amadeus

film boyunca mozartın orkestrayı coşturduğu anlarda sürekli adamın sağır olmasını beklerken film bitti.müzikleri ile olsun tabi doğal olarak oyunculukları ile sıkmayan güzel filmdir.hikaye yalan olduğu söylenmiştir ki puşkinin bir eserinden yola çıkılmış hedefe varılmıştır.

bu arada sağır olan bethovenmış
devamını gör...
wolfgang amadeus mozart'ın hayatını anlatan 1984 yapımı kült film.
ne kadar gerçeği yansıttığı bilinmez fakat mozart rolünü oynayan oyuncunun çocuksu tavırları sempati uyandırır. ve aynı zamanda müzikal anlamdaki dehasına da hayran bıraktırır. etkileyicidir, duyguludur. izlenesidir.
devamını gör...
oscar ödülleri ne kadar mühim bir kriterdir tartışılır ancak amadeus o yıl aday olduğu bir çok dalın bir kısmında kavuştuğu ödüllerin hepsini fazlasıyla haketmiş ''çok fazla'' şey anlatan bir yapıttır. uzun bir entry yazacağım, o yüzden vakti ve ilgisi olanların ancak okumasını isterim ki bu yazıda spoiler da olacak.

--! spoiler !--

milos forman macaristan'dan abd'ye göçeden bir yönetmendir. kendisine bir akşam tiyatro daveti gelir. yönetmen davetin konusunu sorduğunda mozar hakkında olduğu söylenir. forman'ın içine bir sıkıntı düşer. zira onun geldiği tarzda komünizmle yönetilen ülkeler klasik müzik bestecilerini, suya sabuna dokunmadığı için severler ve haklarında gayet sıkıcı belgeseller yaparlar. forman da böyle bir şeyle karşılaşacağını sanarak gittiği oyundan çarpılmış olarak çıkar.

amadeus görünürde tarihsel bir paparazzi iddiası olan sonu mozart'ın ölümüyle biten saray baş besteci antonio salieri ile wolfgang amadeus mozart'ın gizli rekabetini anlatırken, aslında hz adem ile şeytan'ın hikayesini anlatmaktadır. o yüzden filmi asla bir biyografi olarak almamak, böyle şeyler olur muymuş dememek lazım. bununla beraber o dönemki karakterler, eserlerin yazılış sebebi, saray ortamı, tarihler ve ana karakterler tamamen doğrudur. ancak filmin derdini anlatmakta kullanılan diyaloglar ve yaşanan bazı olaylar kısmen veya tamamen hayal ürünüdür.

salieri'nin bir tezi ve onun hayata , sanata bakışını teşkil eden bir görüşü var. buna göre bu ulvi müzik sanatı, tanrı'ya ulaşmakta bir yoldur. o halde o alanda başarılı olacak bir besteci, tanrı'ya sadakatle bağlı olmalıdır. bu uğurdu salieri hiç evlenmenmiş, kadınlarla gayrı meşru ilişki kurmamıştır. öte yandan onun dindarlığı artık müziğin de gerisinde kalan, yer yer amacı araç eyleyen bir dindarlıktır. çocukluğundan beri idolü olan mozart'la ilk kez tanıştığında bu dehanın, kafasında oluşturduğu imgeyle alakasız çocuksu ve çiğ davranışları salieri'nin inancını sarsar. çok geçmeden mozart'ın alaycılığı ve dehasının ardındaki çocuksu müstehcenliği salieri'nin önce mozart'tan, sonra da tanrı'dan nefret etmesine yol açacaktır. artık tanrı'nın sevgili varlığını öldürerek, yaratıcıdan da intikamını ve kendince boşa geçen yıllarının öcünü almak isteyecek tüm mesaisini bu yola harcayacaktır.
--! spoiler !--

kutsal metinlerde hasetin, ibadetleri ateşin odunu yediği gibi yiyip bitirdiği nakledilir. salieri hasediyle hasım bellediği kişiyi bedenen ortadan kaldırsa da laneti ebediyen onu takip edecek, kendisine uzun ve acılı bir ömür bahşedilerek, yaşarken unutulmuşluğun acısını tadacaktır. yaratıcının nasıl bir planı olduğunu, kimi hangi sebeple, kimden nasıl üstün kıldığını bilemiyoruz. dindarların düşüşünü, inançsızların sofulaşmasını, gırtlak gırtlağa gelenlerin ittifaklar kurmasını, kardeşin kardeşi kırmasını, zafer ve zenginlik günlerinin insanlar arasında ilahi bir şaka gibi döndürülüp durmasını uzaktan izliyoruz. amadeus 'u da böyle bir hayret makamı mukalllidi gibi izlemek bazen gülmek, bazen ağlamak, çokça da şaşırmak gerek.
devamını gör...
işlenen hikayenin ne kadarı doğru ne kadarı kurgu merak ettim açıkçası. ama hikayenin antonio salieri'nin ağzından anlatılması harika olmuş. filme ayrı bir tat katmış.
diyaloglar gerçekten çok başarılı, yıllardır sıkılırım diye düşünerek izlememiştim ancak hiç öyle sıkıcı bir tarafı yok.
ama burada anlatılan kafayı yaşamak isterdim galiba, sığ bir insan olduğumdan klasik müzik ve opera pek sarmıyor beni. (bi kere 4. murat operasına gitmiştim, beğenmiştim de ama daha önce operaya gittiğimi yazınca dalga konusu oldum bu konuyu daha fazla uzatmıyım) neyse evet o kafayı yaşamak isterdim, bir opera izleyip/dinleyip dahiyane bulmak değişik geliyor. yani evet günümüzde de çok başarılı müziklere denk gelebiliyoruz ama bunu "dahiyane" addetmek için farklı bi bakış açısı lazım.
uzun lafın kısası film baya iyi, ayrıca imdb top 250 listesinde 88. sırada. izleyin.
özellikle filmin sonundaki mozart'ın hasta yatağında salieri'ye notaları ilettiği sahne çok başarılı.
devamını gör...
mozart'ın hayatının anlatıldığı 1984 yapımı film. film çok güzel fakat çağdaşı müzisyen salieri'nin güya onu çok kıskandığı ve mozart'a karşı zalimce hareket ettiği gibi bugün hiç kimse tarafından ispatlanamayacak olayları konu alması beni biraz rahatsız etti.
devamını gör...
miloš forman filmi amadeus'un sound track'i01. w.a. mozart - symphony no. 25 in g minor, k. 183; 1st movement 00:00:00
02. w.a. mozart - eine kleine nachtmusik (serenade), k. 525; 1st movement 00:07:51
03. giovanni battista pergolesi - stabat mater, quando corpus morietur and amen 00:13:32
04. simon preston and w.a. mozart - salieri's march turned into non piu andrai (from le nozze di figaro, k. 492) 00:17:51
05. w.a. mozart - serenade for winds; k. 361; 3rd movement" - 00:19:43
06. w.a. mozart - the abduction from the seraglio, k. 384, chorus of the janissaries (arr.) / ıch mochte wohl (ein deutsches kriegslied), k. 539 (arr.) - 00:25:52
07. w.a. mozart - the abduction from the seraglio, k. 384, turkish finale" - 00:30:17
08. w.a. mozart - mass in c minor; k. 427, kyrie - 00:31:45
09. w.a. mozart - concerto for flute and harp, k. 299; 2nd movement 00:38:15
10. w.a. mozart - symphony no. 29 in a, k. 201; 1st movement, allegro moderato - 00:46:48
11. w.a. mozart - adagio in c minor for glass armonica, k. 617 - 00:52:31
12. w.a. mozart - concerto for two pianos, k. 365; 3rd movement - 00:58:34
13. w.a. mozart - symphonie concertante, k. 364; 1st movement - 01:05:48
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar