Allah tanrı hüda

aslında bu konu arapça Allahı ve farsça hüdayı islami sayıp türkçe tanrıyı islam dışı görmek incelenmiş tartışılmıştır. Ancak iki kişinin bildiği sırrı abi bu konuda yaptığı tanıma istinaden bir kaç cümle söylemek istiyorum.

felsefe yapanlar sıkça tanrı kelimesini kullanırlar. bunu kullananların maksadını size uzunca anlatmak lazım. ancak bu yazıyı o yüzden yazmıyorum sadece bir iki yüzlülüğü söylemek için yazıyorum. farsça hüda veya kürtçe xoda diye dua eden, kitaplarına yazan, ilahilerinde okuyan tırnak içinde "islami düşüncenin" temsilcileri nedense türkçe tanrı kelimesine alerji duyuyorlar. evet bende bunu yapıyordum inkar edecek değilim. ancak zamanla fark ettiğim bir şey var, hüda kelimesini kullanırken rahatsız olmayanların itici bir şekilde tanrı kelimesine düşman olmaları. şahsen islam dininden bahsederken hüda veya tanrı kelimesini kullanmıyorum yine Allah kelimesini kullanmayı tercih ediyorum. ancak herhangi bir felsefi metin hazırlarken, ister dini referanslı olsun ister ontolojik olsun tanrı kelimesini kullanıyorum.

ancak hüda kelimesini kullanırken rahatsız olmayanların tanrı kelimesini kullanırken rahatsız olmalarını hiç ama hiç bir şekilde anlayamiyorum.
devamını gör...
bu değerlendirme yapılırken sadece diğer dillerdeki örneklerin yaygın kullanımı üzerinden bir sonuca varılması yanlış olur.

türkiye'de "tanrı" kelimesinin antipatik hale gelmesinin tarihi bir nedeni var. o da cumhuriyetin kurucularının tanrı kelimesini Allah lafzı yerine geçirip, Allah isminin kullanılmasını men etmeye kadar işi götürmesi. bakınız: 18 sene ezanında Allah lafzı geçmeyen ülke... o yüzden tanrı kelimesinin itici gelmesi ve dindarlar tarafından kullanılmaması bu kelimenin son dönem tarihte politik bir anlamı mündemiç olmasından ileri geliyor. eski türk metinlerinde geçen tanrı sözcüğü ile cumhuriyet sonrası tanrı sözcüğü arasında çağrıştırdıkları bakımından ciddi fark var. malum icraat yüzünden ilah kelimesinin karşılığı olan "tanrı", manevi muhteviyatından koparılmış bir yaratıcıyı anımsatıyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar