anarko kapitalizm

bildiğim kadarıyla hiç bir yerde uygulanmışlığı olmayan teori. yöneticisiz (yada düzenlemecisiz) kapitalizm anlamına gelir. sistemi düzenleyici bir devlet yoktur. devletsiz kapitalizmin var olabileceğini varsayımıyla bana göre yanlışlardadır.

kapitalizmin en saf halidir.
devamını gör...
kapitalizmin çok güçlenerek düzenleyiciyi devre dışı bırakması da denebilir.lâkin kapitalizm güçlü ve sistemli bir yapılanmanın arkasında olması ile vücut bulmaktadır bu nedenle geçersiz bir teoridir.
devamını gör...
serbest piyasa anarşizmi de denilen, devleti tamamen reddedip her şeyin özel sektör tarafından yerine getirilmesini savunan bir liberal düşünce kolu.

insanlar güvenlik ihtiyacı duyuyorsa özel güvenlik şirketlerinden bunu talep edecek, adalet için bile devlet dışı yapılardan hizmet alınacaktır. devlet olamdığı için doğal olarak vergi de verilmeyecektir.

(bkz: robert nozick)
devamını gör...
kısaca, devletin de özelleştirilmesini savunan görüştür.

hiçbir yerde uygulanmadığı söylenir ama günümüzde devletin yerini şirketlerin alması ve devletin yalnızca paravan rolü görmesi söz konusu. yani devlet denilen kurumun varlık gerekçesini ortadan kaldırmışlar zaten...
devamını gör...
hani soma faciasında ölen işçilere iş veren maden ocağı sahibi var ya onun açıklamasında gizlidir.


" ben o tarihte emekli olmuştum, sorumluluk bende değildi." yürü git lan.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar