aliya izzetbegoviç

#tarih 

bosna hersek eski devlet başŸkanı ve bağŸımsızlık önderidir.

bosna dışŸında tüm islam dünyasının bilge kralı olan evrensel bir liderdir. onu böylesi değŸerli yapan kendisine dayatılanlara boyun eğŸmeden, islamla özdeşŸ bir cesur ahlakla zulme boyun eğŸmeden kendi doğŸrularını yaşŸamak konusundaki kararlılığŸı olmuşŸtur. doğŸu ve batı arasında islam, tarihe tanıklığŸım, özgürlüğŸe kaçışŸım kitaplarından bazılarıdır. bunun dışŸında islam deklarasyonu adlı bir çalışŸması vardır ki şŸu dönemde her müslümanın satır satır düşŸünerek okuması gereken bir kitaptır.

islam dünyasında muhammed ikbal, ali şŸeriati gibi gerçek anlamda fikir adamı olan aydınların batıdaki örneğŸidir bilge kral.
devamını gör...
"ey teslimiyet, senin adın islamdır" aliya izzetbegoviç. bilge kraldır.
devamını gör...
1949 da 18 yaşından beri tanıdığım bir kızla evlendim.

çok güzel bir kızdı halide. savaş sırasında tanışmıştık.

hava bombardımanını haber veren sirenler çaldığında sokakların boşalmasını fırsat bilerek buluşurduk.

italya'daki üslerden kalkan ingiliz uçakları, macaristan'daki hedeflerini vurmak için saraybosna üzerinden geçmek zorundaydılar. ve bu çok sık olmaya başlamıştı. bizde bu sayede sık sık buluşabiliyorduk. insanlar her siren çalışında panik içinde sığınıklara koşturur halide ile ben ise sokaklarda parklarda dolaşır ve birbirimize şöyle derdik: korkma, bize hiçbir şey olmayacak.

sanırım şehirde sirenlerin çalmasından hoşnutluk duyan yalnızca biz ikimizdik.

aliya izzet begoviç

fonda ahmet kaya söylüyor:

åžehirlere bombalar yağardı her gece,
biz durmadan sevişirdik.
devamını gör...
islam dünyasının en önemli kahramanlarından birisidir.avrupa birliği parlamentosunda sırp bir milliyetçi boşnak müslümanları topraklarımızdan çıkarana dek savaşıp öldüreceğiz deyince söz alıp bizde sonuna dek kendimizi savunacağız demiştir.dikkatinizi çekerim bizde sizi öldürürüz dememiştir.kendimizi savunacağız demiş bilgeliğini ortaya koymuştur.kendi hayatını anlatan kitaplarını en kısa zamanda alıp okumanızı tavsiye ederim
devamını gör...
'neredeyse bütün savaş teamülleri sırplar ve hırvatlar tarafından ihlal edildi, bizim tarafımızdan değil. bu durum avrupa için bir sürpriz oldu. eğer birileri kadınları ve çocukları öldürüyorsa, kutsal şeyleri, köprüleri, kültürel anıtları tahrip ediyorsa, avrupa, bunu yapanların ancak boşnaklar olabileceğini düşünüyordu. avrupa'nın medeni bir biçimde davranmalarını beklediği avrupa kökenli halklar, savunmasız insanları öldürdüler, camileri ve köprüleri tahrip ettiler. biz bunları yapmadık. bu nedenle yurtdışına gittiğimde büyük bir gurur duyuyorum.'

'düşmanlarımıza gelince, onlara adaletli davranmaktan başka bir borcumuz yok.'

'katil ile kurban olmak arasında kalırsak, biz kurban olmayı tercih ederiz.'

'bize saldıranlar, hazreti isa'nın bütün sözlerini çiğnemişlerdir. ırza tecavüz, masumları katletmek hiçbir dine sığmaz. onlar cani ve sadece canidir. bunu aklınızdan çıkarmayın.'

aliya'nın baktığı yerden bakabilmek önemli daha da önemlisi onun durduğu yerde durabilmekte.

srebrenitsa'da binlerce vatandaşı soykırıma uğramışken, köprüleri yıkılmış, kütüphaneleri yakılmış, halkını toptan yok etmeye yeminli vahşilerin gadrine uğramışken dahi adaleti düşmanları için 'borç' olarak görmek, varlığını; ötekinin düşmanlığı üzerine bina etmeyen, mensubu olduğu medeniyetin, ahlakını, hukukunu, merhametini içselleştirmiş, 'özgür' bir adamın hasletidir...

mahmut fazıl coşkun'un aliya adlı belgeselinde muhteşem bir bölüm var.

saray bosna postanesine çetnikler: 'burası sırbistan' diye bir afiş asarlar. bilge krallarına yaraşır bir cevap verir bosnalı gençler: 'aptallar! burası sırbistan değil postane'...

bugün adına islam coğrafyasının en büyük çıkmazı; varlığını, değerlerini, hukukunu, ahlakını, merhametini ötekinin tavır ve davranışlarına göre konumlandırıyor olmasıdır.

esaretin en fecisi; fikri esaret...

teröre karşısınız ama... abd'de masum değil...

intihar saldırıları islami değildir ama... israil'de terörizm uyguluyor...

sivil esirlerin kafası kesilmez ama... ırak işgal altında...

ömer muhtar filminde bu tavrı reddeden harika bir bölüm var. italyan general, ömer muhtar'ın köyünün basılmasını ve ne var ne yok yakılıp yıkılmasını emreder. emir yerine getirilir. ömer muhtar ve adamları olaydan kısa bir süre sonra köye ulaşır. vahşet bütün çıplaklığıyla görünmektedir. ömer muhtar'ın adamlarında biri atılır: 'biz de onların, kadınlarını kızlarını hayvanlarını öldürelim'der. ömer muhtar, 'bizim öğretmenimiz italyanlar değil' diyerek muhteşem bir ders verir...

ömer muhtar ile aliya'yı buluşturan tam da bu tavır.

åžeytana kırgın olmayan, kendini Allah'a teslim etmiş müslüman tavrı...

evet, bizim öğretmenimiz åžeytan olmadığı gibi onlar değil. savaşın, isyanın, mücadelenin nasıl yapılacağını onlardan öğrenmedik. onların savaş hukukunu çiğnemeleri, kadınları, çocukları, hayvanları öldürmeleri, bizimde onlara aynı şekilde karşılık vermemizi gerektirmez. eğer islam uğruna bir mücadele varsa ortada, yöntem de islami olmalıdır. amacın meşruluğuna, araçlar halel getirmemelidir.

bugün için islam toplumlarında ki mücadelenin islami sınırlar içerisinde yapılabildiğini söyleyemeyiz maalesefâ…

yaşadığımız kabaca 'medeniyet krizi'dir...

bu kriz, öze dönerek, var olan medeniyetimizi yeniden inşa ederek aşılabilir...

aliya'yı bıkmadan usanmadan, dönüp dönüp okumak, anlamak lazım.
devamını gör...
"batı dünyası konforun, servetin, zevk ve sefanın sonucu olarak ahlaki yönden zayıflamıştır. bu sebepten; onları doğrudan etkilemeyen bir adalet sorunu için riske girmeyi ya da ölmeyi istemezler. ancak servet ve idealler birlikte yürümezler.
tarih, daima aynı hikayeyi tekrarlar:
ölmeye hazır olan insanlar, ölmeye hazır olmayanlara karşı galip gelirler. her durumda, ikinci sınıf insanlar daha zengin ve görünürde daha güçlüdürler.
görünürde, diyorum çünkü güç ve zaaf yalnızca gönül meselesidir." diyebilmiş bir mübarek.

imanı, zekası, inceliği ve asilliğinden çok şey öğrendik.
onu, â´bilge kralâ´ olarak tanıdık ve her zaman çok sevdik.
Allah, bosnaâ´nın küllerine kutlu bir müjdenin nefesini üfleyen bu adamdan rahmetini esirgemesin.
devamını gör...
yakın tarihimizde bir mücahid, bir siyasetçi, bir müslüman!
avrupa'nın içinde dinini yaşamaya ve yaşatmaya çalışan mübarek insan.
osmanlı aşığı. (tam 30 yıl türkleri bekledik, diyor mesela.)
halkı katliama uğramış yaralı bir lider. (bkz: srebrenitsa)
devamını gör...
sevdiğimiz bir abimiz "sana dünyanın bütün dillerinde komutanım demek istiyorum" demiştir. ne de güzel demiştir.
devamını gör...
kitaplarını okumadığım için çok üzgün olduğum şahsiyet. bize anlatıldığı ve okuduğumuz kadarıyla avrupanın bağrında kuran ın ipine sarılarak ayakta duran bir mücahit. sözlerinden ve söylemlerinden de anlaşılacağı gibi "bilge kral".

en yakın zamanda eserlerini okumak ve anlamak arzusundayım.
devamını gör...
bizim düåžmanlarımıza tek borcumuz adaletimizdir diyecek kadar adil odan adam
devamını gör...
aliya tarihinin öznesi ve tanığı olan edindiği bilgiyi devlet adamlığında kullanan platon'un müjdelediği tam bir bilge kraldır.
devamını gör...
türkiye'ye onlarca yildir benzeri gibi bir lider, reis, baba, üstad
gelmedi. gelseydi diye dua ederdim. simdi düsünüyorum, bosna ya geldi
ve bosnaklara nasib oldu bu uluyürek. simdilerde rahmet dilimizde, bu
üsküdarli hemsehrim icin, dualar ve sefaat talebi...
devamını gör...
iyi bir insan, iyi bir bilgedir ama politikacılığı maalesef kötüdür, uzun yıllar boyunca rus ekseninde yer almış yugoslavyanın dağılmasıyla beraber hemen batı/amerika eksenine geçmeye çalışmıştır fakat dünyada eksen değiştirmeler hiç bir zaman kolay ve de kansız olmamıştır, amerikaya fazla güvenmesi ve de zaman içine yayması gereken hamleyi çok kısa sürede yapmaya çalışmasının bedelini maalesef yüzbinlerce masum boşnak canlarıyla ödemiştir.
devamını gör...
kitaplarını okursanız ve düşünce dünyasını*, kendisinin tarihin iki büyük felsefi görüşü tek potada erittiğini göreceksiniz; islam.

islam'ın hem idea hemde materyal anlamda sunduğu varidata hakim bir görüntü çizmekte rasyonel mantığı. bu anlamda bana ibda görüşünü hatırlatmakta.

bu arada bir boşnak olarak, dedo'mdur.
devamını gör...
"benim için iyi, doğru ve güzel olan ne varsa hepsinin diğer adı islam'dır" sözünün sahibi bilge kral. iman dolu bir yürek. bediüzzaman'ın "hakiki imanı elde eden insan kainata meydan okuyabilir" sözünün karşılığıdır dedo.
devamını gör...
liderliğiyle her müslüman millete lazım olan bilge sultan.
devamını gör...
"son osmanlı yandım ali"
geldiğinde içten bir şekilde en sıcak ve samimi duyguların yaşaıtlması gereken bir liderdi.
Allah rahmet eylesin...
devamını gör...
karlı bir havada el açıp dua ettiği bir fotoğrafı var, aliya en çok bu fotoğraftakidir.
devamını gör...
hayranlık duyduğum biri...

balkanlarda hala osmanlı var mı sorusuna karşılık aklıma gelen insandır...
o osmanlı evladı bana kalırsa...
devamını gör...
bosna savaşında dünya düzeninin lordlarının gözetiminde yok edilen bir halkın liderliğini yapmış, direnişi ateşlemiş, ''tarih hiç bir direnişin kaybettiğini yazmaz'' diyerek ümmetin ve mazlum halkların onuru olmuştur.
devamını gör...
"batıya atılan bir osmanlı tokadı" demişti hakan albay, laf kendisinin mi bilemem ama ne zaman birisi aliya dese önce bunu söylerim sonra hakan albayrak'ı.
devamını gör...
sadece direnişin nasıl olması gerektiğini göstermemiştir.

bir müslüman' ın şu imtihan dünyasını nasıl yaşaması gerektiğini dünya müslümanlarına 78 yıllık ömrüyle öğretmiştir. aldığı her nefesi Allah için alıp, Allah yolunda harcayarak..

bilgiyse bilgi.. islam manifestosu nu yazacak kadar.

cesaretse cesaret;

avrupa nın en güçlü ordularından, sırp milisleriyle de desteklenen, yugoslav ordusuna karşı sıfırdan bir ordu kurup soykırımcı sırpları tarumar edecek kadar.. öyle ki sırpların en güvenli şehri banja luka ya doğru son taarruzunu gerçekleştiren boşnak ordusunu amerikalılar hava bombardımanı tehdidiyle durdurabilmiş ve dayton ı kabul ettirebilmişti.

direnişteyken o kadar çok hainle sarılmıştı ki etrafı. yine de yılgınlığa düşmedi. aylar süren saraybosna kuşatmasında müslüman savaşçıları ayakta tutan o tünel kadar alia nın konuşmalarıydı da.

adını her duyduğumda hafızamda canlanan ayet. ve bu ayeti her okuduğumda hayalimde canlanan asil sima;

"ey iman edenler! sizden kim dininden dönerse, bilsin ki Allah yakında öyle bir toplum getirir ki, Allah onları sever, onlar da Allah'ı severler; müminlere karşı yumuşak, kâfirlere karşı da onurlu ve şiddetlidirler; Allah yolunda mücahede eder, hiçbir kınayıcının kınamasından da korkmazlar. bu, Allah'ın bir lütfudur, onu dilediğine verir. Allah, geniş ihsan sahibidir, her şeyi çok iyi bilendir."

( maide : 54 )

ve her türlü zorbalığa karşı üzerinde ki o müthiş korumayla kendisini hatırlatan o hadis,

â“ben kulumu sevdiğim zaman, onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, anladığı kalbi olurum. benden bir şey isterse, istediğini veririm. bana sığınırsa kendisini korurum.┠(buhari, ibn mace, beyhaki)
devamını gör...
kalbimizdir. saraybosna'da kovaçi şehitliğinde askerlerinin ortasında yani kalbinde yatmaktadır.
devamını gör...
islam dünyasının bilge lideridir. bir eli ayetullah imam humeyni'de, bir eli necmeddin erbakan'da, kalbi ise kur'an'dadır. davasına sadakati ile hatırlanacak. hatırlayanlar kendisine, bosna şehidlerine ve davamızın bütün önderlerine rahmet okuyacak.
devamını gör...
bosna hersek davasını dünyaya duyuran, bilge kral olarak anılan gelmiş geçmiş en büyük islam liderlerinden ve filozoflarından. her zaman hayat mücadelesi örnek alınması gereken mümtaz şahsiyet. mevla rahmet eylesin.
devamını gör...
bize modern dünyada yaşamın(islami bir yaşam) tüm öğeleriyle nasıl yapılacağını bir nebze olsun göstermiş bilge kral, alim filozof, komutan ve mümin
devamını gör...
tüm dünyanin ihtiyac duydugu lider. lider nasil olmali diye soruldugunda akla gelen ilk insan
devamını gör...
bu zamana kadar isminin altına yazmadığım için kendimden utandığım, düşünür, başkan, komutan ve iyi bir müslümandır.örnek aldığım sayılı kişilerdendir.

onu örnek alıyorum çünkü o da bana benziyor; o da benim gibi islami bir ailede doğmuş ve büyümüş o da benim gibi dönem dönem bocalamalar, sıkıntılar yaşasa da inancının ve yaptığının doğru olduğunu her zaman bilmiş.çevresinde çok farklı fikir akımları, yaşam tarzları olsa da o hiçbir zaman pasif kalmamış her zaman atak her zaman cesur olmuş.aktif olmuş, cesur olmuş ama düşünmeyi hiçbir zaman bırakmamış.düşünmüş düşünmüş bize "islam deklarasyonu" "asla köle olmayacağız" "özgürlüğer kaçışım" gibi birbirinden güzel birbirinden derin kitaplar bırakmış.

gençliğinde islamcılıktan hapis yatmış yani müslüman olmak istediği için senelerce hapiste yatmış.onun hapis sebebi müslüman olmakken, kendi ülkemde müslüman kızlar devlet tarafından ezilirken ve her taraftan dinime saldırı varken ben ise müslümanlığımın borcunu ödeyememe utanırken her zaman onu düşünüp savaşıma, davama devam ediyorum.onun fikirleriyle yolumu aydınlatıyorum, onun dediği gibi teba olarak yetişen bir ümmet değil her zaman karşısındakine hakkını savunabilecek ama asla zalimliğe başvurmayacak bir ümmet istiyorum.

onun insanlığını seviyorum, çünkü her halini açıkça anlatabilmiş, gizlemeye çalışmamış.kendisine "başkanım bombalardan korkmuyor musunuz?" diye soran yaşlı kadına "korkuyorum çünkü ben de insanım" derken sırplar tarafından kaçırılışında yaşadığı ruhsal durumu ve çabalarını anlatırken aslında insan olmanın da içinde çelişkiler yaşamanın da bir örneği oluyordu.

onun zekasına ve ileri görüşlülüğüne de hayranım.yugoslavyada hükümet ortağıyken rehavete kapılıp, boşvermişlik yapmamış.sırpların silahlandığını, yugoslavya ordusunun yani kendi ordusunun kendisine ve halkına karşı cephe aldığını fark ettiğinde bir an bile tereddüt etmemişti.hemen partisini organize ederek bosna hersekin ilk ordusunu kurmuş ve silahlarını temin etmişti.düşünürdü, başkandı ve şimdi komutandı.allahın izniyle bosna hakkını aldı ve bilge krala da cumhurbaşkanlığı makamını verdi.o cumhurbaşkanlığında da elinden geleni yaptı ama o bir tiranlık kurmadı, bir diktatör olmadı, ülkesinde müslümanlar başta olmak üzere herkesin kardeşçe yaşayabileceği bir ortam kurdu ve o bazıları gibi makamı bırakmak için ölmeyi beklemedi, sağlık problemleri nedeniyle vaktinin dolduğunu anlıyordu ve ömrünün sonlarında iç huzur bulmak istiyordu, ve de hakka yürüdü.mekanı cennet olsun, cennette de ahbabımız olsun inşallah *
devamını gör...
"sana dünyanın bütün dillerinde komutanım demek isterdim" söyleminin vücut bulduğu kişi.
devamını gör...
--- alıntı ---

aliya sen olmasaydın *

orada, güneşin doğduğu, yıldızların olduğu o yerde
orada, gökyüzünün o bulutsuz yerinde
temiz ruhların yuva kurduğu o yerde
gözlerin karanlıktan uzak olduğu o yerde

o tarafa çeviriyorum başımı
o meydanlarda, ses çağırmakta herkesi
ben gözlerimi kapayıp kollarımı açıyorum
ve rüyalarımı, yüzsünler diye bırakıyorum

bu kadar ışıltılı parlayamazdı
bu benim güzel avlum
ve ben karanlığı ışık bilirdim
aliya sen olmasaydın

kelimelerde, şarkılarda hep seni geleceği gördüm
sonra bunun günah olduğunu düşündüm
ve beni dinleyecek kimsenin olmadığını düşündüm
ama var, nasıl olmaz, benim ruhum dinliyor

ve beni dinleyecek kimsenin olmadığını düşündüm
ama var, nasıl olmaz, ruhum beni duyuyor

bu kadar ışıltılı parlayamazdı
bu benim güzel avlum
ve ben karanlığı ışık bilirdim
aliya sen olmasaydın..
da te nije alija..


--- alıntı ---

devamını gör...
kabri başında fatiha okumak nasip olan, manevi huzurunda dahi huzur bulabildiğim "adam"
devamını gör...
--- alıntı ---

Aliya İzzetbegoviç (8 Ağustos 1925, Şamats - 19 Ekim 2003, Sarajevo), Boşnak lider. Bilge Kral lakabıyla tanınır.

Kendisi aynı zamanda birçok felsefî kitap yazdığı için, kendisine bu lakap layık görülmüştür. Türkler arasında Bilge Kral kullanımı İzzetbegoviç için yaygındır. Kendisinin krallıkla hiçbir ilgisi olmadığının, Bosna-Hersek halkının %90'ından fazlasının oyuyla cumhurbaşkanı seçildiğinin bilinmesi gerekir. Aynı adı taşıyan dedesi Aliya İzzetbegoviç, Üsküdar'da askerlik yaparken tanıştığı Türk kızı Sıdıka Hanım ile evlenmiştir. Dede İzzetbegoviç, Sıdıka Hanım ile evlendikten sonra Şamats'a geri döner. Bu evlilikten beş erkek çocukları dünyaya gelir.

Aliya İzzetbegoviç, 8 Ağustos 1925'te Şamaç'ta ( Bosanski Šamac ) doğduktan 2 yıl sonra ailesi Saraybosna'ya taşınır. Aliya İzzetbegoviç anılarında, "6 yaşındayken Kur'an kursuna başladığını ve çocuk olmasına rağmen sabah namazlarını camide kıldığını" anlatır.

II. Dünya Savaşı sırasında Handschar SS Birliğine katıldı.Bu birlik hem anti-komünist hem de faşist yanlısı bir yapıdaydı. Bunun yanında İzzetbegoviç Mladi Müslümani(Genç Müslümanlar) üyesiydi; bu örgüt 1928'de Mısırda kurulan Müslüman Kardeşler örgütü ile eş zamanlı kuruldu. Bu eylemleri yüzünden, Komünist Parti başkanı Josip Broz Tito, Aliya'yı Yugoslavya devletinin kuruluşundan sonra, 1946 yılında 3 yıl sürgün hapsine gönderdi . Serbest kaldıktan sonra Sarayova'da hukuk okumaya başladı ve siyasi faliyetlerini sürdürdü.

Alyia İzzetbegoviç 1990`dan 1992'ye kadar Bosna-Hersek Sosyalist Cumhuriyeti`nin Cumhurbaşkanlık görevini üstlendi. 1992 yılında uluslararası tarafsız gözlemcilerin kontrolü altında yapılan bir serbest referandum sonucunda Bosna-Hersek Cumhuriyeti bağımsızlığını ilan etmiştir. 1992-2000 yılları arasında 7 kişilik Ortak Devlet Başkanlığı Konseyi'nin başkanlığını yaptı.

Sevenleri tarafindan "Bilge Kral" lakabı verilen İzzetbegoviç, 24 yaşında iken komünist dönem Yugoslavyasında İslamcılık suçlaması nedeniyle 4 sene cezaevinde yatmıştı. Cezaevi yıllarının sağlık problemlerinin artmasına yol açtığı belirtiliyor.

Aliya İzzetbegoviç Bosna Savaşı'nda (1992-1995) anahtar bir rol oynamıştır.

* 14 Aralık 1995 – Aliya Îzzetbegoviç, Slobodan Miloseviç ve Franjo Tudman, Dayton Antlaşmasını imzadılar. Bosna Savaşı sonuçlandı.

--- alıntı ---

devamını gör...
bilge kral...

yirminci yüzyılın utanç asırında islamın aydınlık yüzü olmuş "dava adamı".

hiç kimseler dem vurmasın bana,evlerinde oturup,zalime tek kurşun sıkmadan karısının parmağına bilmem kaç karatlık pırlantalar takıp müslümanlık taslayanlardan.
-bu önermeye bizzat ben de dahilim.-

insanlığın,imanın,haysiyetin her saniye denenegeldiği şu zamanda;bir nurlu yüzsün hafızamıza kazınan.

Allah'ın rahmeti üzerine olsun...

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar