstlük o kadar güzel olduğu yetmezmiş gibi bir de konserin sonlarına doğru kızını da sahneye çıkartıp daha da güzelleştirmişti konseri. izlediğim en iyi performanslardandır, fuzulinin divanından kalbine dokunanları okurmuş... en iyi gazelhanlardandır, bir de yanında böyle iki üstad olunca, of of bir daha böyle bir tat kısmet olmaz sanırım...
devamını gör...
uzaya gönderilen 50 sesden biri.--- alıntı ---

alim hamza oğlu kasımov (azeri: alim həmzə oğlu qasımov, 14 ağustos 1957, şamahı), azeri ses sanatçısı. dünyanın önde gelen muğam yorumcuları arasındadır. 1999 yılında uluslararası müzik konseyi tarafından unesco müzik ödülüne layık görülmüştür.
fransa, ingiltere, almanya, belçika, ispanya, brezilya, hong kong, japonya, iran, abd ve başka ülkelerde konserler veren sanatçı, azerbaycan muğam sanatını tüm dünyada tanıtarak, azerbaycan kültürünün dünyaya yayılmasında etkili olmuştur.[1]
azerbaycan'ın klasik müziği olan muğamın etkili icracılarından olmasının yanında; sufi geleneğinden esinlenen müziği ile de dikkat çekmektedir.
azerbaycan'dan amerika`ya uzanan geniş bir coğrafyada albümleri dinlenen sanatçıya yurtdışında en yoğun ilgiyi fransa, almanya ve abd'de çekmektedir. albümleri müzik piyasasına alman müzik firması `world network` tarafından pazarlanmaktadır.
azerbaycan`da âşık tarzı halk müziği geleneğini de içinde barındıran alim kasımov'un müziğine, türk ve fars edebiyatının önemli isimleri de kaynaklık etmektedir. sanatçı; fuzûlî, xaqani şirvani ve nizami gencevi gibi azerbaycan edebiyatının önde gelen şairlerinin sözlerini ya aynen alarak bestelemiş ya da onlardan esinlenerek söz yazmıştır. sanatçının müzik kariyerindeki en önemli albümleri `the legendary art of mugham` ve `love`s deep ocean` adını taşımaktadır. albümlerinde fuzûlî, nizami gencevi ve aliağa vahid'den gazeller bulunmaktadır.

--- alıntı ---

(bkz: konya uluslararası mistik müzik festivali)
devamını gör...
azerbaycanın dünya müzik kültürüne son 30 yıldır hediyesi olan yorum üstadıdır.

küçük yaşta bir çocukken dahi mahnı (azerbaycan halk türküsü diyebiliriz) yerine daha ağır söz ve icra içeren, daha ziyade beyit ve gazel sözlerinden müteşekkil mugam (makamlı, sanatlı) usulde söylemeyi tercih etmiştir. 1957 doğumludur.

mugama hemen bir paragraf açayım; tam tarif zordur. anadolu, yakındoğu, ortadoğu coğrafyasının ortak müziği olup bizdeki batı usûlü karşılığı klasik türk müziğidir. uşşak, neva, buselik, rast, hicaz makamları bizde ağırlık kazanmışken azerbaycan mugamında rast, sur, segah, çahargah, beyat-i şiraz, şüster, hümayun gibi makamlar daha ağırlık kazanmıştır. bizdeki icrası daha yumuşak, dingin iken azerbaycan ve doğu mugamı çok daha sert, keskin bir ağızla neşet bulmuştur. başlangıçta her iki coğrafyada da müzik saray ve çevresinde gelişmiştir. ülkemiz müziğinde mugam icrasına en yakın icra; urfa yöresinde yoğunluk bulan gazelhanlık kültürüdür. zaten gazelhanlık da geç osmanlı döneminde saray odaklı klasik türk müziği kültürünün urfaya sanatçılar eşliğinde taşınmasıyla sirayet etmiş, urfalı halk sanatçılarınca sevilerek ve yöre ağız ve müziğiyle de harmanlanarak doğu mugamıyla batı muğamı sentezi oluşmuştur.
örnek olarak en yakın dönemden bildiğimiz gazelhan kazancı bedih’i verebiliriz.

kullanılan enstrumanlar da bizde ud, tanbur, kanun, klasik kemençe temelli iken azerbaycan muğamında baş köşeyi tar, kemança, balaban nağara ve tef alır.

1978-1982 yıllarında musiki mektebinde; 1982-89 yıllarında da azerbaycan devlet incesanat enstitüsü'nde müzik eğitimi alarak kendini mugama adayan qasımov semerkand’da bir mahnı yarışmasına ısrarla mugam söyleyerek katılmış, aldığı derece ve takdirle dikkatleri üzerine o yarışmada çekmiştir.

zaman içinde sanatının incelik ve ustalığına vakıf olan üstadın sesi ve üslûbu da eşsiz denebilecek niteliktedir.
aralığı oldukça geniş ve esnek, üst tizlere kolayca çıkabilen yapıdaki sesini yüksek ve ani patlama gücüyle nefeslendirebilen qasımov; güzel bir ses rengine, hızlı telaffuz becerisine de sahiptir.
müziğini çok yüksek bir odaklanmayla ve konsantrasyonla icra eder. bu ruh hali tavır ve hareketlerine de aynen yansır, vecd halindeki vücud hareketleriyle, coşkunluğu dinleyenlerine aktarır.

sahnede alışıldık üzere ayakta değil bağdaş kurar halde icra yapar. ancak bu tarz geleneksel değildir. bir konser için gittiği doğu ülkelerinden birinde kendisine sahne üzerinde yükseltilmiş, halılarla döşenmiş geniş bir platform hazırlandığını görünce kabul eder; o ülkenin müzik kültüründeki gibi bağdaş kurarak söyler. muhtemelen pakistan veya irandır. daha sonra bu usûlden hoşlanan sanatçı konserlerini bağdaş kurmuş halde vermeye devam eder.

alim qasımov çalışma ve hazırlıklarını evinde yaparken bu sanattan küçüklüğünden beri yanı başında olan kızı fergane qasımova da etkilenir.
fergane qasımova'da atasına ve onun sanatına hayranlık derecesinde bağlılık oluşur.
babasının dizinin dibinde mugam terennüm eden, piyanosunun başında şan talimi yapan fergane qasımova zamanla genç yaşında babasının yanında konsere çıkacak, eşlik edecek yetkinliğe ulaşır.
başta en büyük hayran kitlesinin olduğu fransa olmak üzere yurtdışında da konserler vermeye başlayan alim qasımov’a unesco 1999 yılında imc-unesco müzik ödülü verir... kendisinin haberi dahi olmadan.
bu ödülle birlikte tanınırlığı artan sanatçı david vendetta, morgenland chamber orchestra, cronos quartet ile de başarılı ortak çalışmalara imza atar.

konserlerinde salt mugam değil pek çok mahnı da seslendiren ikili mugamlarında başta fuzuli, nizami gencevi olmak üzere zati, şirvani ve daha pek çok şairin şiirlerini okumakta, yaşatmakta.

baba kız hemen her yıl ülkemize de gelip istanbul ankara konya gibi şehirlerde konserler veriyor.
bakü'de yaşayan qasımov, üniversitede musiki derslerine giriyor. kızı fergane hanım da müzik dalında doktora yapmış. o da babası gibi üniversitede ders veriyor.

kendisinin bir web sitesi olmamasına rağmen facebookda resmi bir sayfası mevcuttur. konserlerden örnekler, konser – program duyuruları, ve görseller içeren sayfaya şuradan ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/al...

kişisel not: alim qasımov’un bendeki yeri, dinlediğim müzik içindeki ağırlığı apayrıdır. bu alâkam sebebiyle dağarcığımdaki ve basındaki bilgileri, görüşlerimi elimden geldiğince detaylı tutmaya gayret ettim. pakistanlı kavvali sanatçısı rahmetli nusrat fateh ali khan ile birlikte günümüz ve yakın döneminin en kıymetli iki sanatçısıdır. dünya müzikseverlerince de bu ikili asya coğrafyasının en büyük sesleri olarak kabul görüyor.
devamını gör...
gitme şerefine eriştiğim bir konserinde, aramızda sadece iki sıra varken, dinlemeye doyamadığım mükemmel ses üstâdıdır.. eseri icra ederken transa geçtiğini sanırsınız..*

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar