akla mantığa sığmayandır.

hangi şeyhi buna cennet için garantisi vermiş merak ediyorum. cennet dedikleri birkaç köşkle bir kaç huriymiş o'na Allah'ı görmek gerekliymiş. Allah'ın sıra sıra ayetler indirdiği cennetler için sen kimsin ki böyle küçümsemelere gidebiliyorsun!

ahh şu ne idüğü belirsiz tasavvuf erbabı ve sapkın fikirleri ve o'na tabii olan cahil halk ilahlaştırdığınız şeyhleriniz,gavslarınız kurtarmayacak sizi!
devamını gör...
aslında islama tamamrn terstir amma herkez kuran okumaktan mesneviye şuna buna zaman ayıramadığından kimsemin sesi çıkmaz. (!) Allah halikdir yar değil aşık olma kul ol diye haykırmak gelir içimden...
devamını gör...
cennet Allah'ın yarattığı bir yer olduğuna göre gayet olası küçümsemedir...

Allah aşkı ile cenneti bile küçümsemek ne mükemmel bir imandır...allah rahmet eylesin yunus emre'ye..
devamını gör...
aklayi karayi birbirine karistiranin iddiasi.

orda yunus emre cenneti kucumsemiyor dostum, cennetle karsilastirildiginda cemalullahin ve o'nun rizasinin onemine dikkat ceken bir benzetmedir.
devamını gör...
yaradılanı severim yaradandan ötürü diyen yunus'un, burada cenneti küçümsemediğini, Allah'ın rızasını kazanmanın yanında diğer her şeyin basit kalacağını ifade ettiğini, her normal akıl sahibi anlamıştır. eğer yunus bu sözünde samimiyse, Allah kendi rızasını her şeyin (bu cennet dahi olsa) üstünde tutan bu kuluna, kendisinden razı olarak cennetini de verecektir.

burada kilit nokta şudur; yaratanı yarattığı şeylerden ötürü mü seviyoruz, yoksa yaratılmışı yaratandan ötürü mü seviyoruz?
hayır buradaki sevgi türlerinden birinin yanlış olduğunu falan söylemiyorum. ama birinin diğerinden daha üstün olduğunu söylemek de zorundayız.

sevgi; yapılan ilk karşılıksız iyilikle başlar, daha doğru bir ifade ile karşılıksız her bir iyilik sevgi için bir nedendir. Allah'ın bizi yaratması ve türlü nimetlerle nimetlendirmesi, Allah'ın bize karşılıksız bir iyiliğidir. bunlardan dolayı Allah'ı sevmemiz, yaratanı yarattığı şeylerden ötürü sevme kısmına dahil olur. bu iyi insanların sevgisidir. Allah'ın iyiliklerine ilave olarak, Allah'ın sanatını, kudretini, merhametini, adaletini ve diğer tüm sıfatlarını iyi idrak etmiş bir kimse ise Allah'ın varlığına hayran olur. Allah'ın kendisine verdiği nimetlerden çok verilen nimetlerin Allah'tan olmuş olmasına sevinir. burada sevginin nedeni değişmiş olur, nimet verdiği için sevilen Allah yerine, sırf Allah olduğu için sevilen Allah sevgisi oluşur. eğer yunus dediğinde samimiyse, şunu demek istiyor; Allah hiç bir nimet vermemiş olsaydı bile sırf Allah olduğu için sevilmeye değerdi ve sevilirdi diyor. bu sevgi türünü de yaratılmışı yaratandan ötürü sevmek kısmında değerlendiririz. bu sevgi türüne ise daha da iyilerin sevgisidir dememiz mümkündür.

mesele biraz karıştıysa şöyle bir örnek de verebiliriz; misal bir insanı ilk başlarda hoşumuza giden, bizi mutlu eden iyiliklerinden veya davranışlarından dolayı sevmeye başlarız. ancak bu sevgi bazı kimselerde öyle bir seviyeye gelir ki, artık bırakalım onu sevmek için ondan iyilik beklemek, sırf ondandır diye daha önce hiç önemsemediğimiz bir şeyi bile sevmeye başlayabiliriz. sevilen kişinin sevdiği, kişileri ve şeyleri sevmek gibi...
devamını gör...
bunu kabullenemeyenler ancak çocukça tepkilerle karşı çıkıyor. öncelikle yunus emre'nin cennetle ilgili söylediği şeye bakalım;

cennet cennet dedikleri birkaç köşkle birkaç huri...

şimdi bu sözleri mideniz bulanmadan nasıl savunabiliyorsunuz yahu? islam böyle bir din midir? Allah müslümanları boş yere mi cennetle birçok ayette müjdelemiştir? bu hadsizlik değil de nedir? saçmalamayın Allah aşkına, bir şeyleri savunmak adına kendinizi rezil rüsva etmeyin. cennet üç beş huri demek değildir, bu edepsizliktir. müslümanlar o cennete bütün her şeyden daha değerli olan Allah'ın cemalini görme şerefine erişecekler, meczubun biri de çıkıp "cennet cennet dedikleri..." diye zırvalayacak, sizler de bunu savunacaksınız. kendinize gelin...


daha önce de belirtildiği gibi nurettin yıldız'ın bu konuda çok güzel bir sohbeti var;devamını gör...
aklı bitirdik de sıra duygulara geldi.önce bir söz söyleyip sonrada böyleydi şöyleydi izahat yapmak çok tehlikeli bence.allah dostu Allah aşkıymış önce bir tanı bil sonra aşık ol ne diyor peygamberimiz benim bildiğimi bilseydiniz çok ağlardınız sahabiler akıllarından geçenlerden bile korkmuşlar yunus ise edebiyat yapmak için sözü eğip bükmüştür.

o halde cehennemde birkaç kütük birkaç köz olmalı sorun değil yani
devamını gör...
şol cennet'in ırmakları

şol cennet'in ırmakları
akar Allah deyu deyu
çıkmış islam bülbülleri
öter Allah deyu deyu

salınır tüba dalları
kur'an okur hem dilleri
cennet bağının gülleri
kokar Allah deyu deyu

kimi yiyip kimi içer
hep melekler rahmet saçar
idris nebi hulle biçer
biçer Allah deyu deyu

altındadır direkleri
gümüştendir yaprakları
uzandıkça budakları
biter Allah deyu deyu

aydan arıdır yüzleri
misk ü amberdir sözleri
cennet'te huri kızları
gezer Allah deyu deyu

hakka aşık olan kişi
akar gözlerinin yaşı
pür nur olur içi dışı
söyler Allah deyu deyu

ne dilersen hak'tan dile
kılavuzla gir doğru yola
bülbül aşık olmuş güle
öter Allah deyu deyu

açıldı gökler kapısı
rahmetle doldu hepisi
sekiz cennet'in kapısı
açılır Allah deyu deyu

rıdvan-dürür kapı açan
idris-dürür hülle biçen
kevser şarabını içen
kanar Allah deyu deyu

miskin yunus var yarına
koma bu günü yarına
yarın hakk'ın divanına
varam Allah deyu deyu
devamını gör...
cennete göz dikip Allah ı küçümseyenlerin şaşkınlığıdır. ahmak kardeşim cennet Allah ın cemali görüleceğinden değerlidir. yoksa ırmaklar bahçalar meyveler dünya da da var.

sen cenneti büyüte büyüte Allah ı unutmuşsun be.
devamını gör...
ben "müslümanlar cennette rabbin cemalini göreceklerdir" diyorum, embesil sofi de geliyor "allah'ı küçümsüyorsunuz yeaa" diyor. asıl sen Allah'ın nimetlerini "üç beş köşk" diye küçümsüyorsun, Allah'ın vaad ettiği nimetleri hafife alıp Allah'a dil uzatıyorsun. ama nereden anlayacak, adamın beyni öyle bir zehirlenmiş ki şu zırvaları bile savunabiliyor...

zaten kafanız çalışsaydı meczupların, sapkınların peşlerinden koşmazdınız...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar