Allah varsa trajedi yoktur

bir mustafa kutlu sözü. ne de güzel sözdür o:

''mesela bizde trajedinin olup olmadığı tartışılmıştır. bence bizde trajedi yok. Allah varsa, trajedi olmaz zaten. yani yalnızlık olmaz; umutsuzluk olmaz, Allah varsa. trajedi, iki yüksek duygunun, iki yüksek değerin aynı anda ve kaçınılmaz olarak çarpışmasıdır. mesela vatan sevgisi ile aşk kaçınılmaz olarak çarpışır. ancak Allah'ın karşısına başka bir şeyi koyamıyorsunuz. onunla denk bir duygu yok. nasıl bir şey olabilir bizde? dram olabilir; o daha sonra melodrama dönüşür. o da insanın nefsiyle, kendisiyle olan mücadelesidir. bizim esas problemimiz odur.''

devamını gör...
varlık, varoluş tatlı adamın görünür alemdeki tezahürleri.

canlı cansız alem, yaratılıştır. yaratılışla birlikte varoluş; sonsuz bir süreçtir. evrim bu sürecin basamakları.

iyi-kötü; güzel-çirkin; sevinç-keder; facia-sükunet; hayat-memat bütün bu kavramlar, sonsuz varoluş sürecinin insanda yansımaları.

tatlı adam varsa kötülükler niye var? insanlık tarihi boyunca yaratıcı güce dair inanç sferinde tereddütlerin doğduğu her an sorulan insani sualler.

insan, görünür alemde tatlı adama en yakın, onun yaratıcı gücüne benzer özellikli yegane varlık.

diğer canlı alemin iç güdülerle kendine has intizamına mukabil, insan ailesi kazandığı bilinçle kaderini tayin eden başlı başına bir "alem".

tabiatla ve kendi benzerleriyle girdiği münasebetin yansımaları; maddi ve manevi bağlamı olan yaratıcılığın sonucudur. trajedi; insan bilincinin, ilişkilerinde yansıyan bir durum.

insanoğlu, ilişkilerinde sevgi ve muhabbeti yoğunlaştırdıkça kaostan huzura yol alır. bu yol alış yaratıcıya ulaşma , bir bağlamda mimesis.

varoluş, varlık, "var"; tatlı adamı ifade edişimizdir.
devamını gör...
ahmet hamdi tanpınar da olmadığını söyler: eskiler insanı tebcil ederlerdi fakat kendi talihinin dışına çıkararak der, insan -müslüman yani- bu fani hayatın karşısında değildir, kaderiyle karşı karşıya gelmez ya da kalmaz, asıl büyük kaderi ve yeri olan ebediyet karşısındadır. geçiciliğini bildiğimiz, gölge oyununu andıran bir dünya için bizde realite terbiyesi yok, yokmuş. şimdi de durum nasıl, nasıl değerlendirilir bilemiyorum düşünce dünyamızda değişiklikler oldu. fakat eskide yol aldığınızda trajedinin olmadığını görüyorsunuz.
devamını gör...
o "varsa" daki şartlı çekim kipini alırım, seni de ilzam ederim görürsün.

eksik bir ifadedir. "allah var trajedi yok!"
devamını gör...
tabi birde kişinin kendi hatalarından kaynaklanan trajediler vardır. burda da yine aynı merciiye başvurulur başka çaresi yoktur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar