Allah'a güvenmek

kur'an'da pek çok yerde geçer.

"o zaman içinizden iki bölük bozulmaya yüz tutmuştu. halbuki Allah onların yardımcısı idi. müminler, yalnız Allah'a dayanıp güvensinler." (âl-i imrân 122)

"ey iman edenler! Allah'ın size olan nimetini unutmayın; hani bir topluluk size el uzatmaya yeltenmişti de Allah, onların ellerini sizden çekmişti. Allah'tan korkun ve müminler yalnızca Allah'a güvensinler. (mâide 11)

"de ki: Allah'ın bizim için yazdığından başkası bize asla erişmez. o bizim mevlamızdır. onun için müminler yalnız Allah'a dayanıp güvensinler." (tevbe 51)

"gizli konuşmalar şeytandandır. bu, iman edenleri üzmek içindir. oysa şeytan, Allah'ın izni olmadıkça, müminlere hiçbir zarar veremez. müminler Allah'a dayanıp güvensinler." (mücâdele 10)

"allah; o'ndan başka hiçbir ilah yoktur. müminler yalnız Allah'a dayanıp güvensinler." (teğâbun 13)
devamını gör...
günümüz dünyasının en yaygın hastalığı olan stres'i yenmek için tek çözüm.en başta nefsim olmak üzere, günümüz müslümanlarının en büyük sorunlarından biri. gerçekten hakiki manada Allah'a(c.c.) güvenmeyi başarırsak o zaman arkamızda Allah(c.c.) varken kainatta bizi hiçbirşey zorlayamaz.çünkü o zorluklar Allah(c.c.) için kelimelerle anlatılamayacak kadar kolaydır...
devamını gör...
Allah'la dost olanların gerçekleştirebileceği eylemdir. ancak Allah'tan razı olanlar Allah'a güvenebilir, karşısına çıkan imtihanların dostundan geldiğini bilir ve hamd ederek karşılayabilir.
devamını gör...
müslümanın, her hususta Allah’a güvenip dayanmasına, üzerine düşen görevleri yaptıktan sonra işlerini Allah’a havale etmesine tevekkül denir. dolayısıyla, çalışmadan, sebeplere sarılmadan işi Allah’a havale etmek tevekkül değildir. buna göre, çalışma, sabır ve tevekkül birlikte olacaktır. çalışmadan işleri Allah’a havale etmek doğru olmadığı gibi, Allah’ı hesap dışı bırakmak da doğru değildir. çünkü kişinin, Allah’ın izin ve yardımı olmadan başarılı olması mümkün değildir. kur’an’da mü’minlerin Allah’a tevekkül etmeleri emredilmiş (mâide, 5/11); “kim Allah’a tevekkül ederse, o kendisine yeter” (talak, 65/3) buyrularak tevekkül eden bir mü’minin Allah’ın koruması altında olduğu bildirilmiştir.
devamını gör...
hz. yusuf kuyuya atıldığında oradan onu çıkaracak gücün yalnızca Allah olduğunu biliyordu. ve hep Allah'tan yardım diledi.
ilk olarak Allah'a güvendi. çünkü güvenmek yalnızca Allah’adır. başkasına güvenmek, güveni üzmek demektir, derler.

o yüzden öncelikle Allah'a güvenin çünkü siz o'na güvendiğinizde, o ‘da sizin karşınıza güvenilir insanlar ve hayırlar çıkaracaktır.
devamını gör...
mehmet akif usulü açıklıyor:
"allah'a dayandım! '' diye sen çıkma yataktan...
ma'na-yı tevekkül bu mudur? hey gidi nadan!
ecdadını, zannetme, asırlarca uyurdu;
nerden bulacaktın o zaman eldeki yurdu?
devamını gör...
güven insan psikolojisinin gelişimi için temel etkendir.insanın kendine ait bir içsel güveni yoksa ne sevebilir ne de yaşayabilir.allah'la kurduğumuz temas bu açıdan çok kritik.çünkü çoğu kez Allah'a güven,insanın kendi içsel güvenini temin eder.kendi varlığına güvenen,kendi varlığını yarattığına inandığı Allaha güvenen insan kendi kaderini yaşamaktan korkmaz.tasavvuf style takılsam buradan bir psikolojik kuram uydurabilirdim.ama yapmıyorum çünkü başım ağrıyor.
devamını gör...
benim bildiğim Allah dan umudu kesmek de, Allah ın rahmetinden emin olmak da gaflettir.

şimdi, birisi kalksa da torpilin olduğu bir sınava Allah a güvenerek girse ve bu sınavı kaybetse Allah güvensiz mi olmuş oluyor?

bu dünya imtihan dünyası. insanın başına gelen belaların çoğu kendi elleriyle işlemiş olduğu günahlar yüzündendir.

iş böyleyken " Allah a güven ve kazan" gibi bir ilke çıkarmak imtihana uğramış ve umduğunu bulamamış insanları inkara ve isyana götürebilir.

biz dünyada imtihana tabiyiz. bu konuda tek dayanağımız rabbimizdir.

o isterse bize isteğimiz doğrultusunda yardim eder, isterse etmez.

diğer taraftan " sizin hayr gördüğünüz şeylerde şer, şer gördüğünüz şeylerde hayr vardır" ayetini de konuya dahil etmek gerek.
devamını gör...
en zoru ama en rahatı. misal her imtihan bitecek bu dünyada olmasa bile ahirette bitecek. ya da evleceğiniz kişi değişmeyecek tabi evlenmek kaderinizde varsa. bu yüzden dertlerin altında ezilmekten ise teslim olup, güvenmek en rahatı tabi bu söylendiği kadar kolay değil. başarabilenlerden olmayı rabbim nasip etsin inşallah. amin.
devamını gör...
"allah'a gönülden bağlanıp, ona karşı gelmekten sakınan kimseye, yüce Allah sıkıntıdan çekip kurtaracağı bir yol gösterir. ve onu hiç beklemediği yerden rızık ihsan eder. çünkü kim Allah'a güvenip ona gönülden bağlanırsa yüce Allah ona yeterlidir." (talak, 65/2-3)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar