Allah var dert çok

üç yaşında çocukların ölüp kıyıya vurduğu bir dünyada, kutsal hint inekleri rahatlığında "allah var sorun yok." diyenlere; doğalgaz faturalarına giydirilen hükümet zammından, kredi kartı ödemelerine yetişemeyen maaş ödemelerine kadar her türlü dünyevi meşakkati hatırlatma söylemi...

yalan mı?
devamını gör...
Allah(cc) her şeyin sahibidir ve her şeyi en iyi bilir ve yapar.

işte bunu bilmek muazzam bir merhemdir. 3 yaşındaki çocuğum ölüyorsa, kesinlikle biliyorum ki onu tekrar kucağıma alacağım.

peki ya sen, çocuğun öldüğü zaman, onun toprak olduğunu düşünüp, bir daha onu göremeyecek olmaya nası dayanabiliyorsun?

Allah'a iman ve kulluk, öyle büyük bir şeref ve lezzettir ki tarif edilmez. bu lezzeti hissetmiyorsak sorun bizdedir.

hakiki imanı elde etmiş, imanı güçlü bir müslümanı, yer küre bomba olup patlasa onu korkutamaz. o bilir ki her şey onunemri ve izni ile hareket eder.
devamını gör...
mültecileri aylarca çalıştırıp parasını vermeyen vicdansızların olduğu bir ülkede insanlar canları pahasına yunanistan'a kaçmaya çalışıp ölüyorlarsa bunun sorumlusu insanoğludur, Allah değil. insanlara şunları söyleten zalimler olduğu müddetçe dert de çok olacaktır...

devamını gör...
üç yaşındaki çocuk yerleşebileceği en iyi yerleşecek de," bu dünyada o çocuğu evinde yurdunda oturtmayan, vicdanlarına yerleştiremeyen insanlar asıl nerelere yerleşecekler." işte bunu düşününce bile "çok şükür ki Allah var." diyoruz.
devamını gör...
madem sorumluluk insanoğlunda, "allah var, dert yok" söylemi içi boş, kalp, saçma bir sözden öte değil erenler, bir silkinip kendimize gelelim önce bu bir. ikincisi "kutsal hint ineği rahatlığında" söylemi kimseye inek dediğimizi çağrıştırmaz, illa orasından anlıyorsanız yapacak pek bir şeyimiz yok, biz sadece bunun böyle olmadığını söylemekle kalırız. üçüncüsü Allah'a olan inancımız, bizi bu dünyada olanlardan sorumsuz kılmaz, kılamaz diye var sayıyoruz. dördüncüsü "mülk Allah'ındır" sözünü apartmanlarının kapı üstlerine yazan ev sahibi hacı amcaların ay başlarında mülkün kime ait olduğunu hatırlatmalarını da iyi biliriz...

çocukları olmayanların, çocuklar cennete gider gibi klişelere sarılmamalarını temenni ederim, Allah her birini analı babalı büyütsün, ve mümkünse benimkileri benden sonra yanına alsın...

valla ben de dert çok! olmadığını varsayan kardeşlerime de bir kaç adres önereyim mesala, isterlerse derman olsunlar, istemezlerse de canları sağ olsun. şol cennetin ırmakları akar bir şekilde nasılsa...
devamını gör...
doğru söylem. Allah var, dert de var. gamsız olmak dünyanın en tehlikeli hali. Allah var dert yok romantizmi yerine bir derdim var bin dermana değişmem romantizmini tercih ederim.
devamını gör...
allah var dert yok kadar içi dolu ve en az onun kadar absürd bir iç çekiş.

Allah var olduğu için her şeyi dert edinmek zorundasın, çünkü her bir şeyden sorumlusun. sırf kendinden ve yaptıklarından değil, dışarıda olan her bir şeyde ya bir katkın ya da bir kusurun vardır ve bunun bir şekilde hesabını vereceğini de biliyorsun. bundan daha büyük bir dert olabilir mi? öte dünyada otuz iki çeşit ödülden bahsedilir. ne diye?

dünyalık dert ve sıkıntılarda ise faturayı yukarıya kesmek haksızlık olur. ne oluyorsa aşağıda oluyordur ve çözüm de bu sıkıntıları daha da büyütmek de elimizde. burada yukarıya sorulabilecek tek bir soru vardır, o da "hiç yoktan ve gereği yokken ve ihtiyaç değilken neden beni yaratıp bu curcunanın içine attın" sorusudur. öte tarafta illaki birileri tarafından sorulacaktır bu. ötenin de buna makul bir cevap olacaktır. ama hani insan bazen tıkanır, yorulur, çaresiz kalır. Allah var dert yok bu açıdan biraz da tesellidir veya moraldir, başka da değil.

o varken bu açlığım, boşluğumun çokluğu
yokluğuysa kıyamet, yokluğun da yokluğu.
devamını gör...
iyi ki Allah var yoksa bu kadar derde sıkıntıya katlanılmaz.olanda hayır vardır diye düşünmek sabır göstermek gerek.unutulmamalı ki dünyada en büyük musibetler ve sıkıntılar peygamberlere ve Allah dostlarına gelmiştir.onların yanında bizim yaşadıklarımız ne ki. burda şikayet ettiğimiz aslında Allaha kulluk edemediğimiz için aşağının da aşağısı biz insanlar.insanlar dinlemiyor, cahiliye devrini bu sefer müslümanlık adı altında yapıyor.allah onlara akıl bize de verdiği herşeye rıza gösterecek iman versin.
devamını gör...
evet Allah var dert çok. baksanıza bir etrafınıza ne kadar günah, zulüm işleniyor ama Allah niye izliyor? hani sırf işlediği bir günah yüzünden lut kavmini helak eden Allah bugün bunun 100 katı günah, haram, zulüm işlenirken neden seyirci kalıyor? sorgulanması gereken şeyler işte...
devamını gör...
imanmetrelerin ibresi önce onu tutan elin iman derecesini göstersin lütfen... Allah inancıyla, inancımızla sorunumuz yok şükür. günahkar ve aciz bir kul olarak mensubu olduğumuz dine binaen dünyanın neden bu kadar kötü olduğuna ve bir kul olarak buna nasıl seyirci kalabildiğimize dair bir çıkarımdı bizimkisi. asr ı saadet sonrasının kabusu olarak devam etmeye mahkum mu bu dünya hayatı, yoksa cennet öncesi sınavın çetin bir dönemine mi denk geldik? müslüman bunun neresinde, dün ölen fransızlar ne için öldüler? Allah islamiyeti birileri ölsün diğerleri de onları öldürerek cennete gitsin diye mi indirdi? okuduğumuz kitap niye bana farklı şeyler söylerken, diğerine de öbür şeyleri söylüyor? bunun böyle olacağı önceden belliyken neden daha keskin ifadelerle yazılmamış? tek bir emir olsaydı en azından uzlaşma sağlardık. şimdi ben cani diyorum, o şehit, ben kötülük diyorum, bir diğeri var bir hayır...

kafam karışık, uyumak en iyisi.
devamını gör...
dünyaya gelmek saldırıya uğramaktır diyordu ismet özel. ölülerin ardından huzura kavuştu diyoruz. doğru dert çok. dillere dimağlara hayallere sığmayacak kadar dert var. yeryüzü hikayemiz bile kabilin habili öldürmesi ile başlıyor. zaten dert çok olduğu için, delirmemek için Allah var. meşrebine göre isa var, musa var, buddha var, kozmik bilinç var, yetmezse aşk var meşk var. en softa ateist için bile halkın kurtuluşu var, bilimin aydınlığı var. var oğlu var. bunca acıya gerçek yada değil bir kulp var.
devamını gör...
aslında "allah var, dert yok" önermesine denk bir önermedir. çünkü her iki önerme de Allah'ı işaret ederler. Allah var, dert çoktur; çünkü imtihan dünyası olduğu için böyledir. "insanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece «iman ettik» demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?" (ankebut /29) ve "o, hanginizin amelinin, hal ve hareketlerinin daha güzel olacağı hususunda sizi imtihan etmek için gökleri ve yeri altı günde yaratandır" (hüd, 7) ve yine "o, hanginizin daha güzel amel -ibadet- edeceğini imtihan etmek için ölümü de hayatı da takdir edip yaratandır" (mülk,2) ayetleri hep aynı şeye işaret ederler; dertlerin çokluğu ile imtihan edilmek. dertler en küçük bir baş ağrısı olacağı gibi bizzat iman için canınla, malınla sınanmak ta olabilir. "sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de ibtila ediyoruz"(enbiya, 35/a'raf, 168)*

evet, dertler çoktur. fakat bu dertler Allah'a tam iman ve teslimiyet durumunda etkisi azalmak anlamında yok olmaktadır. yine dert ve sıkıntıların, insan isteğine rağmen gerçekleşmesini hz ali şu ifadeyle açıklar: "ben Allah'ı, dualarımı kabül etmemesinden bildim"

*yararlanılan kaynak: http://kuranneslifecr.blogc...


aslında din konusunda eleştirilerin çoğu, dindar addedilen kişi ve kitlelerin yaşantısına bakılmasından kaynaklanıyor. bunun yanlışlığı ortadadır. sonradan müslüman olan yusuf islam, roger garaudy gibi bir çok isme müslümanların içinde bulundukları yanlış hayat gösterildiğinde, onlar kaynakları göstermiştir. bugün her akıl ve vicdan sahibi insan, esasında bizzat müslümanlar arasında azap görmektedir, çünkü geniş kesimler yoz bir hayatı yaşamakta, buna eleştirel yaklaşımlarda bulunan akımlar da başka bir aşırılıkta telef olmaktadırlar; işte ışid gibi, cemaat ya da parti taassubu gibi.

fakat her şeye rağmen böyle bir müslümanın kaderi bile diğerleri ile bağlıdır. müslüman birey, her işinden Allah'a karşı sorumludur. dünyada beraber bulunacağı kimseler ise eksik, kusurlu, hatalı olsa da yine diğer müslüman kardeşleridir.
devamını gör...
meğer iki sözün mukayesesi imiş mevzu.

allah var, gam yok: gam, keder, hüzün tevekkül ile aşılır, kadere iman eden kederden emin olur,
demektir.

allah var, gam çok: bu dünya imtihandır, elbet sıkıntı çekeceğiz,
demektir.

hepsi bu. mana itibari ile çelişmeyen, sadede lafız itibari ile zıt gibi duran iki ifade. neden kıyaslanıyorsa artık, orasını çözemedim. mukayese neden?
devamını gör...
aman tanrım filmi geldi aklıma.

insanlar hep her şey iyi olsun, herkes istediğini elde etsin, dünya düzeni mükemmel olsun, kötüler olsun, kötülükler yaşanmasın, istediği gibi yaşasın, hayalleri gerçek olsun felan filan, getirisini düşünmedikleri bencil isteklerle dolular.

kimse sıkıntı, dert, tasa, acı istemiyor. eminim ki her şey mükemmel olsa da memnun olmazdık. bu sefer yine yaratan suçlu olurdu. çünkü biz nankörüz. insanlar olarak her zaman nankör olduk ve olacağız.

Allah bize mutluyken Allahım yarabbim, mutsuzken bunu bize niye yaşatıyorsun Allahım! dedirtmesin ne diyim.

her şer de bir hayır her hayır da bir şer vardır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar