Allah kendinden yüce birini yaratabilir mi

merak edilen soru. yüce olarak ialn edilen Allah acaba kendinden daha büyük birini yaratabilirdi? zira Allah her şŸeyi yaratabilen olan bilinir.
devamını gör...
bunu sorduk hacı şimdi kafaları karışacak hehehehe sonra hepsi dinsiz eheheh diye sevinen salakların bulabilecekleri soru.

ey Allahım nasıl bir merhamettir senin ki? ben dayanamayıp gerizekalı diye bağırmak istiyorum oysa sen hala rızklandırıyorsun.
devamını gör...
bilinememezlik görüşünü savunup kullanarak tüm değerleri yok edip her şeyi yok sayıp hedonizmin doruklarında gezinme basiretsizliğine saplanmış bir sıfatsız saçması.
devamını gör...
tipik bir paradokstur.bu haşa Allah celle ve azze'nin olmadığına bir delilmiş gibi gösterilse de aslında kötü niyetli bir demagojiden ileri gidemez.
devamını gör...
yüce kelimesi sanskritçe üce'den dilimize geçmiş bir kelimedir. yüce yüksek anlamına gelir. yükseklik bir mekana bağlılıktır. Allah'a mekandan ve zamandan münezzeh olduğu için, mekandan ve zamandan münezzeh olan Allah'ın yaratması ile alakalı kendinden yüksek birini yaratır mı sorusu saçmadır. Allah için ulu sıfatı da kullanılamaz. ben diyorum mekan ve zaman yok, sen diyorsun kendinden yüksek birini yaratır mı? behey ahmak Allah gökte değil ki. ulu ulu diye ne uluyup duruyosun(dur).
devamını gör...
kadın doğuramayacağı büyüklükte bir çocuğa hamile kalabilir mi?
öğretmen çözemeyeceği soruyu sorabilir mi?
futbolcu vuramayacağı topla futbol oynar mı?
orjinal bir şahin saatte 500 km hızla gidebilir mi?
kedi ulaşamayacağı ciğere mundar der mi?
insan kullanamayacağı bir beyne sahip olabilir mi?
sanırım son sorunun cevabını biliyorum.

ha bu arada; "allah kendinden yüce birini yaratabilir mi?" derken Allahın en yüce olduğunu bir şekilde kabul etmiş olmuyor muyuz? "en"in "daha"sı olmaz. jupiter "en" büyük gezegense güneş sisteminde, "daha" büyüğünü aramak nasıl bir felsefedir?
devamını gör...
dini açıdan yanlış sorudur. çünkü inanç sorgulamaya karşıdır.
felsefi açıdan ise üzerine düşünüp tartışmak lazım. ama benim düşüncem, zaten Allah en yüce varlık olduğu için kendinden yüce bir varlık yaratamaz. yani şunun gibi: sonsuz+sonsuz=sonsuzdur. sonsuzdan daha büyük değildir. teorik olarak en fazla kendisi gibi varlık yaratabilir.
devamını gör...
stajyer ateistlerin bile tenezzül etmeyeceği türden klişe soru cümlesi..

böyle sorular sorabilmek için;

yaratılmaya muhtaç statüde olanın yaratanından üstün olabilmesi ihtimalini kafada taşıyabilmek,
yaratıldığı tarihin öncesinde var olmadığı için belli bir başlangıcı olanın, başlangıcı olmayana üstün olabileceğini düşünebilmek,
bu tırışka mantıkları "bittiniz olm siz eheuhahaazsfds" sosuyla servis edicem derken heyecan yapıp iki cümleyi bi araya getirememek

gibi meziyetlere sahip olmak gerekir..

"merak edilen soru. yüce olarak ialn edilen Allah acaba kendinden daha büyük birini yaratabilirdi? zira Allah her şeyi yaratabilen olan bilinir."

sahi yeğen, neyce bu?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar