amd

intelin elle tutulur tek rakibi. kullandığımız bilgisayarlarda işlemleri hesaplayan bilmem kaç nano metre incelikte işlemci üretebilen firma.
devamını gör...
çok karmaşık bir denklemin değişkenlerinden biri. hem cpu hem de gpu alanlarında farklı mücadeleler içinde. gpu konusunda başlı başına bir rakip olan nvidia ile yarışırken diğer taraftan intel ile işlemci pazarında mücadele etmek zorunda.

directx11'e geçiş sürecinde attığı hızlı adımlarla gpu yarışında öne geçmeyi başardılar fakat cpu pazarında desktop hariç elle tutulur bir ürünlerinin olmayışı, zaten finansal olarak rekor üstüne rekor kıran rakibi intel karşısında tutunmasını daha da zorlaştırıyor. ati'yi satın alarak finansal olarak biraz olsun yatırımcılarını geleceği konusunda umutlandırdı ama bu cephe genişletme girişimi şu anlık pek de iyi gitmiyor. uzun süredir yaşadığı ceo krizini de henüz aşabilmiş değil.

fiyat/performans olarak intelin çok üzerinde masaüstü ürünleri mevcut. işlemcilerine uygun anakartlar da bu oranı koruyor. intel her yeni işlemci serisiyle soket yapısını değiştirip kullanıcılarını hüsrana uğratırken, amd istikrarlı bir biçimde geriye dönük uyumluluğu koruyor.
devamını gör...
ısınma sorunu yaşayan bir işlemci o yüzden ancak masasütünde tercih edilmeli, laptop larda uzak durulması gereken işlemci.

not : amd işlemcili bilgisayarlar daha ucuzdur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar