altay tankı

türkiyenin geliştirdiği 3. nesil ana muharebe tankıdır. ilk milli tankımız olacaktır. proje genel olarak tamamlanmış en son 2013 yılında atış testinden de geçmiştir. 2015 yılında seri üretime geçip ilk etapta 250 adet daha sonrası için ise 1000 adet olması planlanıyor.

dünyadaki örnekleri bakımından ancak almanyanın meşhur leopard tankıyla kıyaslanabilir...
devamını gör...
12 ağustosta yapılan altay tankı güç grubu geliştirilmesi ihalesini özgün motoru yapacak olan tümosan motor ve traktör sanayi a.ş. kazandı. böylece dışa bağımlılık azalacak ve motor da yerli olacak...
devamını gör...
umman'da yapılan bir ihalede almanların leopard 2 tankıyla son 2'ye kalmış milli tankımızdır.

leopard'larda da rahmetli erbakan'ın emeği büyüktür. ayrıca leopard 2'nin de modernizasyonunu aselsan yapıyor. http://kisalt.com/a3w

altay otokar
mürettebat: dört
ana silah: 120 mm 55 kalibre yivsiz
motor gücü: 1.500 beygir
maliyet tahmini: 5.4 milyon $
azami hız: 70 km

leopard 2
krauss& maffei wegmann
mürettebat: dört
ana silah: 120 mm yivsiz
motor gücü: 1.500 beygir
maliyet: 5.7 milyon $ 2007
azami hız: 72 km


https://www.youtube.com/watch?v=9V1o2ZEiVfQ#t=24
devamını gör...
motorunun yerli olarak üretilmesi için tümosan ile anlaşmaya varılmış tank.

lisansı tamamen bize ait hem kendi tankımıza takabileceğimiz hem de dışarı satabileceğimiz 1500 bg gücünde motor üretilecek.

motoru dışardan geliyor bi kere diyenler şimdi gelir mazotu dışardan geliyor ama der herhalde *

--- alıntı ---

milli güç imzası

Milli tankımız Altay için motor üretecek olan TÜMOSAN, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile bugün sözleşme imzalıyor. Anlaşma, savunma sanayiinde yerli teknoloji kullanımı için büyük önem taşıyor. KAP'a yapılan açıklamanın ardından TÜMOSAN'ın hisseleri dün, yüzde 8,46'ya yükselerek toplamda yüzde 18,1 değer kazandı.

Türkiye’nin en önde gelen traktör ve dizel motor üreticisi Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. (TÜMOSAN), Altay Tankı Güç Grubu (motor ve şanzuman) geliştirmesine resmen başlıyor. Altay tankının motor ve aktarma organlarının geliştirilmesi için geçen yıl Ağustos ayında Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ile görüşmelere başlayan TÜMOSAN'ın Kamuoyunu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada sözleşmenin bugün imzalanacağı duyuruldu.

TÜMOSAN HİSSELERİ YÜZDE 18,1 KAZANDIRDI

Savunma sanayi için ilk yerli tank güç grubunu geliştirecek şirket olma onuruna erişen TÜMOSAN, belirlenen sürede ALTAY Tankı için güç grubunun tasarlanması, geliştirilmesi, prototiplerinin üretilmesi ve entegre edilerek kalifiye edilmesini sağlayacak. Yapılan açıklamanın ardından TÜMOSAN’ın hisseleri yüzde 8,46’ya yükselerek toplamda yatırımcısına yüzde 18,1 değer kazandırdı.

YERLİ SAVUNMA SANAYİİ ATILIMI

Son yükselişle birlikte şirketin hisseleri yüzde 63,1 değer kazanmış oldu. İki milli şirketin savunma sanayii için güçlerini birleştirmeleri özellikle, yerli teknolojinin geliştirilmesi için önem taşıyor. Son yıllarda savunma sanayii projelerinde yerli katkı ve üretime ağırlık veren Türkiye için anlaşmanın önemine dikkat çekiliyor. Bu işbirliği sayesinde, ALTAY Tankı Güç Grubu dizel motor ve hidromekanik transmisyon tasarım yeteneğini kazanacak. Geliştirme süreci içerisinde TÜMOSAN bin 500 BG tank motorları da dahil olmak üzere 300-1600 beygir gücü aralığında dizel motor ve tasarım yeteneğine sahip olacak. Projenin sonrasında TÜMOSAN, benzer projeleri yürütme konusunda da önemli bir tecrübeye sahip olacak.

Yılda 75 bin motor üretiyor

1975 yılında kurulan TÜMOSAN, Türkiye’nin ilk dizel motor üreticisi. Şirketin, yıllık 45 bin adet traktör ve 75 bin adet dizel motor üretim kapasitesi bulunuyor. TÜMOSAN, 125-135 HP dizel motor olmak üzere büyük güç segmentindeki traktörleri piyasaya arz etmeye hazırlanıyor.

10 Yıllık AR-GE çalışması

Ar-Ge yatırımlarına büyük önem veren TÜMOSAN, bu alandaki çalışmalarını 2004 yılından bu yana, TÜBİTAK’ın desteği ve İTÜ’nün danışmanlığında sürdürüyor. TÜMOSAN Ar-Ge Merkezi, İTÜ Teknokent’te otomotiv alanında faaliyet gösteren ilk uygulama olma özelliğini taşıyor.

--- alıntı ---

devamını gör...
güney kore'nin k-2 tankı baz alınarak yapıldı.ilk olarak biz kore'den teknik destek alacaktık.ama mevcut durumda onlar bizden destek istiyormuş.k-2 çok sıkıntılı bir tankmış.gurur verici tabi.

kaynak:trmilitary
devamını gör...
türk yapımı tank. türkiye şartlarına, ordunun ihtiyaçlarına göre tasarlanmış bir tanktır. yani, atacağı mermi, yakacağı mazot, envanterde mevcut olan, olması mümkün olan, yeniden yapılmasına gerek olmayan şeylerden.

hakkında tırı vırı konuşan bir dünya insan oldu. kendisi dünyada bir naneye malik olamamış insanlar ekseriye.
öve öve öküz edlen abrams tankları ırak çöllerinde motor yüzünden naçar kaldı mesela. israilin merkavaları, lübnanda gerilla savaşında pes etti. gibi gibi. listelemeye kalkılırsa muhakkak bütün tanklarda bir eksik yö bulunur. ancak ihtiyçlar ve kullanım alanları düşünüldüğünde hepsi kendi alanında değerlendirilir. gerçek değerlendirme gerçek karşılaşmada belli olur. bu da tecrübe puanına endekslidir.

2015 de seri üretime geçeceği söylendiği halde hala ses seda olmayan tanktır. yetkilisinden vatandaş olarak açıklama bekliyoruz haliyle. bir de 2018 lafı dolanıyor onun aslını bilmiyorum ancak.

düzen: viki verilerine göre 2018de seri üretime başlayacakmış. teknik destek alınan koreye de destek verilmeye başlanmış. son kısım gurur verici. ilk kısım geç kalıyoruz düşüncesi.
sınırlarımızda jilet fabrikasına gitmekten kurtulmuş 50 yıllık döküntüler varken iyimserlik uzak ihtimal..
devamını gör...
türkiye'nin ilki olması açısından gecikmelerin olması doğal olan tank.seri üretim ihalesi yapılacak.ayrıca unutulmamalı güçlü zırh yoktur az patlayıcı vardır.aktif koruma sistemine sahip olmayan tüm askeri araçlar motorlu tenekelerdir ki aktif koruma sistemi sadece roket/füze gibi şeyleri engeller yere döşenmiş devasa patlayıcıları değil.unutmadan ethem sancak'ta ihaleye katılacak.
devamını gör...
daha namlusunda patlama olmadan sesi israil'den yankılanmış milli proje. emeği geçenleri Allah muvaffak etsin.

düzeltme: pensilvanya'dan da yankı geldi. e orası okyanus ötesi olunca ses de geç geliyor tabi.
devamını gör...
dünyayı çok korkuttuğuna inanılan proje.
vah canlarım vah. israil uyuyamıyormuş da, amerika kabus görüyormuş da, ruslar aylak aylak dolaşıyormuş da. üstün mühendislik falan gırla; dünyanın ilk 500 üniversitesine giremeyen üniversitelerden mezun olan mühendislerin oluşturduğu tank lan nihayetinde. şimdi diyecek ki bir zeki yazar, dışarıda da okumuş var; hah işte ben de öyle diyorum. o zaman milli tank, yerli tank falan deme canım benim. deme öyle şeyler.
devamını gör...
--- alıntı ---

nurol holding'in bae systems ile ortak girişimi fnss savunma sistemleri, altay tankı'nın üretimiyle ilgileniyor.

kemahlı, "fnss iştirakimiz olarak altay tankı'nın üretimiyle ilgileniyoruz. şu anda endonezya'yla orta boy tank prototipi üretimi konusunda protokülümüz var, tank üretimi konusunda belli bir tecrübemiz de var. fnss, şu anda tank üretimi konusunda türkiye'nin en etkili, en tecrübeli firması olabilir. dolayısıyla iglilenmemiz de doğaldır." dedi.

--- alıntı ---

http://www.businessht.com.t...
devamını gör...
ihaleye gidiyor. otokar, savunma sanayi müşteşarlığından "teklifin idari, mali ve teknik tüm yönleri ile değerlendirildiği,ancak fiyat başta olmak üzere sözleşme şartlarında anlaşma sağlanamaması nedeniyle teklifin uygun bulunmayarak, ihtiyacın ihale yöntemiyle karşılanmasına karar verildiği" yanıtını aldı. otokar bu projeye epey bir emek harcadı bence yine ihaleyi kendileri alacak ama bu sefer fiyatta iyileştirmeye gidecekler.
devamını gör...
şimdiye kadar çoktan seri üretime geçmesi gereken yerli ana muharebe tankımız. gecikmesinin nedeni ilk önce ithal bir motor herhalde alman motoru düşündüler daha sonra ise yerli motor üretip sürece dahil edeceklerdi ancak almanya ile yaşadığımız sıkıntılar motorunun da yerli olmasını gerektirdi. şu anda ihale sürecinde inşallah kısa sürede seri üretime geçer.
devamını gör...
şu an karar verilirse ve her şey yolunda giderse envantere anlamlı sayılarda girmesi 2022-23 yılını bulacak. almanların motor konusunda kıllık yapmasıyla motor işi sıkıntıya girdi. son açıklamalarda motorun da yerli olarak yapılacağı söylendi. ingiltere motor konusunda bazı girişimlerde bulunmuştu, son durum ne bilmiyorum bu konuda. biz tankı yapmaya tankta bir çok büyük değişiklik yapmak gerekecek gibi.

bu arada yapılması gereken şey zafiyet olmaması için m60 ve leo2 modernizasyonu. motor işi hariç yerli olarak zorlansak bile yapabiliriz. israil ile m60'ların sabra seviyesine yükseltilmeli konuşulabilir. leo2 tankları için zamanında leopard2 ng modernizasyonu gibi yerli bir proje ortaya çıkarılabilir. yerli akkor aktif koruma, ukrayna ile aktif koruma sistemi ile alakalı çalışmalar var. yerli zırh geliştirme projesi de yapılacaktır hatta var diye hatırlıyorum emin değilim.

bu arada altay tankı ihalesi formalite. o iş bmc'de. benden duyun. sağlam bir teknik ekip kurdular bile.
devamını gör...
18 ay sonra ilkinin teslim edilmesinin hedeflendiği tank. açıklama bu yönde buradan

ilk seri üretim hedefi 250 tank. yani hedef tutturulursa 18 ay sonra peyderpey 250 tank üretim hattından çıkmaya başlayacak.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar