anadolu çomarı

batının ve batılın köpeği olmaktansa evliya fışkırmış toprakların çomarı olmayı yeğlerim. bu toprakların öz sahiplerine yönelik bugüne kadar yapılmış onca hakaretten biri.

o hayranı olduğunuz batı ve batılla haşrolunuz. biz de kurbanı, kıtmiri olduğumuz anadolunun sahipleriyle haşrolunalım.
devamını gör...
ekşicilerin ve sosyal medyanın laik trollerinin-fenolarının orta anadolu halkına layık gördüğü sıfat. bu sıfatın en birincil imgesi, ''eşek düzen köylü''dür.
devamını gör...
laiklerin favori anadolu insanı tanımı. nereden mi anlıyoruz? ulusalcı-laik kimlikli bilumum zatı interaktif sözlüklerde, twitter, facebook gibi sosyal mecralarda görüyoruz da ondan.
bu anadolu çomarı yanına öküz anadoluluyu, sıkmabaşı, badem bıyıklıyı, g.t kılını, bidon kafalıyı, makarna beyinliyi, eşeğe meyleden köylüyü, hüloğcuyu da alıyor. aslında bu hakaretler bizim için bir gösterge. onların kinini böyle açıktan yaşamaları, nefret kumkumaları olmaları bizim için bir avantaj. böylece gerçek yüzlerini görebiliyoruz ve bu sayede onlardan ayrılıyoruz. bu iğrenç hakaretlerine şahit olup da onlarla ortak yaşam kurabilme ihtimalini çöpe atan çok arkadaş tanıyorum. Allahtan kendilerini gizlemiyorlar da hayatta kalabiliyoruz. mazallah oldukları gibi görünmeseler, en ufak tavizimizde Allahımızı şaşırtırlar bu kansızlar.
devamını gör...
lastik ayakkabısı yırtık madenci babası üzerinden siyaset yapan at gözlüklü kemalist,laik,ulusalcı tayfanın ikinci sınıf insan muamelesi yaptığı fakir ama gururlu insanların ortak lakabı...
devamını gör...
laiklerin akepeye oy veren anadolu halkı için taktıkları çirkin isim, ancak o halka iktidarın çomar gibi davranmasından çirkin değil.
devamını gör...
bunu diyen akp nin hep kazanmasından da muzdarip. ya onu deme ya muzdarip olma. beni de kucaklayan siyaset yap. seni dinleyeyim. ama yok. anadolu çomarı. geh geh geh.muck mcuk.
devamını gör...
ekşi sözlük'te varoş ve kültürsüz halk kitlesi için kullanılan sıfat.
devamını gör...
ekşici pisler çok kullanıyor bunu. yine kudurmuşlar.

muhtemelen çoğunun ana babası da bu sınıfa dahil onlara göre. böyle devam hayırlı evlatlar.
devamını gör...
insanları yani anadolu insanını anadolu çomarı olarak nitelendirip sonra kendi zihniyetlerinin iktidar olmasını bekliyorlar. bu da böyle ironik bir durumdur.
devamını gör...
esasında kimin yerli olduğunun bir itirafı gibi. kendilerinin aidiyetleri kadim anadolu medeniyet ve kültürü değil, bunun suçluluğuna bağlı olarak arada kalmışlıklarına denk düşen uçurumun kenarında duygusal öfke nöbetleri doğuyor. kimler? onlar. anadolulu olmayanlar. var olmayı sadece hakim medeniyete yalanmakta görenler. hakim, global medeniyet dedikleri şeylere köle olup, bu hakimiyete direnenleri çomarlıkla suçlamak bir yana anadolu çomarı şeklinde ifadesi bir itiraftır.

işte Allah'ın ipine sarılmayıp da kendini olduğundan farklı konumlandıran ve toprağına yabancılaşanların hazin sonu budur.
devamını gör...
o ekşiciler önce kendilerine baksın.

çoğu arap/fars ya da sabetay dönmesi.

ben arap/fars ya da sabetay olsaydım, intihar ederdim.
devamını gör...
nereden geldiğini bilmeyen ekşici çiplerin sık sık kullandığı ifade. sanrım bir nevi ego tatmini yaşatıyor bu kelime o zavallılara.
devamını gör...
ingiliz köpeği, amerikan uşağı, yahudi kırması, rus yancısı olmaktan milyon kat daha iyi olan sıfat. bu arada bunu kullanıp ego boşalması yaşadığını sana zevatların, muhtemelen anne-babaları da bu lakap yakıştırılan insan tipinde.
devamını gör...
bizans farelerinin ciyaklayışı.

ingiltere: anavatanımız. .ıçsalar da .okunu yesek.

abd: adamlar süper ingilizce konuşuyo ya...

fransa: karıları güzel. yalnız ingilizce bilmiyo bunlar, ordan kaybediyorlar.

iskandinav triosu: tam yaşanacak ülkeler de bakma, türk olduğunu söylemeyeceksin. sıkıştın mı benim annem de kürt diyeceksin.

rusya: ruslar iyi de ingilizceleri kötü.

ortadoğu: müslüman bunlar.köküne atom bombası çalacaksın.

türkiye: ..dumun ülkesi!

bu bizantik domuzlar, kendilerine devrimci demekten hoşlanırlarsa da, yapmaya çalıştıkları şeyin devrim literatüründe bir yeri yoktur.

misal, bolşevikler'in şöyle konuştuğunu göremezsin: "zulüm korkunç ivan'la başladı. bugün rusya dediğimiz topraklar, aslında tataristan'dı. silme tatarlık'tı buralar. üçbeş tane baldırı çıplak rus yaşardı. sonra geldi ruslar, tatarları katlettiler ve onların yurtlarına el koydular. oldu burası rusya..."

veya fransız devrimcileri: "lan ne fransa'sı, burası eskiden galya'ydı. franklar, normanlar hiçbiri gelmemişti. geldiler piç ettiler. alsace loraine, almanlıktan aldığı tadı hiçbir şeyden almamıştır. korsika ayrı millettir zaten de. fransa'yı kraliçe victoria'nın yönetmesi lâzım aslında!"

yok böyle bir şey... bir millet içinde, o milletin tarihî varlığına düşman bir devrimcilik türü yok. milliyetçilik ideolojisine düşmandır, onu anlarsın. türkçülük ideolojisine düşmandır, onu anlarsın. ama bunlar direkt türk düşmanı! üstelik de türkçülük ideolojisinin bayraktarı... "türk düşmanı türkçülük!"

işe arap düşmanlığıyla başladılar, kürt düşmanlığıyla sürdürdüler, şimdi de türk düşmanlığı yapıyorlar. her yazdıklarında, her konuştuklarında görebilirsiniz bu türk nefretini. türk, kavram olarak bile aşağılık, bayağılık, geriliktir onların gözünde. her ne konudan bahsederlerse bahsetsinler, hep "üstün avrupalı, aşağılık türk" paradigmasını kullanırlar.

bu bir devrimcilik değildir. bir kin ve nefret psikolojisidir. bir husumettir. anadolu'da bizans'ı yeniden ihya etmedikçe, geçmeyecek bir husumettir. lloyd george'un, "türkler geldikleri yere, asya'ya dönecekler!" parolası gerçekleşmedikçe, dinmeyecek bir husumettir. bunlar lloyd george'un torunlarıdır, venizelos'un tohumlarıdır, taşnakçıların yemek artıklarıdır.

bu sözleri lâfın gelişi veya sinirden söylemiyorum; gerçekten öyledirler. kendilerini öyle hissederler. her konuda tıpkı "babaları gibi" düşünür ve davranırlar. taşnakçılar veya panelenistler nasıl türk kadınının tesettürüne düşmansa, camiden, ezandan, kurbandan, ramazandan rahatsızlarsa, bunlar da aynı şekilde rahatsızdır. lloyd george'un askerleri nasıl eğlenirlerse, bunlar da tıpkı onlar gibi eğlenirler. hiç farkları yoktur. görünüş olarak bile hınk demiş babalarının burunlarından düşmüşlerdir.
devamını gör...
bir cok kisinin zoruna gitmis ama sapina kadar dogrudur.

muslumancilik, ahlakcilik oynayan ama ozunde ahlaktan zerre kadar nasibini almamis anadolunun takiyyeci cogunlugunu ifade etmek icin kullanilan soz. bizatihi "dindar" olan akraba ve tanidik cevremden soyleyebilirim ki cogunlugu bu guruba girrer.

ekleme: gecenlerde bir haber cikti. sivas'da eski ak parti genclik kollari baskani sifatiyla bir vatandas torpil yapma vaadiyle binlerce kisiden toki konutlari icin para topluyor ve ortalikdan kayboluyor. bu paralari ic eden vatandastan daha vahimi insanlarin bu kadar dindar iken omur boyu oturacaklari belki de cocuklarinin, cocuklarinin cocuklarinin oturcagi eve haram karistirmasi. dindar insanin boyle bir torpil mekanizmasina dahil olmasi mumkun mu? kaldi ki bu olay munferit de degil.

mesela oglunuza torpil yapacagiz dediginde anadoluda kac ebeveyn "mazallah ben cocuguma omur boyu haram lokma yedirmem" diyebilir? yav bir kere de Allah askina akil ile dusunun, amigo gibi hareket etmeyin. yillarca torpille devletin butun kurumlarini isgal etmis fetoscan cemaatini kutsamadik mi halk olarak? elestireni dinsiz imansiz ilan etmedik mi? "bizim cocuklarimiz girmesin de kadrolar dinsizlere mi kalsin" bayagiliginin arkasina siginmiyor muyuz?

ya da gelin kaynana elti ucgeninde dunyanin hicbir yerinde yasanmayacak cirkeflikler yasanmiyor mu? dunyanin neresinde kadinlar erkekleri kendi ailesine ve akraba cevresine turkiye'dekiler kadar cok dolduruyor?

ee bunlari cehapegliler de yapmiyor mu?
-eger senin icin olcut dindar olmayan cehagpeliler ise eyvallah. mesele zaten ahiret inancina sozde bu kadar teslim olmus insanlarin celiskili yasami. yoksa dini o kadar da onemsemeyen cehagpe secmeninin bu tur davranislar icine girmesi kimseyi sasirtmaz.

ak parti secmenini asagilamak amaciniz.
- mesele ak parti secmenini asagilamak degil, ota ot demek. diger parti secmenlerinde de benzer celiskiler var muhakkak ama en cok din iman edebiyati yapan goze carpiyor.

devamını gör...
akp seçmenine yönelik söylenen nefret suçu içeren hakaret. kıvırmayınız. erkek olunuz ve açık açık yazınız.
devamını gör...
ekşi lağımından çıkan aşağının aşağısı kötü bir söz.

bu sözün kendince müslüman olanlar tarafından sahiplenilmesi ne kadar düşündürücü, ne kadar elem verici bir değer'sizleşme.

velev ki eleştiriler doğrudur; ama ben yine de o eleştirilenleri bu soysuzlaşma ifadesine yeğlerim. ahlakçılık'ı hedef tutarken ahlaksızlaşmak diye bir gereklilik yoktur.

devamını gör...
mesele cumhurbaşkanımızın ve arkadaşlarının arkasında durmaksa çomarlığı sonuna kadar kabul ediyorum.böyle uydurma tabirlerle kimseyi yıldıramazsınız.cumhurbaşkanımız havla desin havlarım bile.
devamını gör...
kardeşleri geziciler gibi cemaatçilerin de kullanmaya başladığı hakaret. hem de müslümanlara karşı. ateş sizi çağırıyor sayın cemaatçiler.
devamını gör...
daha önce de söyledim yine söyleyeyim. iğrenç bir ifade. her ne kadar bazı ampulcanlar kendilerinden olmayanları öyle görmese de din kardeşiyiz ve kimsenin din kardeşini bu şekilde itham etmeye hakkı yoktur. tamam birbirimizi yeriz, türlü şeyler söyleriz ama bu fazla. buram buram kibir kokan bir söylem.
devamını gör...
anadolu vatanımız, çomar ise binlerce yıldır yanımızda, bekçimiz, muhafızımız, yardımcımız, neredeyse kamberimiz, kardeşimiz.

bu sıfatı kullananlar ne anadoluyu bilir ne çomarı.

halkımızın eleştirilecek çok tarafı olabilir, ancak eleştiri niyetine bu sıfatı kullanmak ancak icat edenlerin "itliği" ve bilip bilmeden kullananların gaflet ve cehaletiyle açıklanabilir.
devamını gör...
bir anadolunun çomar olup olmadığını mı merak ediyorsun.

yaz günü 45 derece sıcağın altında beleş tuz var, dilediğiniz kadar yiyin ağalar, koşun de; ayakları en çok poposuna vuran en safi anadolu çomarıdır. bir de hiç oralı olmuyormuş gibi yapıp arada diliyle dudaklarını ıslatıp, ağzını şapırdatanı vardır ki o bir kentli gibi olmaya çalışan anadolu çomarıdır.

kısaca çomar beleşi babasından daha çok sever. beleş kalas var gelip oturun desen, kalbi heyecanla çarpar.. yanakları pembeleşir bu çomarın.
devamını gör...
malum lağım sözlükten üremiş sözcük.
lağımdan çıkan şey kullanılmaz.
devamını gör...
köpek için kullanilir. doğru biliyom di mi. bir de toraman var.ama ilginctir kemalettin tuğcu, kitaplarinda cocuk ismi olarak da kullanir toraman' ı. alem adam vesselam.
devamını gör...
çakalların korktuğu asil hayvan. (bkz: istanbul çakalları)

o değil de, bu alaycı, aşağılayıcı, lakap takıcı ve yaftalayıcı dil'i bize nereden tanıdık geliyor? sanırım kur'an'dan. elbetteki sanmıyorum. Allah'ın aşağıladığı kimseler kalkmış insanları aşağılıyor. bu, kıyamete kadar devam eder gider.

devamını gör...
lağım ağızlıların ağzından çıkan bir söz. rahatsız ediyor mu? bilakis. gülüp geçiyoruz bunlara.

peki ahirette bunların sonu ne olacak?

(bkz: şimdi onlar düşünsün)

edit: hehe. olaya bak ki öfkelendirmek için çomar diyenler kendilerine yapılan eleştiriyi bırak dokundurmaya bile tahammül edemiyorlar. hehehe.
devamını gör...
her görüş ve inanıştan millete hitap edemeyenlerin, kendini sınıfsal olarak üstün tutmak amacı ile kullandığı cümle. devleti bugüne kadar kendi tapulu malları sananların, devlet üzerinde var olan baskıcı diktaları sona erince uyguladıkları bir yaygara cümlesidir. anadolumun güzel insanına da hakarettir.
devamını gör...
en hafif şekilde söylüyorum hakarettir. ilgili tamlamayı içeren tanımlar silinmelidir.
devamını gör...
iki entel ortamda bulunup melislerle kadıköy'e akınca "halk çok cahil, biz üst tabakayız" tribine giren ekşici lafı. gel gör ki bu ülkede öyle belli ortak değerleri olan bir üst tabaka yok. kendini üst zanneden beyaz türk tayfası en bağnaz kesimlerden biri. yobazlık için illa dini dogma gerekmiyor, kültürel dogma da gayet elverişli.
devamını gör...
refik halid'in (bkz: memleket hikayeleri) adlı kısa öykülerinden oluşan eserde, arkaik örneklerini bulmak mümkündür. çomarlık bizde genetiktir, zayıfı ezmek, yağma, çapul, hakka tecavüz eski bir anadolu adetidir.
devamını gör...
bir hakaret cumlesidir.

genelde asgari ucretli olup, 30 bin lira kredi karti borcu olan iyi bir ekonomist, buyuk oyunu goren analist, her olayin arkasindaki gucu cozen komplo teorisyeni, tum kriptolari desifre eden zehir hafiye, ortadogu gundemine vakif olan yorumcu gibi hareket edenleri asagilamak icin kullanilir.
devamını gör...
bana karşı hakaret olarak kullananlara, haçlı artığı ingiliz çomarı ile karşılık verdirten söylem.

bir insan vatandaşı olduğu ülke insanına, kendisi gibi düşünmediği için hakaret ediyorsa kesin haçlı artığı ingiliz çomaru ve batı hayranı şuursuz tiplemedir.

size bu şekilde seslenenlere haçlı artığı ingiliz çomarı demeyi unutmayın. çok etkili oluyor.

devamını gör...
rezidans kralları ve kraliçelerinin peşinden koşan serflerin en büyük derdidir.
git bak bakalım, ben orada miyim?
devamını gör...
ağızlarından sürekli ''halkı böyle aşağıladıkça kaybetmeye devam edeceksiniz'' gibi laflar duyarsınız. asıl kaybeden kendileridir ama farkında bile değildirler. seçim kazanmayı hayatlarının merkezine oturturlar. seçtikleri kişiler gününü gün ederken, bu kişiler de onlarla beraber kazandıklarını sanırlar. git bak bakalım canım kardeşim o milletvekili çocukları, bakan çocukları sana hiç benziyor mu? seçtiğin kişiler kazanmış oluyor, sen değil canım kardeşim. adam makarnaya muhtaç, ''kaybetmeye mahkumsunuz'' diye nutuk atıyor. akıl fikir.
devamını gör...
halkı böyle asagiladiklari için oy kaybettiğini zannedenlerin hezeyanı.
her kayıp sonrası bu feverani duyarız.

pkk ile pkkli, fetöcü ile fetöcü, dhkpc ile dhkpcli, ingilizle ingiliz, almanla alman olmalarını göz önüne almazlar. derdi laiklikten öte değil. o da kılıf ha. samimi değil. adam gibi programdan yoksun.

bir kere de türk ile türk, kürt ile kürt olun be canım kardeşim.
ha biz de sizin gibi kıvırma payını bırakıp alman kurdu, ingiliz terrieri demesini biliriz.
aklınız bu kadarına çalışıyorsa, iddianızda seslendirdiginiz gibi aptal bir halktan oy alamıyorsanız, bu o halkın sizden daha zeki olduğunu gösterir. başka bir şeyi değil.

bir de karar verin artık.. bu vatandaş koyun mu köpek mi?
daha bunun tespitini yapamamış adamlar doğru tespit edip ülke için nasıl hareket planı çıkarır?
devamını gör...
"şeyin farkında mısın hani çomar dediğin adam bizzatihi senin kafandakilerin herzeleri yüzünden yıllarca itina ile cahil bırakılmış ?"
devamını gör...
belli bir kesim tahkir için kullanıyor. bu tiplerin kendi inandıklarına eleştiri geldiğinde hopluyorlar ancak kendileri tahkir etmekten de geri durmuyor.

kendine yapılmasını istemediğini başkasına reva görmemen lazım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar