Allah kendisi gibi bir tanrı yaratabilir mi

günümüzdeki akıllara zarar ateistik soruların atasıdır.

sorunun cevabı evet ise, "hani iki Allah olmazdı!" cevabı yapıştırılır.
fakat hayır derseniz bu sefer de "hani Allah her şeye kadirdi!" cevabıyla hayata küsersiniz!

o dönemlerde henüz internet icat edilmediği ve iletişim imkanları kısıtlı olduğu için
fazla soru üretilemiyordu ve sadece bu tür birkaç zırvayla karşılaşabiliyorduk.
devamını gör...
15-16 yaşındaki gençleri hedef alır ve genellikle başarılı olur. tabi ateist olmazlar uzun bir zaman vesvese içinde kalırlar.

mantıksız, saçma bir soru cevaplamaya bile kalkışmamak lazım...
devamını gör...
Allah sonsuzdur sonsuz artı sonsuz yine sonsuzdur yani 2 değişik sonsuz aslında tek bir sonsuzluktur yada sonsuz değişik sonsuzluk aslında tek bir sonsuzluktur.
devamını gör...
şeytanın hazreti isa'ya vesvese vermeye çalıştığı soruya benzer (madem kader var o zaman şurdan atla bakalım nasıl öleceksin) . aslında sorunun amacı cevap almak değil insanı vesveye sokmaktır.
devamını gör...
yaratmak nedir, Allah nedir bunları bilmeden cevaplanamayacak soru. sormak da cevaplamak da saçmadır bu yüzden. Allah akılla idrak edilemez bir varlıktır. Allah'ı akıl kuşatamaz dolayısıyla yaratmanın ne olduğunu da bilemez akıl. insanın bilebileceği tek şey Allah'ın ona öğrettikleridir.

sübhaneke la ilmelena illa ma allemtena inneke entel alimul hakîm

bu soruyu soran sözde Allah'ın varlığını sorgulamak, insanları da buna teşvik etmek için sormuş. bir meseleyi irdelemek için illa bilmediğimiz yerlerden meseleye girmeye gerek yok. mesela bilgisayar kullanmayı öğrenmek isteyen bir insan direk assembly'den başlamaz. oraya gelene kadar milyon tane şey var. adamın önüne daha baştan assembly'i koyarsan adam kafadan meseleyi kaybeder.

Allah'ın varlığının delilleri adeta gözümüze girerken tutup da aklın almayacağı şeylerle uğraşmak şeytana maskara olmaktan başka bir şey değildir.
devamını gör...
"allah hiçbir şeye benzemez."

ihlas suresi 4.ayet

ateistler bunu "muhammed kaçamak bir cevap vermiş işte" diyip geçiştirebilirler. ancak durum hiç de öyle değildir. bu konu hakkında yazacaktım ancak çok çok derin bir konu ve öyle iki kelimeyle geçiştirilemez. ama size bir ayet daha alıntılayabilirim:

(bkz: allah insana şah damarından daha yakındır)

ateistler bu 2 ayeti çelişkili bulabilirler. yeterince kafa patlatmış, islam'ı incelemiş olsalardı zaten ateist olmazlardı.
devamını gör...
kaside-i adm'e benzemiş " yoğ ise yoktur yok" veya "ben Allahtan zenginim benim Allahım var" tarzı sekr haliyle söylenmiş sözlere benziyor. ben küçük bir çocukken anama sormuştum bu soruyu. anam da evladım, "cenab-ı Allah kendi gibi bir ilah yaratsaydı o yarattığı da onun halk ettiği bir şey olacağı için oda onun kulu olurdu" dediydi. mesele soru sormak değil ne kadar soru varsa o kadar cevap var, ne kadar cevap varsa o kadar soru. temel olarak din teslim olmaktır, felsefe ise asla teslim olmamaktır. bu vesveselerden (vesveseyse şayet, çünkü ben çok zekiyim demek içinse bu mantık iliminden ziyade psikoloji ilminin bakması gereken bir durumdur) seyyid taha hazretlerinin buyurduğu gibi çıkıla bilir ki "bizler Allaha sebebsiz, mesnetsiz, delilsiz iman ederiz" gene evliyaullah buyurmuştur ki "allah-u tealanın varlığına isbat, Allah-u tealanın kendisidir" vesselam...

(bkz: mevzu derin değil aslında)
devamını gör...
insanoğlu aşka tutulduğunda içinde bulunduğu teslimiyet halinden karşındaki aciz insanın kusurlarını bile göremiyor... nasıl sorularını sormak işine neden gelmiyor? o ruh hali çok tatlı değil mi? böyle kaybolmak... ya da teslim olmak dünyaya ve dünyanın sarhoşluğunu yaşamak çok tatlı değil mi? sorgulamak lazım bunları... imanın tadı bir başka be hocam... çok tatlı... senin gördüğün tüm lezzetlerden ötesini bazıları iman ile yaşıyor... sorma onlara akılları ile iman etmiş değiller... akıl imanı yaşamak için bilinmesi ve yapılması gerekenlerde doğru ya da yanlışı ayırmak için gerekli onlara... nasip işi bu iman... arayanın bulacağının garantisi yok lakin bulanlar da arayanlardır... şimdi ne diyor dersen bundan bana ne? yaşarım kendimce... sen de yaşa kendince...
devamını gör...
allah kaldıramayacağı taşı yaratabilir mi sorusunun modern zamanlardaki versiyonu olsa gerek.

küçükken biz de sorardık ablamıza. şimdilerde bir çok kişinin dalga geçtiği, eleştirdiği, dini yanını göremediği cemaat ablaları var ya. onlara işte. annene babana sorsan, bi dolu azar işitirsin.

7. sınıftaydım, şöyle demişti ablamız:
şimdi merve şöyle düşün. sonsuz büyüklükte bir rakam düşün. sonsuza 1 eklersen en büyük sayı o 1 eklediğin sayıdır değil mi? öyle düşün işte. sonsuza açıkla desem açıklayabilir misin?

şimdi öyle çok bilimsel bir cevap olmayabilir ama o zaman için bana yetmişti. şu günlerde de bu soruyu cevaplayamayabilirim belki ama bu soru zerre kadar umrumda da olmaz yani.
devamını gör...
(bkz: olmayana ergi metodu) yla çözülebilecek sorudur:
Allah kendisi gibi tanrı yaratırsa, o tanrı tanrı olmayacaktır, çünkü ezeli değil, mahluktur, yaratılmıştır, varlığını Allah'a borçludur, dolayısıyla tanrı olamaz. demek ki Allah'ın kendisi gibi bir tanrı yaratması abestir. bu "her şeye kadir olmadığını" değil, bahsedilen konunun abesliğini gösterir.
(bkz: reductio ad absurdum)
(bkz: abese irca)
devamını gör...
Allahın herşey gücü yeter diyerek cevap verebileceğim soru...

ve Allah neyi dilerse o olur...

ama sizin arzu ettiğiniz her şeyi (tutarlı olsun ya da olmasın) Allah yapacaktır diye bir şey de yoktur...

yani arzu ettiğiniz şey tutarsızdır...

ama Allah o kadar kudret sahibi ve güçlüdür ki, ne isterse olur...

ince bi çizgi var burda...
devamını gör...
sorunun yanıtı çok basit olup sadece format değişikliği soruyu çözecektir. doğmamış ve doğurulmamış ve sonradan yaratılmamış bir varlık doğmamış ve doğurulmamış ve sonradan yaratılmamış bir varlık yaratabilir mi?

cevap: yaratılamaz

not: çünkü soru yanlış
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar