Allahla korkutmak

müslümanların sıklıkla başvurduğu bir ahlaki eğitim metodu. müslüman bir ailede doğup da Allah'la korkutulmamış insanlar çok nasipli. çok da azlar ne yazık ki. kendisine de öğreten olmadığı için bildiği kadarını bu yolla öğretmeye çalışırdı annem.

yerde bulduğun parayı alma Allah yakar!
komşunun ağacından düşen elmaları yeme Allah yakar!
kuran'a abdestsiz dokunma Allah çarpar!
yere kırıntı dökme, üstüne basma Allah çarpar!

Allah'tan korkmadan büyümüş, üzerine bir de Allah sevdirilmiş insanlar çok nasipli. bunu farkettiğim ergen yaşlarımdan beri kendi kendime sözümdür, bir çocuğum olursa Allah'tan korkmayacak, saygı duyacak, güvenecek ve sevecek. yıllar geçti bir çocuğum oldu. ona sürekli Allah'ın çocukları çok sevdiğini anlatıyorum. neler yaptığımızda Allah bizi daha da çok sever onları öğretiyorum. bilinçaltı zor değişiyor ama. daha küçük, dışarda camiye girmek istemeyip ağladığı oluyor. namaz kılmam gerek diyorum. neden diyor. namazın ciddiyetini anlatacağım ya yoksa Allah bizi sevmez diyecek olup susuveriyorum. bazen bize öğretilen, tek seçeneğimiz olabiliyor. ya da biz öyle zannediyoruz. annemi hatırlıyorum. onun tek seçeneğiydi muhtemelen. kızım cevap beklerken devam ediyorum. çünkü Allah beni daha çok sevsin istiyorum kızım diyorum.

hikaye yerden buhurlar yükselten ilahi bir aydınlanmayla bitse güzel olurdu tabi ama gerçekler daha tozlu malesef. savaşa girer gibi toz bulutu içinde kavga gürültü girdiğimiz camiden tespihlere dadanmış çocuğa yalvara yalvara zor çıkıyoruz. çocuk inadı diye bir gerçek var nitekim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar