#din 

akla mantığa sığmayandır.

hangi şeyhi buna cennet için garantisi vermiş merak ediyorum. cennet dedikleri birkaç köşkle bir kaç huriymiş o'na Allah'ı görmek gerekliymiş. Allah'ın sıra sıra ayetler indirdiği cennetler için sen kimsin ki böyle küçümsemelere gidebiliyorsun!

ahh şu ne idüğü belirsiz tasavvuf erbabı ve sapkın fikirleri ve o'na tabii olan cahil halk ilahlaştırdığınız şeyhleriniz,gavslarınız kurtarmayacak sizi!
devamını gör...
Allah ın yanında her şey bir hiçtir. dünyanın döndüğünü anlayamayan kafanın idrak edemeyeceği incelikler sunmuş şairdir.
devamını gör...
aslında islama tamamrn terstir amma herkez kuran okumaktan mesneviye şuna buna zaman ayıramadığından kimsemin sesi çıkmaz. (!) Allah halikdir yar değil aşık olma kul ol diye haykırmak gelir içimden...
devamını gör...
hallac-ı mansur bizzat kendini tanrı ilan etmiştir bu bakis acisina gore. ne diyelim bu aciyi hangi gonye verdiyse ben de istiyorum be gulum.
devamını gör...
cennet Allah'ın yarattığı bir yer olduğuna göre gayet olası küçümsemedir...

Allah aşkı ile cenneti bile küçümsemek ne mükemmel bir imandır...allah rahmet eylesin yunus emre'ye..
devamını gör...
aklayi karayi birbirine karistiranin iddiasi.

orda yunus emre cenneti kucumsemiyor dostum, cennetle karsilastirildiginda cemalullahin ve o'nun rizasinin onemine dikkat ceken bir benzetmedir.
devamını gör...
yaradılanı severim yaradandan ötürü diyen yunus'un, burada cenneti küçümsemediğini, Allah'ın rızasını kazanmanın yanında diğer her şeyin basit kalacağını ifade ettiğini, her normal akıl sahibi anlamıştır. eğer yunus bu sözünde samimiyse, Allah kendi rızasını her şeyin (bu cennet dahi olsa) üstünde tutan bu kuluna, kendisinden razı olarak cennetini de verecektir.

burada kilit nokta şudur; yaratanı yarattığı şeylerden ötürü mü seviyoruz, yoksa yaratılmışı yaratandan ötürü mü seviyoruz?
hayır buradaki sevgi türlerinden birinin yanlış olduğunu falan söylemiyorum. ama birinin diğerinden daha üstün olduğunu söylemek de zorundayız.

sevgi; yapılan ilk karşılıksız iyilikle başlar, daha doğru bir ifade ile karşılıksız her bir iyilik sevgi için bir nedendir. Allah'ın bizi yaratması ve türlü nimetlerle nimetlendirmesi, Allah'ın bize karşılıksız bir iyiliğidir. bunlardan dolayı Allah'ı sevmemiz, yaratanı yarattığı şeylerden ötürü sevme kısmına dahil olur. bu iyi insanların sevgisidir. Allah'ın iyiliklerine ilave olarak, Allah'ın sanatını, kudretini, merhametini, adaletini ve diğer tüm sıfatlarını iyi idrak etmiş bir kimse ise Allah'ın varlığına hayran olur. Allah'ın kendisine verdiği nimetlerden çok verilen nimetlerin Allah'tan olmuş olmasına sevinir. burada sevginin nedeni değişmiş olur, nimet verdiği için sevilen Allah yerine, sırf Allah olduğu için sevilen Allah sevgisi oluşur. eğer yunus dediğinde samimiyse, şunu demek istiyor; Allah hiç bir nimet vermemiş olsaydı bile sırf Allah olduğu için sevilmeye değerdi ve sevilirdi diyor. bu sevgi türünü de yaratılmışı yaratandan ötürü sevmek kısmında değerlendiririz. bu sevgi türüne ise daha da iyilerin sevgisidir dememiz mümkündür.

mesele biraz karıştıysa şöyle bir örnek de verebiliriz; misal bir insanı ilk başlarda hoşumuza giden, bizi mutlu eden iyiliklerinden veya davranışlarından dolayı sevmeye başlarız. ancak bu sevgi bazı kimselerde öyle bir seviyeye gelir ki, artık bırakalım onu sevmek için ondan iyilik beklemek, sırf ondandır diye daha önce hiç önemsemediğimiz bir şeyi bile sevmeye başlayabiliriz. sevilen kişinin sevdiği, kişileri ve şeyleri sevmek gibi...
devamını gör...
bunu kabullenemeyenler ancak çocukça tepkilerle karşı çıkıyor. öncelikle yunus emre'nin cennetle ilgili söylediği şeye bakalım;

cennet cennet dedikleri birkaç köşkle birkaç huri...

şimdi bu sözleri mideniz bulanmadan nasıl savunabiliyorsunuz yahu? islam böyle bir din midir? Allah müslümanları boş yere mi cennetle birçok ayette müjdelemiştir? bu hadsizlik değil de nedir? saçmalamayın Allah aşkına, bir şeyleri savunmak adına kendinizi rezil rüsva etmeyin. cennet üç beş huri demek değildir, bu edepsizliktir. müslümanlar o cennete bütün her şeyden daha değerli olan Allah'ın cemalini görme şerefine erişecekler, meczubun biri de çıkıp "cennet cennet dedikleri..." diye zırvalayacak, sizler de bunu savunacaksınız. kendinize gelin...


daha önce de belirtildiği gibi nurettin yıldız'ın bu konuda çok güzel bir sohbeti var;devamını gör...
aklı bitirdik de sıra duygulara geldi.önce bir söz söyleyip sonrada böyleydi şöyleydi izahat yapmak çok tehlikeli bence.allah dostu Allah aşkıymış önce bir tanı bil sonra aşık ol ne diyor peygamberimiz benim bildiğimi bilseydiniz çok ağlardınız sahabiler akıllarından geçenlerden bile korkmuşlar yunus ise edebiyat yapmak için sözü eğip bükmüştür.

o halde cehennemde birkaç kütük birkaç köz olmalı sorun değil yani
devamını gör...
şol cennet'in ırmakları

şol cennet'in ırmakları
akar Allah deyu deyu
çıkmış islam bülbülleri
öter Allah deyu deyu

salınır tüba dalları
kur'an okur hem dilleri
cennet bağının gülleri
kokar Allah deyu deyu

kimi yiyip kimi içer
hep melekler rahmet saçar
idris nebi hulle biçer
biçer Allah deyu deyu

altındadır direkleri
gümüştendir yaprakları
uzandıkça budakları
biter Allah deyu deyu

aydan arıdır yüzleri
misk ü amberdir sözleri
cennet'te huri kızları
gezer Allah deyu deyu

hakka aşık olan kişi
akar gözlerinin yaşı
pür nur olur içi dışı
söyler Allah deyu deyu

ne dilersen hak'tan dile
kılavuzla gir doğru yola
bülbül aşık olmuş güle
öter Allah deyu deyu

açıldı gökler kapısı
rahmetle doldu hepisi
sekiz cennet'in kapısı
açılır Allah deyu deyu

rıdvan-dürür kapı açan
idris-dürür hülle biçen
kevser şarabını içen
kanar Allah deyu deyu

miskin yunus var yarına
koma bu günü yarına
yarın hakk'ın divanına
varam Allah deyu deyu
devamını gör...
cennete göz dikip Allah ı küçümseyenlerin şaşkınlığıdır. ahmak kardeşim cennet Allah ın cemali görüleceğinden değerlidir. yoksa ırmaklar bahçalar meyveler dünya da da var.

sen cenneti büyüte büyüte Allah ı unutmuşsun be.
devamını gör...
cennet vs Allah diye bişey mi var hayıır cennet vs cehennem var akla takla attırmayın lütfen
devamını gör...
ben "müslümanlar cennette rabbin cemalini göreceklerdir" diyorum, embesil sofi de geliyor "allah'ı küçümsüyorsunuz yeaa" diyor. asıl sen Allah'ın nimetlerini "üç beş köşk" diye küçümsüyorsun, Allah'ın vaad ettiği nimetleri hafife alıp Allah'a dil uzatıyorsun. ama nereden anlayacak, adamın beyni öyle bir zehirlenmiş ki şu zırvaları bile savunabiliyor...

zaten kafanız çalışsaydı meczupların, sapkınların peşlerinden koşmazdınız...
devamını gör...
Allah akılla bilinemeyendir Allah aşkı Allah dostu ifadeleri sakıncalıdır peygamberimizin ağzından böyle bir söz çıkmamış kuran okuyanlarda ki ben hem müjde hemde korku olan kuranla ayetle müslüman oldum ve ben Allahtan korkuyorum bu aşk işi ise korkuyu izole eder sakıncalı bence
devamını gör...
--- alıntı ---

"allâhım! sen'den sevgini, sen'i sevenlerin sevgisini ve sen'in sevgine ulaştıracak ameli talep ediyorum. allâhım! sen'in sevgini bana nefsimden, âilemden, malımdan ve soğuk sudan daha sevgili kıl!" (tirmizî, deavât, 72)

--- alıntı ---

ne mutlu hz. peygamberin yolundan gidenlere!
devamını gör...
Allah kur'an'da kimi kullarını sevdiğini o kulların da Allah'ı sevdiğini emir buyurur. bak arada birsevgi ilişkiisi var. Allah'ı haşa meyve ya da ateş veren bir mekanizma olarak görmek ahmaklığın önde gidenidir.

aşk deyince bağzı zevatın aklına belden aşağı geliyor onlara zaten diyecek söz yok. dünyanın durduğunu da iddia ediyor bunlar. aşkın olmadığını da pet şişeyle örneklendirsinler bence.

bir de cenneti küçümsemek derken?
ha siz hadisleri de reddedersiniz gerçi ama hani hz sevbanı bilenler bilir. ağlayarak efendimize gelip cennete gitsem dahi siz makam-ı mahmuda ereceksiniz, biz size orada uzak olacağız ben buna dayanamam buyuruyor. efendimiz sevbana kişi sevdiğiyle beraberdir buyuruyor.

şimdi hz sevban da mı cenneti küçümsedi? efendimiz neden ona sen cenneti mi küçümsüyorsun diye kızmadı?

hep diyorum; weled sen içme


devamını gör...
peygamberin "cennet üç beş huriden ibaret" düşüncesinde olduğunu zannedenlerin haklarında hadis paylaştıkları olay. binlerce ayet ve hadis okudum, tek bir tanesinde dahi "allah'ı seven cenneti tahkir etsin" gibi bir ifade görmedim. Allah kulunu cennetle müjdeliyor, bizim edepsizler de "cennet ne ki yeaa bana seni gerek seni" diyor. zannediyor ki bu sözlerle Allah'a daha çok yaklaştı, halbuki fersah fersah uzaklaştın rabbine ve müjdelediklerine karşı hadsizliğinle....

--- alıntı ---

işte onların mükafatı rableri tarafından bağışlanma ve altından ırmaklar akan, ebedî kalacakları cennetlerdir. çalışanların mükafatı ne güzeldir!

âl-i imrân suresi 136. ayet.

--- alıntı ---


--- alıntı ---

o kimse Allah'ın kendisine okunan âyetlerini işitir de, sonra sanki kibrinden hiç işitmemiş gibi ısrar eder. işte sen onu, can yakıcı bir azabla müjdele! âyetlerimizden birşey öğrendiği zaman, onu alaya alıyor. işte onlar için rezil ve rüsvay edici bir azap vardır.

casiye suresi 8 ve 9. ayetler.

--- alıntı ---

gittiğiniz yol peygamberin yolu değil, sapkınların yoludur. Allah hidayet nasib etsin...
devamını gör...
Allahın cemalinin yanında cennetin bir hiç olduğunu anlatmak istemiş şair. çünkü cennet ulaşılmak istenen en zor mekan. yoksa dünya nimetleri ile de karşılaştırılsa da olurdu.
devamını gör...
(bkz: yegane argümanı yav he he olan kitle)

--- alıntı ---

rabbinizden olan mağfiret ve eni göklerle yer kadar olan cennete kavuşmak için yarışın; o, muttakiler için hazırlanmıştır.

âl-i imrân suresi 133. ayet

--- alıntı ---

ama -haşa- Allah bizim yarım akıllı sofilerin düşündüğünü düşünememiş, boş yere müjdelemiş cenneti, boş yere "cennete kavuşmak için yarışın" demiş.

gerçi ben bunlara ne anlatıyorum ki, rabıtadan tut türlü türlü binlerce zırvayla beyni yanmış adamların; sen gelip hadisi, ayeti örnek göstersen neye yarar. adama diyorsun ki "allah kullarına cenneti müjdelemiş, sen nasıl bunu küçük görebilirsin?", adam "yav he he" yazarak üste çıkmaya çalışıyor. durduk yere dil çıkartıp sırıtan veletlerden farkınız yok...
devamını gör...
yunus emre'de bulunan ilahi aşkı anlamak için kapasite gereklidir.
kimileri cennet için çabalar kimileri de cennetin de sahibi olan Allah için çabalar.

"cenneti küçük görüyor" iddiasında olanlar "insanlara" ağzına geleni söylüyor.
peki! sorarım;
allah (c.c) yarattığı cenneti mi daha çok sever yoksa yarattığı kullarını mı?
yunus emre'yi karalamaya çalışanlar bunu Allah rızası için mi yapıyor yoksa cenneti kazanmak için mi?
devamını gör...
sübhanallah, hiç bu kadar embesili bu sözlükte bir arada görmemiştim...

adamlara savundukları şeyin niçin zırva olduğunu delilleriyle gösterdiğin zaman "sen dünyanın dönmediğini düşünüyon di mi eheheh" diye şaklabanlık yapıyorlar. rezilliğe bak, elin suud'undaki adamın söylediği şeyleri bana ve diğer yazarlara yamayarak tartışmayı kazanmaya çalışıyor, şaka gibi. ne yazdıklarını tartışabiliyor ne de yazdıklarının üzerine düşünebiliyor, sadece "yaw he he sen zaten pet bardakla dünyanın dönmediğini savunuyon di mi" yazabiliyor. işte bu yüzden embesilsiniz evladım, ayetle pet şişeyi ayırt edemeyecek kadar anlama yetinizi yitirmişsiniz...

bir yandan da vicdanın el vermiyor böylelerini kendi hallerine bırakmaya, bir şeyler öğrenseler diye uğraşıyorsun sürekli, ancak örnekte görüldüğü gibi sonuçlanıyor.

-kuran okuyalım mı evladım?
-ama siz pet bardağa inanıyorsunuz di mi, dünya da dönmüyor zaten ehehe xd
-yazık kimin çocuğuysa...
devamını gör...
yav ciddiye almayın şu adamı. ölü taklidi yapın gider. muhatap alıyosunuz, konuşuyosunuz yüz buluyo.
devamını gör...
söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı, söz ola ağulu aşı bal ile yağ ede bir söz.
devamını gör...
--- alıntı ---

"milletimin imanını selamette görürsem, cehennemin alevleri arasında yanmaya razıyım"

--- alıntı ---

Allahla pazarlık yapan bir duadır mesela benim ömrümden al şuna ver onun hastalığını al bana ver gibi.halbuki doğrusu şudur Allahım hepimize sağlık esenlik ver. haşa Allahtan daha mı merhametlisin diye sormak gerekir.

--- alıntı ---

elmalılı-orijinal 6:33 celâlim hakkı için biliyoruz ki söyledikleri lâf seni cidden incitiyor, maamafih onların yalancı dedikleri sen değilsin, lâkin zalimler Allahın âyetlerine cehudluk ediyorlar

--- alıntı ---
devamını gör...
y - neymiş la bu cennet dervişler, hele bir anlatın bakayım?
d - yunuscuğum, Allah müttakiler için akla hayale gelmedik nimetler hazırlamış, köşkler, huriler, daha neler neler...
y - neyyy? köşk mü? o ne beee...!
d - töbe de yunus, çarpılırsın.
y - dur dur, cennet dediğiniz uyduruk yerle ilgili bir şiir geliyor gibi aklıma.
d- dur yunus, söyleme, döverler seni, kafana tokmakla vururlar.
y - saf mıyım oğlum ben? ben onu kılıfına uydururum, sen dert etme...

galiba olay buna benzer bir şekilde geçmiş.
devamını gör...
akla mantığa sığmaz tabii...

aşktan bahsediyoruz akıl anlar mı... rseniz

ne diyordu pir-i celaleddin rum-i aklı olan aklını terk etsin...

aşk ne mididr derseniz cebrail'e sorun yakından müşahade etti,miraç'ta bir nebze yoldan sonra yanacaktı ol sebepten oradan öte gidemedi... .

yanmayan aşk ehliydi...

evet din-i mübin-i islam akıl sahiplerine emronlunmuştur, şeriatı garra akıl sahiplerini mesul tutar...

ama aklı olan aklını terk etsin...

zira akıl öyle bir şeydir ki sadece akılsızlara lazımdır...

devamını gör...
madem başlık linç boyutuna gelmiş olaya farklı boyut getirelim;
bende yunus'un aşkından olmayan bir kişinin bu sözü şiir olarak dahi söylemesinin hâşâ küfre girdiğini düşünmekteyim.
devamını gör...
bu tip hadiselerde ben peygamber efendimiz ne yapmış ona bakarım.

onda böyle bir şey görmedim. aksine o günde yüz kez tövbe ederim diye söylerdi.

bunun bir benzeri de mevlana lakaplı celaleddin rumi'de görülür.

ona kadar herkes "ölmüştür" ama o "vuslata ermiştir".

herkesin cenazesinde ağlanmıştır ama onun cenazesinde "sevdiğine kavuştu" diye tef çalınmıştır.
devamını gör...
bu meseleyi anlamayacak cahillerin neden yazar olduğunun sorgulanması lazım.
devamını gör...
"allah, mü’min erkeklere ve mü’min kadınlara, ebedî olarak kalacakları, içinden ırmaklar akan cennetler ve adn cennetlerinde çok güzel köşkler va’detti. Allahın rızası ise, bunların hepsinden daha büyüktür. işte bu büyük başarıdır." tevbe 72
devamını gör...
cennetle müjdelenen hz.ebubekir(ra) efendimiz'in şu cümlelerine de küçümseme ya da kafa tutmadır diyebilirseniz, aynı mevzuya da aynı şekilde yaklaşabilirsiniz.

"cehennemde vücudum büyüsün tâ ehli imana yer kalmasın." (bk. şemseddin sivasi, cihar-ı yar-ı güzin, s. 25)
devamını gör...
akla mantığa sığmayandır.

hangi şeyhi buna cennet için garantisi vermiş merak ediyorum. cennet dedikleri birkaç köşkle bir kaç huriymiş o'na Allah'ı görmek gerekliymiş. Allah'ın sıra sıra ayetler indirdiği cennetler için sen kimsin ki böyle küçümsemelere gidebiliyorsun!

ahh şu ne idüğü belirsiz tasavvuf erbabı ve sapkın fikirleri ve o'na tabii olan cahil halk ilahlaştırdığınız şeyhleriniz,gavslarınız kurtarmayacak sizi!
devamını gör...
tarikat ve tasavvufun zırvasından başka bir şey değildir.

nureddin yıldız hoca bu sözlere küfür fetvası vermiştir.
devamını gör...
Allah rızasını isteyip o rızayı hediyeden üstün tutan yuus emre hazretleridir.

misafirin evsahibinin ikramlarından çok onun muhabbetine vasıl olmayı istemesini dile getirmiştir, sözlerinde yanlış bir şey olmadığı gibi müslümanın asıl niyetinin Allah rızası olması gerektiğini de anlatır.
devamını gör...
cenneti küçümsemekten ziyade rızayı ilahiyi yüceltmeyi amaçlamıştır kendisi.
devamını gör...
cenneti dunya zevkleri dunya mutlulugu dunya acilariyla es deger gorenleri yermis emredir..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar