amin maalouf

beyrut doğŸumlu,fransa'da ikamet eden yazardır kendileri. gerçekleri saptırmaz; bir kitabı da sıksın be kardeşŸim dediğŸimdir.
eserleri;

semerkant
afrika'lı leo
yüzüncü ad
tanios kayası
beatrice'den sonra birinci yüzyıl
doğŸunun limanları
arapların gözüyle haçlı seferleri
ışŸık bahçeleri
yolların başŸlangıcı
devamını gör...
size bir şeyler katacak olan yazardır, eksiltmez. şimdiye dek okuduğum kitaplarında doğuyla nostaljik de bir ilişki kuran yazardır. cümlelerinin altında bir sızı vardır, biraz özlem biraz yapılamamışlıklar, yaşanamamışlıklar. tanıdıktır bu geriye bakış, hep bir gözün arkada olması, şimdilik doğu nun yazgısıdır. şimdilik.
devamını gör...
babası osmanlı memuru ve atatürk hayranı bir yazar. şu ana kadar gördüğüm kadarıyla doğudan çıkan en iyi yazar *. özellikle semerkant yeni okuma alışkanlığı kazanmak isteyenler için biçilmiş kaftan
devamını gör...
kurgusal roman yazari olarak taninsa da deneme kitaplari ve opera librettolari da yazmistir. romanlarini okurken hoslanmadigim bir arka plan vardi hep; olumcul kimliklerâ´i okuyunca anladim sebebini.
devamını gör...
doğunun limanlarıyla okumaya başladığım yazar. iki saatin içinde bitirdikten sonra, ilginç bir yazar, diğer kitaplarını da okumalıyım diye hızlıca yüzüncü adı temin ettim ve fakat bu ikinci kitaptan sonra bal gibi de sıktı. üçüncü bir romanını okumaya çabalamama rağmen tahammül edemedim. denemelerinden oluşan ölümcül kimlikleri ise yeni bir şey söylemediğini farkedip sıkılarak okudum. doğuyla ilgisi, "doğuda sadece müslümanlar yaşamıyor, o yüzden doğu da güzel bir yerdir" tarzı bir mesaj içerir. tribünlere oynuyor diyen arkadaş doğru demiş.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar