amonyak

içinde oh- iyonu bulunmamasına rağmen bazdır. nh3 şeklinde formüle edilir. içinde hidrojen iyonu bulundurmasından ve hidrojen iyonu vermesinden dolayı asit zannedilir ama zayıf bazdır.
devamını gör...
--- alıntı ---

azot ve hidrojenin en basit kararlı bileşiği olan ve renksiz, keskin kokulu gaz. sanayide kullanılan birçok önemli azot bileşiğinin üretiminde başlangıç maddesi olarak kullanılır.

sanayide amonyak elde etmek için uygulanan başlıca yöntem, hidrojen ve azotun doğrudan bileşimini sağlayan haber-bosch yöntemidir. ayrıca kok fabrikalarında da yan ürün olarak amonyak elde edilir.

amonyak; ençok gübre sanayiinde; amonyağın amonyum nitrat, amonyum fosfat vb. tuzlarının (sun’i gübre) üretiminde kullanılır.

soda üretiminde yaygın olarak uygulanan amonyok-soda (ya da solvay), yönteminde amonyağı nitrik asite dönüştüren ostwald işleminde ve alaşım levhalarının yüzeylerini sertleştirmek için uygulanan nitrürleme gibi çeşitli metalurji işlemlerinde de amoyaktan yararlanılır.

amonyak suda kolayca çözünerek amonyum hidroksit (nh4oh) adıyla bilinen alkali çözeltiyi oluşturur. amonyak sıkıştırılarak ya da yaklaşık -33°c’a kadar soğutularak kolaylıkla sıvılaştırılabilir. sıkıştırılmış amonyak yeniden gaz haline dönerken çevreden önemli miktarda ısı alma (1 gr amonyak 327 kalori ısı emer) özelliğinden dolayı soğutma ve havalandırma donanımlarında soğutucu olarak da kullanılır.

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar