Allah'ın köylüsü

bir tanımda bana söylenmiş bir sözmüş dm yoluyla az önce öğrendim.
utanmalı mıyım böyle denildiği için bilmiyorum? sanırım rencide etmek için termos üzerime atılsa bir ağırlığı var der daha çok rencide olurdum ama söyleyen kişinin varlığından vs haberdar olmadığım için hiç utanmadım.
garip yerlerde saatlerce gezmedim zira bizim orada "boş itin menzili olmaz" derler bi yerlerde gezmek bir derece belirlemeye yarıyorsa sokak köpekleri sabah akşam su olmadan gezip su bulunca şükrediyorlar bu yüzden sanırım köylü olmaktan utanmayacağım.
devamını gör...
köylüler midemi bulandırır. çünkü basit insanlardır, şark kurnazı olup küçücük hesaplar yaparlar. kafa dar ve sığ olur. senin anlam dünyana hiçbir zaman ulaşamaz ve oturduğu yerden caka satar. bana uzak Allah yakın...
devamını gör...
şükrü erbaş'ın köylüleri niçin öldürmeliyiz şiirindeki köylülerdir her köylü değil. peki nasıl mı tanıyacaksınız işte size birkaç ipucu:

-aptal, kaba, kurnaz, yalancıdırlar
-birbirlerinin sınırlarını sürerek topraklarını büyütmeye çalışırlar
-karılarını döverler
-köpekleri boğuşunca kavga ederler
-yanlış partilere oy verirler
-gizli bir övünçle, uzak şehirdeki zengin bir akrabalarından söz ederler
-devletten korkar ve en çok ona hile yaparlar
- sümküre sümküre yollara tükürürler.
-sonuçlarını görmeden inanmazlar.
devamını gör...
bahsedilen kötü özelliklerin köylülükle değil kendini yetiştirememekle alakalı olması muhtemeldir.köyde yaşayan birinin kendini yetiştirmesi için olanağının olmadığı iddia etmesi yanlıştır.evet köy şartlarında zordur ama bu yüzden kendimi yetiştiremedim demesi yanlıştır.diğer taraftan şehirde yaşayıp içinde biriktirdiği tüm kinini köylü insanlara kusanların öncelikle aynaya bakıp iç muhasebelerini yapmaları gerektiği kanaatindeyim.köylü insanın içi dışı bir olduğu için içindeki iyiliğide kötülüğde ister istemez dışa vurur.ama şehirli insan aslında içindeki kötülüğü insanlardan gizlemeyi öğrenmiş bir kurnazdır.insan aynı insandır.birbirimizi kandırmanın manası yok.siz içinizdeki pisliği gizleyebiliyorsunuz diye gizleyemeyen insanları yaftalayamazsınız.zaten yaftalayarak içinizdeki pisliği akıtıyorsunuz.demek ki mesele köylü veya şehirli olmak değil.nefsini arındırabilmek.nefsini arındırmış insan içindeki kötülüğü akıtmaz ve neden içimde kötü bir düşünce var diye kendini sorgular. boş yapmayın,tangırtıdan dolayı çok gürültü oluyor.
devamını gör...
iğrenç bir ayrıştırma cümlesi. hangi kralın soyundan gelmişler ki bunu diyenler? ülkede 2-3 nesil oncesi köye dayanmayan var mıdır? sanki şehrin insanı dar kafalı değil, şehrin insanı can kıymıyor, çalmıyor, gıybet etmiyor... insanların bir yerlere gelebilmek için birbirlerini çiğnediği bir çağdayız. kimse kendine bu kadar güvenmesin.
devamını gör...
ben değil ama babam Allah'ın köylüsü. köyle doğmuş büyümüş, 14-15 yaşlarında şehre göçmüş iş güç derdi.

şimdi köylüleri bir bütün olarak görüp eleştirmek için köylü olmama şartı yok. ben de köylü sayılırım. zaten köyden hallice bir kasabada yaşıyorum. köyüme 10 km falan. bu kadar kısa bir mesafe arasında dahi fark görünüyor. köy hayatı bir garip, köylüler daha garip. bencillik, bağnazlık, iş bilmezlik her şey köylülükte.
işim gereği köylere yakın çok yerde çalıştım. köyden gelen işçi bile sorunlu. sosyolojisini, sebeplerini bilmiyorum ama tez elden çağın gereklerine verilmesi gereken şeydir Allah'ın köylüleri.
devamını gör...
köylünün ektiği bitçiği tarlanın mahsülünü yiyen, köylünün yetiştirdiği koyunu ineği löp löp yiyen, sütünü içen, köylünün yetiştirdiği havanın derisiyle yapılan ayakkabıyı giyen, yünüyle yapılan kazağı giyen ama sonra dönüp aşağılayan zihniyetin hakaret ettiğini sandığı tamlama.
o aşağıladığın köylü sayesinde karnın doyuyor.
ki köylünün sana hiç faydası olmasa bile hakaret etme hakkına sahip değilsin.
kaldı ki köylü olmak hakaret değildir. utanılacak bişey de değildir.
ama işte öyle kastetmedik de, öyle demek istemedik de, bazılarının başımızın üstünde yeri var da falan filan diye kıvırmaya gerek yok. ne söylendiği belli. dervişin fikri neyse zikri de o olur.
kabul edilebilir bir hitap değil.
devamını gör...
bir garip hakir görme sözü.

köylülük bu ülkede yıllarca hakaret olarak kullanıldı. ben de bunu savunmadan fakat kabul ederek, bu söyleme bir karşı söylem geliştirmek isterim.

eğer ki hor gördüğümüz şey köylülükse, insanın şehirde veya köyde yaşaması değil, şehirli veya köylü olması önemlidir. köyde doğup, büyüyüp, ölen nice medenî şehirliler; şehirde doğup, büyüyüp, ölen nice köylüler tanıdık. dolayısı ile köylülük demek, gelişmemek, bulunduğun yerde kalmak demektir. bu bir zihniyettir.

köylülük bir ayıp değildir, şehirlilik de mârifet değildir. herkesin imtihanı kendine göredir, ama "medeniyet" başkalarına da örnek olabilmektir. dolayısıyla köyü ya da köylüyü aman aman yüceltip ululamaya da karşıyım ben.

herkes dede efendi, fuzulî mi olacak? herkes şeyh galip hazretleri mi olacak? elbette olmayacak. ama şeyh galip hazretleri'nin şiirinden lezzet alabilmek için de, elbette belli bir kültür lazımdır.

bu kültüre ister kentlilik diyin ister başka bir şey. tanımlamalarınızla ilgilenmiyorum.
devamını gör...
köylü milletin efendisidir sözünü zimmetlerine geçiren kitlenin sözde aşağılama cümleciği.umarım yediğiniz sebzeler meyveler sizi köylüleştirmiyordur.zaten siz meyve ve sebzeyi köylüden değil manavdan alıyorsunuz,doğru.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar