anarko sendikalizm

anarşizmi yaymak için sendikacılıktan hareket eden felsefe. şiddete meyillidir. latin avrupa ve amerika'da yaygınlık kazanmıştır. her türlü merkezileşmiş fikre(en başta devlet) karşı bir akımdır, bütün dünyanın devrimlerle değiştirilmesini hedeflemişlerdir.
devamını gör...
birinci enternasyonalin içinde edinilen deneyimin devamı olan akım. 20.yüzyıl sonunda sanayinin içinde olduğu gelişme proleter yapıyı, iş hayatını, örgütlenmeyi oldukça etkilemiştir. kendini işçi sınıfının sözcüsü olarak gören akımın bağriz çıkmazı sabotajı savunurken ne dediğinin tam anlaşılamaması. lan adamların kafası karışık. sömürüden arınmış yeni toplum için yapılması gerekenleri bi anlatabilseler. hadi bağalım.
devamını gör...
düşünce ve ilkeler akımı. amacı liderinin ve yöneticisinin olmadığı birlikler oluşturarak mevcut durumdan daha iyi hale getirilmeyi hedeflemekmiş.
devamını gör...
hiç bir halta yaramayan, en sonunda haklara ulaşılması adına kan dökülebilir kafasına gelebilecek saçma sapan bir anlayıştır. olması gereken anlayış ise; işçi haklarının eksiksiz işçilere teslimi ve alt tabaka olmaktan çıkartılmasını sağlamaktan geçer. bu durum ise siyasilerin ülkesini sömürmediği, yolsuzluk yapmadığı, ülke mallarından kazanç elde etmediği, akraba ve dostlarına peşkeş çekmediği ülkede yani siyasilerin otruduğu koltuğu kullanırken kayıtsız şartsız halkın iyiliği için gerekli olan eylemleri yerine getirecek siyasiler ile olur. tamam bu siyasiler ülkede olmayabilir, kan dökülmesini normal görerek ülkenin karışmasını önemsemeyen gürühla da olmuyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar