Allah kendinden yüce birini yaratabilir mi

merak edilen soru. yüce olarak ialn edilen Allah acaba kendinden daha büyük birini yaratabilirdi? zira Allah her şŸeyi yaratabilen olan bilinir.
devamını gör...
bunu sorduk hacı şimdi kafaları karışacak hehehehe sonra hepsi dinsiz eheheh diye sevinen salakların bulabilecekleri soru.

ey Allahım nasıl bir merhamettir senin ki? ben dayanamayıp gerizekalı diye bağırmak istiyorum oysa sen hala rızklandırıyorsun.
devamını gör...
"limit sonsuza giderken bu neyin beyin fırtınası?" şeklinde dalacağım sorudur.
sonuç belirsizlik, tanımsızlıktır çünkü.
devamını gör...
acaba konuyu ne zaman mustafa kemal'e getirebilirim düşüncesi ile klavyeye alınmış hede.
devamını gör...
bilinememezlik görüşünü savunup kullanarak tüm değerleri yok edip her şeyi yok sayıp hedonizmin doruklarında gezinme basiretsizliğine saplanmış bir sıfatsız saçması.
devamını gör...
düşünülmesi saçma olan. infinitium ad absurdium da denilir.
devamını gör...
aslında bundan daha önemli bir soru var, o da Allah ı kimin/neyin yarattığı sorusu. hiçbir şey yoktan yaratıcısız varolamıyor ya !
devamını gör...
--- alıntı ---

rahmân ve rahã®m (olan) Allah'in adiyla.

1. de ki: o, Allah birdir.

2. Allah sameddir.

3. o, dogurmamis ve dogmamistir.

4. onun hiçbir dengi yoktur.

--- alıntı ---
devamını gör...
tipik bir paradokstur.bu haşa Allah celle ve azze'nin olmadığına bir delilmiş gibi gösterilse de aslında kötü niyetli bir demagojiden ileri gidemez.
devamını gör...
açtığı başlıklarla savunduğunu iddia ettiği ateizmi de yerin dibine sokan aklı kıt sözlükçünün dikkat çekmek adına sorduğu soru.
devamını gör...
yüce kelimesi sanskritçe üce'den dilimize geçmiş bir kelimedir. yüce yüksek anlamına gelir. yükseklik bir mekana bağlılıktır. Allah'a mekandan ve zamandan münezzeh olduğu için, mekandan ve zamandan münezzeh olan Allah'ın yaratması ile alakalı kendinden yüksek birini yaratır mı sorusu saçmadır. Allah için ulu sıfatı da kullanılamaz. ben diyorum mekan ve zaman yok, sen diyorsun kendinden yüksek birini yaratır mı? behey ahmak Allah gökte değil ki. ulu ulu diye ne uluyup duruyosun(dur).
devamını gör...
kadın doğuramayacağı büyüklükte bir çocuğa hamile kalabilir mi?
öğretmen çözemeyeceği soruyu sorabilir mi?
futbolcu vuramayacağı topla futbol oynar mı?
orjinal bir şahin saatte 500 km hızla gidebilir mi?
kedi ulaşamayacağı ciğere mundar der mi?
insan kullanamayacağı bir beyne sahip olabilir mi?
sanırım son sorunun cevabını biliyorum.

ha bu arada; "allah kendinden yüce birini yaratabilir mi?" derken Allahın en yüce olduğunu bir şekilde kabul etmiş olmuyor muyuz? "en"in "daha"sı olmaz. jupiter "en" büyük gezegense güneş sisteminde, "daha" büyüğünü aramak nasıl bir felsefedir?
devamını gör...
dini açıdan yanlış sorudur. çünkü inanç sorgulamaya karşıdır.
felsefi açıdan ise üzerine düşünüp tartışmak lazım. ama benim düşüncem, zaten Allah en yüce varlık olduğu için kendinden yüce bir varlık yaratamaz. yani şunun gibi: sonsuz+sonsuz=sonsuzdur. sonsuzdan daha büyük değildir. teorik olarak en fazla kendisi gibi varlık yaratabilir.
devamını gör...
stajyer ateistlerin bile tenezzül etmeyeceği türden klişe soru cümlesi..

böyle sorular sorabilmek için;

yaratılmaya muhtaç statüde olanın yaratanından üstün olabilmesi ihtimalini kafada taşıyabilmek,
yaratıldığı tarihin öncesinde var olmadığı için belli bir başlangıcı olanın, başlangıcı olmayana üstün olabileceğini düşünebilmek,
bu tırışka mantıkları "bittiniz olm siz eheuhahaazsfds" sosuyla servis edicem derken heyecan yapıp iki cümleyi bi araya getirememek

gibi meziyetlere sahip olmak gerekir..

"merak edilen soru. yüce olarak ialn edilen Allah acaba kendinden daha büyük birini yaratabilirdi? zira Allah her şeyi yaratabilen olan bilinir."

sahi yeğen, neyce bu?
devamını gör...
cevap verilmemesi gereken sorudur. nedenini merak edenler imam-ı azam ve dehri arasındaki münakaşayı okusunlar.
devamını gör...
ne ateist spekülasyonları gördüm ki üzerinde düşünülmeye değerdi. doğrusu, bu yaklaşım ciddi ateistleri bile rahatsız edecek seviyede bir ergen yaklaşımından fazla bir önem arzetmiyor. "ehehehe nasıl oturttum oğlum!"dan öteye gidemeyen bir zihin masturbasyonu. bunun bir de allah kendinden büyük kaya yaratabilir mi versiyonu var. hangisi hangisinin üst versiyonu çözemedim şimdi. felsefã® spekülasyona değer mi emin değilim.
devamını gör...
mantık hatası olduğu için tarifsiz olan durum.

bir soruyu cevaplandırabilmek için, sorunun sağına, soluna, derinliğine, etrafına, öncesine ve sonrasına bakmak lazım.

öncelikle şu soruyu sormak gerekir; Allah'tan daha yüce bir varlık var mı?

cevap: Allah islam inancına göre tüm kutsallığa, büyüklüğe, olgunluğa ve en mukaddes bütün sıfatlara sahip olduğu için "daha yüce ve kutsal" yoktur.

bu şu demektir; Allah'tan daha yüce bir varlık yok ise, böyle bir yaratılma durumu da yoktur.yani soru bu noktadan bakılırsa, en baştan geçersiz sayılacaktır.

özet: Allah'tan daha kutsal bir varlık olamayacağı için yani " daha yüce " kavramı var olmadığı için, sorunun cevabı şu oluyor ; bu soru hatalı ve geçersizdir.

bu durumda; hatalı bir sorunun cevabı mümkün olmayacaktır.çünkü soru bir cevap ihtiva etmiyor.nokta.

acil edit: bu duruma örnek verecek olursak; kişi şunu sorabilir.

100 santigrad derecede kaynayan, soğuk bir su içilebilir mi?

bu soruya cevap mı verirsiniz yoksa 100 santigrad derecede kaynayan bir su soğuk olamaz der ve sorunun yanlışlığından dolayı hükümsüz mü bırakırsınız.tabi ki soru hükümsüz kalır.işte bu aynı bu durumdur.
devamını gör...
bir zavallının sorabileceği en zavallı bir sorudur.
zavallı hasta çocuk! babana söyle de tez zamanda bir doktora göstersin seni...
devamını gör...
aslı:

"allah kaldıramayacağı taş yaratabilir mi?"

şeklinde olan soru.

şimdi bu noktada şunu bilmek gerek. Allah sonsuzluktur. kudretinin ve kendisinin sınırı yoktur. biz insanlar sınırlar ve limitlerle yaşayan varlıklarız. yaratılışımız böyle. bu yüzden de düşünce sistemimiz mutlaka bir limite dayanır şekilde oluyor. bunun sonucunda Allah'ı düşünürken sonsuzluğu tasavvur edemiyoruz.

bakın mesela insanlar sonusz kavramını kavrayamadıkları için bile sonsuzluğa orjinal bir kelime bulamamışlardır. bizim için sonsuzluğun tanımı yoktur. yalnızca son kelimesine olumsuz eki getiririz. arapça ve diğer birçok dilde de bu böyledir.

demek istediğim sonsuz olan bir şeyi tasavvur edemeyecek şekilde yaratıldık. o yüzden Allah'ın büyüklüğü ve sonsuzluğu hakkında bir düşünce kurabilmemizde mümkün olmuyor. yalnızca yarattıklarına bakarak onun varlığını anlıyor ve iman ediyoruz. bu da bir imtihan gereği. bir hayvana trigonometri sorusu sorarsanız bu gülünç olur çünkü onun sınırları bellidir ve bunu yapamaz.

peki insan neden başka bir varlığa göre sınırlı olduğunu kabullenemiyor?

neden bir yerden sonra kavrayamayacağımızı; kavramaya çalışmaya bile ömrümüzün yetmeyeceğini neden anlamıyoruz?

benim anlamadığım şey şu aslında:

bir insan yaratılanlara bakarak kesin şekilde varlığından emin olduğu Allah'a inanmakla ne kaybeder? arkadaş yaşıyorsun, kısa bir ömrün var ve kara toprak seni bekliyor. o toprağın altı ve sonrası hakkında ise tek bilgiyi Allah veriyor. üstelik senden çok büyük bir şey istemiyor. yalnızca yaratıldığını kabul et ve şükret. sonra senden hiçbir şeyi ahlaksızlığa varmadığı sürece kısıtlamıyorda. seni varetmiş, sana varolma onurunu yaşatmış. inanmakla neyi kaybedeceksin? ama bu sorunun biraz boşuna olduğununda farkındayım. çünkü Allah'ın hidayet dilemesi diye bir şey vardır. eğer istemiyorsa onun varolduğunu bilsenizde inanmak ve yanaşmak istemezsiniz. bu onun sizin ihanetinize verdiği bir cezadır.

ateist diye bir şey yoktur. yalnızca Allah'a kul olmayı kabullenememiş kibirli insanlar vardır. Allah'tan intikamlarını o yokmuş gibi davranarak almaya kalkışırlar.
devamını gör...
ateistler hala bu konuları aşamadılar mı? yav ilerleyin artık, daha başka argümanlar bulun kendinize...
devamını gör...
müslüman sorunsalı. müslümanlar ondan bahsettikçe bazen hz muhammed için geçerli olduğunu düşündüren.

--- alıntı ---
evrenin uğruna yaratıldığı adam.
--- alıntı ---

devamını gör...
cevap cübbeli ahmed'den gelsin;

"çok fazla derin düşünmeyin, motoru yakarsız!"
devamını gör...
insanların düşünce sisteminde sonsuz kavramına bir cevap yoktur. bilimde sonsuzluk kavramına cevap bulamaz felsefe de...

bu ne demektir?

biz insanlar sınırlı şekilde düşünen varlıklar olarak iki şeyi karşılaştırırken ikisinde de bir büyüklük ararız. örnek veriyorum bir cismin diğer cisimden daha ağır olması, o cisimlerin birer limitlerinin olmasıyla olur. onların ağırlıklarına belli değerler verdikten sonra karşılaştırma yaparız.

peki Allah sonsuz ve gücü tasavvur edilemeyen bir varlık ise ona nasıl karşılaştırma yapacaksınız?

Allah zaten sonsuz ve biz biliyoruz ki sonsuzluk kavramı belli bir değer alamadığı için zaten olabilecek en geniş kavramdır. ölçülemez ve dolayısıyla karşılaştırma yapılamaz.

eksi sonsuz ve artı sonusz arasında bir karşılaştırma yapamazsınız çünkü bunlar değeri bilinmeyen kavramlardır. yani sonsuzda bir değer değildir bir bilinmezliktir. Allah'ın kudreti ve büyüklüğüde sınırı olmayan değeri bilinmeyen bir kavram iken onu karşılaştırmak için yine sınırı ve değeri olmayan başka bir kavram çıkarmak ne demek oluyor?

kısacası şu aslında.

yetmeyiz. hepimiz, topumuz bir araya gelsek Allah'ın kudretini ve büyüklüğünü anlayamayacak bir zeka ile yaratıldık. bu küçük gördüğümden değil kendimi. Allah bizi en üstün varlık olarak yarattı. ama yarattı. kendisi en üstün. yarattıklarının en şereflisi biziz. bir hayvan insan için ne kadar sınırlı ve kapasitesiz ise insanda Allah için öyledir.

umarım anlatabilmişimdir. bu soruların cevabı sizi hiçbir yere götürmez. neticede yaratan o ve toprağın altına girecek olan biziz. inanmak ve inanmamak meselesi kazanmak yada kazanamamak meselesidir.
devamını gör...
içesinde paradokslar barındırdığı çok açık olan soru.
zira, zaten Allah'tan daha yüce bir yaratıcı olsaydı, Allah en yüce olmazdı.
en yüce olan zaten bir tanedir. o'nun da gücü herşeye yeter, o'dan daha yücesi olduğu vakit o zaten en yüce olamaz.

dolayısıyla, zaten kendinden yüce birini yaratabilir mi sorusuyla, aslında Allah'ın en yüce olduğu baştan kabul edilmekle beraber, kendi kendine çelişkiye düşüp, mantık hatası yapıyorsun.

şimdi, Allah sana da daha yüksek bir zeka, kavrama yeteneği verebilirdi, ama vermemiş..
neden?
çünkü o en yüce, sıfatıyla herşeyin en hayırlısını en doğrusunu bilir..
senin gelip burda trollük yapıp kafa karıştırmaya çalışmana izin veriyor, çünkü bu durumdan da çıkarabileceğimiz şeyler var;

mesela, halimize şükretmeliyiz, zira, senin gibi böyle sorular sorup kendi paradoksumuz da da kaybolabilirdik..ama şükür kaybolmuyoruz..
demek ki, herşeyde bir hayır varmış..

yüce yaratıcının kendinden daha yücesini yaratması gibi mantıksız ve gereksiz dahası çelişki sorularla bize gelmemen gerekiyormuş..
zaten daha yücesi olabilecek olsa, biz neden o'na yüce derdik değil mi?
seni de o yarattığı için, şimdi tek yapabileceğimiz o'na dua etmek, düşünme yetini yükseltmesi için..
devamını gör...
paradoksal cümle. felsefi, metafizilsel, matematiksel falan açıklamayla zaman katletmeye gerek yok.

sana ne? diyerek geçiştiriniz soranları. çok meraklıysan otur düşün. ben merak etmiyorum, bilmiyorum da.
devamını gör...
bu tür sorulara iki türlü cevap verilir. birinci cevap: "sana ne?"dir. bu cevap bu soruyu soranın samimiyet oranına göre değişir. herif ağzı kulaklarında dinlemek yerine köşeye sıkıştırmayı tercih ediyorsa bu cevap cuk diye yerine oturur. fakat malumunuz genel bir ortamdayız ve ister istemez genel bir cevap vermek durumundayız.

Allah kendine adaleti farz kılmıştır? fakat adaletsizlik yapma kudretine de sahiptir, fakat Allahın adaletsizlik etmesi düşünülemez. yani Allah'ın gücü hz. muhammedi cehenneme ebu cehili de cennete atmaya yeter. fakat o kendini adaletle sorumlu tuttuğu için böyle birşey muhaldir? Allah'ın kendisinden daha büyük bir ilah yaratması da bu cinsten muhaller arasındadır. dolayısıyla boş geyiktir.

nasıl ki amcamın bıyğı olsa halam olurduysa nasıl ki teyzemin sakalı olsa dayım olurduysa bu da öyle birşeydir.
devamını gör...
cevabı belli olan soru.
evet yaratır. ama o da Allah olacaktır (ki Allah kesinkes bilinemezdir. bu bile bir tanım ve eksik)...
ee?
devamını gör...
bu soruyu soran benim için samimi değil.ama yinede derim ki rab'bimin her şeye gücü yeter... bak sen bile nefes alıyorsun...
devamını gör...
dedemin, gerekli ortam her oluştuğunda tekrar ettiği meşhur sözünün cevaben pek bi yakıştığı sorudur.

'zihni fukara olanın fikri ukala olur'
devamını gör...
temel bir gün akıl hastanesine düşmüş, dursun ziyaretine gitmiş.
temel kendini peygamber sanıyormuş.
dursun'a demiş ki:

-ula dursun, Allah kendinden yüce birisini yaratır mı?

dursun düşünmüş taşınmış:

ula temel, yaratır diyeceğum kendini peygamber sanaydun, kendini Allah sanmaya başlayacasun. yaratmaz diyeceğun bu sefer ben yaratirum diye çıkacaksun. keşke öyle Allah'a dil çıkarirum ne olacak diye köy meydanında hava atmasaydun demiş.
devamını gör...
Allah'ın ef'âlini sınırlayan bazı durumlar var. bu durumlar bazen sıfatları da olabiliyor. mesela Allah dünyada yıldızlardan "allah" kelimesi yapabilir, bütün insanları bir gün kanat olmadan uçurtabilir. bu onun kudret sıfatının bir gereğidir. fakat, bu sıfatı tahdid eden bir sıfat daha vardır ki onun adı "hikmet"tir. bu evrende bulunan herşey rabbimizin hikmet sıfatına uygundur.

gelelim Allah'ın kendisinden yüce birini yaratma saçmalığına. "e-bilmek, a-bilmek" kelimelerini Allah için kullanmak için yanlıştır. Allah yapabilir. çünkü "kudret" sıfatı var. fakat bunu sınırlayan da "âlã®, azã®m" sıfatlarıdır.
devamını gör...
Allah (c.c)'ın tüm sıfatlarını öğrendikten sonra sorulmasına gerek kalmayacak, iç tutarlığı olmayan, polemiye dahi elverişsiz soru.
devamını gör...
ne iblisce bir soru .. arkasinda tuhafliklar aranasi soru.. el kaidecilerce gorunurse bu soru soranin telef edilecegi soru .. nur-i ler tarafindan gorulurse de pek umursanmayip hemen ticari bir marka uretme cabasi icine girecekleri bir soru.
devamını gör...
ille de inanmamak için 1 sürü soru sorulabilir bunu 1 tek Allah ile de kısıtlamaya gerek yok ve zaten bu şüpheyle çok yaşamaz insan !
hem kendini hem de kendinin dışındakileri kandırabilir insan.
illle de inanıcam diyen 1i içinse zırva sorulardır. inanan 1i sevdiğinden şüphe duymaz. olmadığına dair ispat aramaktansa, olduğuna dair kanıtları dikkate alsak daha iyi olur dediğim, sorulduğu taktirde ele 1 şey geçmeyecek olan saçma 1 soru öbeği.
* *
* *
devamını gör...
"halk eden" ile "halk olunan" ı birbirine karıştırmamak gerek..
devamını gör...
yarattıklarının bir kısmının, kendini Allah'tan (azze ve celle) daha yüce zanneden soytarılara dönüştüğü vakidir. * * *
devamını gör...
yaratanın yaratmasına muhtaç olan, nasıl yaratanından yüce olabilir?

orta düzeyde bir çocuk zekasına sahip olanların bile eblehce bulacağı bir önerme.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar