almanya

endüstrileşme sürecini yıllar evvel tamamlamış, insanlarının büyük kısmı maddi ve eğitimsel olarak belli bir seviyede olan avrupa ülkesi. hem yıllara dayanan siyasal ve kültürel dostluk hasebiyle hem de bu memlekette bulunan 3-4 milyon civarındaki insanımızdan ötürü türkiye ve türk insanı için ayrı bir yeri olduğunu düşünüyorum buranın. başkenti, birleşime kadar bonn idi sonra berlin'e alındı. genellemeleri sevmediğimden insanları hakkındaki düşüncemi söylemek istemiyorum ancak bu devrede sözü kendisi de bir alman olan ünlü yazar thomas mann'a bırakıyorum;

"almanya'da hiç devrim olmamıştır, çünkü kanunen yasaktı"
devamını gör...
türkiye'deki inananların kurtuluşu için hareket eden cemiyetlere yaklaşımı ile takdir toplayan ülke. türkiye'de bile bu derneklerin faaliyetine izin verilmezken almanya'nın dost eli uzatması gelişmişlik seviyesi ile açıklanabilir.
devamını gör...
islam konusunda (her ne kadar öyle gibi gözükmeyebilse de) diğer birçok avrupa ülkesine oranla daha hoşgörülü olan bir ülkedir. bunun nedeni, alman kültürünün özünün hıristiyanlık değil paganizm temeli üzerine kurulu olmasıdır.
devamını gör...
yarım asır önce "anadolu'nun bağrından kopup" iş gücü olarak insanlarımızın geldiği ülke. bugün 3 milyona yakın türk yaşar. türk nüfus genel nüfus içinde yüzdesel oran olarak hızla artmaktadır. özellikle genç kuşak yüzdesel olarak daha fazladır. bu genç nüfus arasında ismail yk, hadise, can kan, halil ve hamit altıntop gibi ünlü simalar sayılabilir. bir kısmı asimilasyona çok müsait iken diğer kısmı 1961'de dedelerinin ayrıldığı türkiye fotoğrafının içinde yaşamaya çalışmaktadır.
devamını gör...
türkiye'de, siyasetçilerin söylediği bir cümle vardır: "türkiye; laik, sosyal bir hukuk devletidir. ancak bu cümledeki sosyal devlet kavramını türkiye'de yaşarken pek anlamamıştım". almanya ise sosyal devletin ne olduğunu yaşayarak öğrendiğim ülkedir.
devamını gör...
toplumsal kuralların olduğu, bu kurallara herkesin uyduğu ve polisinde bu kuralların uygulanmasında sıkı bir takipçisi olduğu ülkedir. örnek: yayalar için yanan kırmızı ışıkta durmayı öğrendiğim ülkedir.
devamını gör...
son 100 yıldır türkiye'de en güçlü lobiye sahip yabancı devlet. türkiye'nin ithalatının neredeyse yarısını karşılar. bu nedenle ülkemizde almanya'dan daha çok mercedes, bmw, audi, vw vardır. türk ordusunun dış alımlarının %80'i bu ülkedendir. daha yeni 2.5 milyar euro'ya işe yaramaz 6 denizaltı kakalamıştır türkiye'ye. askerle ve laik kesimle çok içli dışlıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar