alttan almak

#özgürler 

erdem filan, iyi bi haslet. muhataplarımızdan beklediğimiz falan filan da.

bunun bir de öğrenci versiyonu olan için var. en ön sırada oturup hiç devamsızlık yapmayan melike bunu bilmez mesela. alttan almak deyince aklıma öncelikle kaldığım dersler geliyor. sanırım ben pislik bi insanım. erdem filan. pff. zor sorular bunlar.
devamını gör...
yapamadığım eylem. güç bela yapsam da karşı tarafın bunu istismar etmesi durumuyla karşılaşınca bir daha yapmamaya yemin ediyorum.
devamını gör...
üniversite yer gazi hukuk kızın teki derse nerdeyse hiç gelmemiş sınavdan bir hafta önceki derse girmek ister .ama derse hocadan sonra gelir .hoca da terstir bu bilinmeyen simaya sen kimsin dağ önce görmedim der kizin verdiği cevap arkadan alıyorum hocam der.sınıf da hafifce kikirdamalar duyulur.alttan almanın benzeri arkadan almasıdır.muhafazakar sözlükte neden bahsediyorum ben.
devamını gör...
kimi zaman yaşın getirdiği deneyimlerle artabilen bir olaydır.

bugün anneannemle konuştuk da biraz. geçen gün aylar sonra görüştüğü kız kardeşi evimize gelip bizimkilere çemkirme cüretini kendinde bulmuş ve ne dedem ne de anneannem ses etmeyip sadece söylenmesi gerekeni söyleyerek onları ağarlamışlar.
"ben olsam ona şöyle şöyle derdim anneanne niye sustunuz ne güzel fırsat varmış" dediğimde bana "sadece kendini doğru gören bencil ve ahlaksız - ahlaktan kastı etik değerler- insanlar yorar bizi sadece. biz yaşlı insanlarız. ona bağırıp çağırmak bana ne kazandıracaktı ki. [...] laftan anlayan, sohbeti hoş, insanlara değer veren ve yardım sever, iyi biri olmak bana her zaman fayda sağladı. sen de bunlardan şaşma" diye cevap verdi.
devamını gör...
uzun boylu kimselerin kendisinden kısa olanlar için düşünceli bir şekilde bir nesneyi bir yerden alırken yapmaktan geri durduğu ve bu sayede iyi bir kimse oluşunu ön plana çıkarıcı eylem.

tok açın, zengin fakirin, uzun kısanın halinden anladığı gün...işte o gün dünya daha da güzel bir yer olacak. inanıyorum ki yakın!
devamını gör...
cenaze evinde, cenaze sahibinin olan biteni henüz hazmedemediği için kendisini konuşmaya vermesi, sürekli konuşması, hiç susmaması ve senin onu dikkatlice özenle dinlemen alttan almadır. sevdiğin birisini kırmamak için söylemen gerekenleri söylememen alttan almadır. istisnalar dışında "alttan alma" hiç bir işe yaramaz. alttan alındığını farketmek "ince" bir gönül ister, "hassas" bir ruh ister. bunlar yoksa, ömrün boyunca alttan alırsın, altta kalırsın.
devamını gör...
muhatabını dikkate alırken büyüklük gösterip onu hoş görmenin hareketlere yansıması. iyi, güzel, hoş da bundan anlamayacak ve bunun önemini bilmeyenlere üç kereden fazlasına gerek yok.
devamını gör...
bu ülke şartlarında zordur. alttan alırsın “sesiz” derler. görmezden gelirsin “korkuyor” derler. kendini tutamayıp kafa göz daldığında “haydut, serseri” derler. nereler gidelim, nereye başvuralım lan..
devamını gör...
alttan almak profesyonellik isteyen bir iştir. öyle her alttan alırım çok duyarlıyım diyene kanmayın. bir dengesi vardır. herkes alttan alınmaz. kendi seviyenizi, konumunuzu doğru değerlendirip, karşınızdakini günün şartlarına göre doğru konumlandırıp buna göre alttan alıp almamayı kararlaştırmanız lazım ve bunların hepsi bir kaç dakikada almanız gereken kararlar. öyle herkesi alttan almak çok kibar insan olmayı göstermez. tam aksi psikolojik olarak gelişim alanlarınız olduğunu belirtir.
devamını gör...
bunu yapmayı en aza indirdim artık.
alttan almak büyük bir duygu istismarının kapısını açıyor çünkü. kendimi ve duygularımı kullandırmayı tercih etmem haliyle. bencilce mi? evet. belki bencilce. fakat insanlar da ne demesi gerektiğini ya da ne dememesi gerektiğini bilmesi lazım.
devamını gör...
yapım gereği sürekli yaptığım şey.

son zamanlarda bu gidişe dur demeye karar verdim ve insanlara hak ettiklerini açıkça söylemeye başladım. evet zaten pek sevilen biri değilimdir, daha da itici olmaya başladım. memnun muyum? eh işte. en azından başkaları tarafından kullanılma olasılığım azaldı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar