aliya izzetbegoviç

bosna hersek eski devlet başŸkanı ve bağŸımsızlık önderidir.

bosna dışŸında tüm islam dünyasının bilge kralı olan evrensel bir liderdir. onu böylesi değŸerli yapan kendisine dayatılanlara boyun eğŸmeden, islamla özdeşŸ bir cesur ahlakla zulme boyun eğŸmeden kendi doğŸrularını yaşŸamak konusundaki kararlılığŸı olmuşŸtur. doğŸu ve batı arasında islam, tarihe tanıklığŸım, özgürlüğŸe kaçışŸım kitaplarından bazılarıdır. bunun dışŸında islam deklarasyonu adlı bir çalışŸması vardır ki şŸu dönemde her müslümanın satır satır düşŸünerek okuması gereken bir kitaptır.

islam dünyasında muhammed ikbal, ali şŸeriati gibi gerçek anlamda fikir adamı olan aydınların batıdaki örneğŸidir bilge kral.
devamını gör...
1949 da 18 yaşından beri tanıdığım bir kızla evlendim.

çok güzel bir kızdı halide. savaş sırasında tanışmıştık.

hava bombardımanını haber veren sirenler çaldığında sokakların boşalmasını fırsat bilerek buluşurduk.

italya'daki üslerden kalkan ingiliz uçakları, macaristan'daki hedeflerini vurmak için saraybosna üzerinden geçmek zorundaydılar. ve bu çok sık olmaya başlamıştı. bizde bu sayede sık sık buluşabiliyorduk. insanlar her siren çalışında panik içinde sığınıklara koşturur halide ile ben ise sokaklarda parklarda dolaşır ve birbirimize şöyle derdik: korkma, bize hiçbir şey olmayacak.

sanırım şehirde sirenlerin çalmasından hoşnutluk duyan yalnızca biz ikimizdik.

aliya izzet begoviç

fonda ahmet kaya söylüyor:

åžehirlere bombalar yağardı her gece,
biz durmadan sevişirdik.
devamını gör...
islam dünyasının en önemli kahramanlarından birisidir.avrupa birliği parlamentosunda sırp bir milliyetçi boşnak müslümanları topraklarımızdan çıkarana dek savaşıp öldüreceğiz deyince söz alıp bizde sonuna dek kendimizi savunacağız demiştir.dikkatinizi çekerim bizde sizi öldürürüz dememiştir.kendimizi savunacağız demiş bilgeliğini ortaya koymuştur.kendi hayatını anlatan kitaplarını en kısa zamanda alıp okumanızı tavsiye ederim
devamını gör...
'neredeyse bütün savaş teamülleri sırplar ve hırvatlar tarafından ihlal edildi, bizim tarafımızdan değil. bu durum avrupa için bir sürpriz oldu. eğer birileri kadınları ve çocukları öldürüyorsa, kutsal şeyleri, köprüleri, kültürel anıtları tahrip ediyorsa, avrupa, bunu yapanların ancak boşnaklar olabileceğini düşünüyordu. avrupa'nın medeni bir biçimde davranmalarını beklediği avrupa kökenli halklar, savunmasız insanları öldürdüler, camileri ve köprüleri tahrip ettiler. biz bunları yapmadık. bu nedenle yurtdışına gittiğimde büyük bir gurur duyuyorum.'

'düşmanlarımıza gelince, onlara adaletli davranmaktan başka bir borcumuz yok.'

'katil ile kurban olmak arasında kalırsak, biz kurban olmayı tercih ederiz.'

'bize saldıranlar, hazreti isa'nın bütün sözlerini çiğnemişlerdir. ırza tecavüz, masumları katletmek hiçbir dine sığmaz. onlar cani ve sadece canidir. bunu aklınızdan çıkarmayın.'

aliya'nın baktığı yerden bakabilmek önemli daha da önemlisi onun durduğu yerde durabilmekte.

srebrenitsa'da binlerce vatandaşı soykırıma uğramışken, köprüleri yıkılmış, kütüphaneleri yakılmış, halkını toptan yok etmeye yeminli vahşilerin gadrine uğramışken dahi adaleti düşmanları için 'borç' olarak görmek, varlığını; ötekinin düşmanlığı üzerine bina etmeyen, mensubu olduğu medeniyetin, ahlakını, hukukunu, merhametini içselleştirmiş, 'özgür' bir adamın hasletidir...

mahmut fazıl coşkun'un aliya adlı belgeselinde muhteşem bir bölüm var.

saray bosna postanesine çetnikler: 'burası sırbistan' diye bir afiş asarlar. bilge krallarına yaraşır bir cevap verir bosnalı gençler: 'aptallar! burası sırbistan değil postane'...

bugün adına islam coğrafyasının en büyük çıkmazı; varlığını, değerlerini, hukukunu, ahlakını, merhametini ötekinin tavır ve davranışlarına göre konumlandırıyor olmasıdır.

esaretin en fecisi; fikri esaret...

teröre karşısınız ama... abd'de masum değil...

intihar saldırıları islami değildir ama... israil'de terörizm uyguluyor...

sivil esirlerin kafası kesilmez ama... ırak işgal altında...

ömer muhtar filminde bu tavrı reddeden harika bir bölüm var. italyan general, ömer muhtar'ın köyünün basılmasını ve ne var ne yok yakılıp yıkılmasını emreder. emir yerine getirilir. ömer muhtar ve adamları olaydan kısa bir süre sonra köye ulaşır. vahşet bütün çıplaklığıyla görünmektedir. ömer muhtar'ın adamlarında biri atılır: 'biz de onların, kadınlarını kızlarını hayvanlarını öldürelim'der. ömer muhtar, 'bizim öğretmenimiz italyanlar değil' diyerek muhteşem bir ders verir...

ömer muhtar ile aliya'yı buluşturan tam da bu tavır.

åžeytana kırgın olmayan, kendini Allah'a teslim etmiş müslüman tavrı...

evet, bizim öğretmenimiz åžeytan olmadığı gibi onlar değil. savaşın, isyanın, mücadelenin nasıl yapılacağını onlardan öğrenmedik. onların savaş hukukunu çiğnemeleri, kadınları, çocukları, hayvanları öldürmeleri, bizimde onlara aynı şekilde karşılık vermemizi gerektirmez. eğer islam uğruna bir mücadele varsa ortada, yöntem de islami olmalıdır. amacın meşruluğuna, araçlar halel getirmemelidir.

bugün için islam toplumlarında ki mücadelenin islami sınırlar içerisinde yapılabildiğini söyleyemeyiz maalesefâ…

yaşadığımız kabaca 'medeniyet krizi'dir...

bu kriz, öze dönerek, var olan medeniyetimizi yeniden inşa ederek aşılabilir...

aliya'yı bıkmadan usanmadan, dönüp dönüp okumak, anlamak lazım.
devamını gör...
"batı dünyası konforun, servetin, zevk ve sefanın sonucu olarak ahlaki yönden zayıflamıştır. bu sebepten; onları doğrudan etkilemeyen bir adalet sorunu için riske girmeyi ya da ölmeyi istemezler. ancak servet ve idealler birlikte yürümezler.
tarih, daima aynı hikayeyi tekrarlar:
ölmeye hazır olan insanlar, ölmeye hazır olmayanlara karşı galip gelirler. her durumda, ikinci sınıf insanlar daha zengin ve görünürde daha güçlüdürler.
görünürde, diyorum çünkü güç ve zaaf yalnızca gönül meselesidir." diyebilmiş bir mübarek.

imanı, zekası, inceliği ve asilliğinden çok şey öğrendik.
onu, â´bilge kralâ´ olarak tanıdık ve her zaman çok sevdik.
Allah, bosnaâ´nın küllerine kutlu bir müjdenin nefesini üfleyen bu adamdan rahmetini esirgemesin.
devamını gör...
yakın tarihimizde bir mücahid, bir siyasetçi, bir müslüman!
avrupa'nın içinde dinini yaşamaya ve yaşatmaya çalışan mübarek insan.
osmanlı aşığı. (tam 30 yıl türkleri bekledik, diyor mesela.)
halkı katliama uğramış yaralı bir lider. (bkz: srebrenitsa)
devamını gör...
kitaplarını okumadığım için çok üzgün olduğum şahsiyet. bize anlatıldığı ve okuduğumuz kadarıyla avrupanın bağrında kuran ın ipine sarılarak ayakta duran bir mücahit. sözlerinden ve söylemlerinden de anlaşılacağı gibi "bilge kral".

en yakın zamanda eserlerini okumak ve anlamak arzusundayım.
devamını gör...
türkiye'ye onlarca yildir benzeri gibi bir lider, reis, baba, üstad
gelmedi. gelseydi diye dua ederdim. simdi düsünüyorum, bosna ya geldi
ve bosnaklara nasib oldu bu uluyürek. simdilerde rahmet dilimizde, bu
üsküdarli hemsehrim icin, dualar ve sefaat talebi...
devamını gör...
iyi bir insan, iyi bir bilgedir ama politikacılığı maalesef kötüdür, uzun yıllar boyunca rus ekseninde yer almış yugoslavyanın dağılmasıyla beraber hemen batı/amerika eksenine geçmeye çalışmıştır fakat dünyada eksen değiştirmeler hiç bir zaman kolay ve de kansız olmamıştır, amerikaya fazla güvenmesi ve de zaman içine yayması gereken hamleyi çok kısa sürede yapmaya çalışmasının bedelini maalesef yüzbinlerce masum boşnak canlarıyla ödemiştir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar