Allah'ın varlığının en açık delili

şüphesiz ki benim. yani benim cinsim. yani insan. bak insana? nasıl da yaşıyor binlerce yıllardır arz üstünde. fütursuzca yiyor, içiyor, cima eyliyor, para muhabbetleri yapıyor. gıdımcık ibadetle helak olmamayı başarıyor falan. işin daha da enteresanı meleklerden de üstün olarak yaratılmışız. sübhanallah. tüm bu nimetlere karşı şükretmeden bedava yaşıyor insan dediğin. lan inek bile ete kemiğe geldiğinde biftek pizrola olup işe yarıyor, biz en halt yemeye tepinip duruyoruz dünya üstünde?
şimdi sakin kafayla düşünüyorum, Allah teala'nın, dünyanın bize ihtiyacı zaten yok. ne demeye uğraşsın ki bizimle? yani şöyle düşün, haşa eğer Allah teala olmasaydı kavunu, karpuzu falan höeeyy nereye yiyorsun?
hulasa azizim, beşer cinsi eline, ayağına, muhteşem zekasına bakarak bile delillendirebilir cenabı hakk'ın varlığını. ama sizi ırgalamaz bak, bırakın bunu johnny düşünsün, gilberto düşünsün, sen zaten müslüman doğmuşsun ohh. adamlar daha Allah'a inanacak, peygamberimiz falan ohoo işleri çok zor. Allah yardımcıları olsun.
devamını gör...
başka bir ihtimal olmaması.
imkânsız. yok yani başka ihtimal. big bang olsun hadi, evrim de olsun o nasıl ortaya çıktı? bizi uzaylılar yaratmış olsun, uzaylı nereden çıktı? o ilk madde nasıl oluştu? buna da felsefik felsefik cevaplar buluyorsunuz anca, hiçbir ikna ediciliği olmayan. kafa bile karıştırmayan.
gerçekten zeki adam düşünüp düşünüp hala "allah yok" * diyemez. diyorsa zeki ama çalışmıyordur. Allah var derse üstleneceği sorumluluklar bilinçaltını ele geçirmiştir o zaman.
devamını gör...
alışkanlık gözlüğü olmasa şıp diye anlayacağımız olaydır.mesela dünyaya ilk gelişimiz yetişkin halimiz olsaydı, gözümüzü açıp mavi gökyüzü, ufuklara, denizlere, dağlara baksaydık, mutlaka buranın sahibini sorardık değil mi.insanın neye ihtiyacı varsa burada, herşeyi veriyor dünya, canın ne istedi elma mı, al dallar elma dolu, acıktın mı başaklar buğday oldu, kavurma mı istersin kes koyunu itiraz yok..tesadüf mü, rastlantı mı, buna kim inanır mümkün değil. o zaman tüm ilimler kürsüler proflarda iptal gerek yok herşey tesadüf ve ölçüsüz..
devamını gör...
yaşamın oluşumuna dair iki ihtimal var biri bigbang evrim falan diğeri yaratıcı.
birinci şıkkı kabul edersek yaşamdaki sanatı kim nasıl açıklayacak.
devamını gör...
küfr-ü zülfün urefâ reh-zen i iman dediler
o nice küfr idi ya rab, gören iman getirir

alın size ödev gençler, ramazan ödevi, acelesi yok.
devamını gör...
kimi kur'an der, kimi başka bir şey.
fakat şu kıssayı da es geçemiycem, yardımcı efendisine gider ve kapıdan Allah'ın varlığına 99 ispatı bulunan bir adamın geçiyor olduğunu, isterse çağırabileceğini söyler.
efendisinin cevabı ise: 'allah'ın varlığına 99 şüphem mi var ki o ispatlara ihtiyacım olsun.'
devamını gör...
"her şey" şeklinde cevap verilebilir önerme. aklımıza gelen gelmeyen her şey Allah'ın varlığına delildir. o'nun varlığının delile ihtiyacı yok. yok olduğunu iddia eden delil getirsin. iddia sahibi ispat etsin.
devamını gör...
en açık delil mi? karşim şu sergiye bak. kainat muhteşem bir sergi, her yerde sanat eserleri izleyicisini çağırıyor'' bakın! bana da bakın! üzerimdeki şu dikkatle işlenmiş, şu noksansız ve kusursuz sanata bakın ve benim sanatçımı görün. o ki beni böyle muntazam yarattığı gibi seni ve herşeyi kusursuz bir biçimde yartatmıştır, o ki, ayı dünyaya bir pervane yapmış boşlukta havada asılı tutandır o , ki sizin en çko ihitiyaç duyduklarınızı her seferinde eksiksiz ve sekmeden şaşırmadan size gönderendir diye lisan-ı halleriyle bağırıyorlar'' deliil mi istiyorsun, önce görmesini bilmelisin.
devamını gör...
her maddenin parçalanamayacak bir noktasının olması. eğer atomik ya da element bazında bir madde daha fazla ayrıştırılamıyorsa nereden gelirse gelsin ve neyi oluşturursa oluştursun varlığı ancak yaratılmış olmakla açıklanır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar