ana

bir zamanların star tv'sinde yayınlanan yerli dizi. ''anaya bak anaya bedel üç beş babaya'' diye bir cümle geçerdi jenerikte. mafya lideri ana karakterini ayşen gruda, anaya aşık, başka bir çete lideri olan baba karakterini aykut oray oynardı. enteresandır ki ananın adamlarından biri olan ve sürekli korkudan bayılan ''cesur'' tiplemesini yaşar kurt oynarmış. biz bunu büyüyünce öğrendik.
(bkz: kamyonlar kavun taşır)
devamını gör...
sefiller i okuduktan sonra o kadar da iyi gitmeyen kitap. hani konusu güzel, çarpıcı bi sonu var ama hiç şaşırtmıyor. dili çok iyi kullanmış, oraya diyecek yok. ortalamanın üstünde bir roman ama zorla bitirdim desem yeridir. belki de suç sefillerindir.
devamını gör...
iyi günde, kötü günde karşılıksız seven tek kişi.

ana başta taç imiş, her derde ilaç imiş.
bir evlat pir olsada, anaya muhtaç imiş.

ana gibi yar, vatan gibi diyar olmaz.

ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar.

(bkz: özlü sözler)
devamını gör...
''ana'' dendiğinde kitap olarak akla önce maksim gorki'nin anası geliyor. siyaset bilimi dersi için hocamızın ödev olarak verdiği bu komünist propaganda elinde paçavralaştırılan anayı okurken midem kalktı da yarı olmadan kitabı kaldırıp attıydım.

ama bir ana daha var. pearl s. buck'ın (bkz: pearl sydenstricker buck) 'ana'sı. bu, gorki'ninkiyle kıyas kabul etmeyecek kadar üstün bir eser.

yazarın ana'yı daha fazla nazara vermek için silik ve kaybolup giden bir baba figürü seçtiğini düşündüğüm bu kitapta insan var, zaaflarıyla, günahlarıyla, sevgisiyle ama en çok da çaresizliğiyle (zavallı kızını göz göre göre ateşe atarkenki çaresizlik, gök ekin gibi balası bozuk para gibi harcanırkenki çaresizlik). insan var; bütün bunları daha farklı kılan ise o insanın analığı.

ana, çinli bir anayı değil bütün anaları en insan şekliyle anlatan bu şaheser, pulitzer ve nobel ödüllü pearl s. buck'ın insanlığa en büyük hediyesi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar