fırında sebzeli tavuk

bir ,en önemlisini bezelyeyi unutmuşun(bezelye mutlaka ayrıca haşlanmalı havuç ile patates fırında pişer . diğerleri tamam .(biber herhalde sivri yada çarliston değil mi..çarliston yakışır. )

üç, tavuk roaster olmalı .. (banvit,erpiliç, şenpiliç.)
sulu tereyağlı salça çok önemli, (körili olabilir iyi tat verir köri) biraz domates suyu ile hazırlayıp tasa koyun tavuğun üstüne (bir domates rendelenebilir. )
tavuk önemli hem de çok önemli birde ısı 220-230 derece olmalı ..ayrıca birkaç kere hatta fazla (fırın eldiveni) hazırlanan sos tavuğa sürülmeli.

zamanı tarihinde trakya'da doğa yürüyüşünde (aslında yürüyüş bahane olay rakı olayı tabi) köyün tekinden baba bir tavuk aldık büyük tenceremiz var (parayla) odunda dolu (ağaç kesmedik onu belirteyim) vallahi sabah kahvaltısında suyuna çorba yapıp içecek habur hupur yiyecektik ekmek ayran,cola falan. inanın öğleden sonra üçte falan hazır oldu. 6 saat . o kadarda güzel olmadı . gerçi şimdi tavuklar hemen pişiyor ama ????? .
benim diyeceğim bu kadar .
birde fırın torbasında deneyin derim. ben bütün tavuğu denemedim. genellikle hazırlanmış parçalar yada but koyuyorum torbaya.

afiyet olsun.
bu arada tabi bakmışınızdır tabi internet'te de tarifler var.

en güzel filtre kahve

Kişinin kahve denilen sıvıyı ne amaçla tükettiğine göre şekillenen bir tercih.

Şimdi şöyle bi’ gözlemim var, Türk insanı çayı bardak bardak götürmeyi seviyor ama kahveyi tek bir birim halinde tüketmeyi tercih ediyor.
Sanırım bunda çoğunlukla Türk kahvesi içiyor olmamız etkili. Türk kahvesi biraz ağır çünkü insanı tıkıyor zaten. Halbuki filtre kahve -demlenme türüne göre- gayet fincan fincan içmeye müsait bir türdür.
Ben hep tek içimlik kahvelerin daha sert, sohbete yahut kitaba hiç değilse keyfe katık edilecek kahvelerin daha hafif olması gerektiğini düşünüyorum.
Sabah uyandınız ve uykunuzu açmak istiyorsunuz. Yahut öğrencisiniz ve sınav haftasındasınız. Veya iştesiniz toplantıya gireceksiniz. Ya da akademik bir Metin okuyacaksınız. İşte böyle durumlarda daha asidik tadı daha ağır ve tek içimlik kahveler bence daha iyidir. Elbette bu tek içimlikten kastım insanı hayattan soğutan espresso değil.
Her neyse böyle bir durumda ağır-ekşi aromalı el salvador, Venezuela Veya Yemen kahvesi içebilirsiniz.
Ama biraz daha uzun soluklu bir kahve içimi deneyimlenmek için Etiyopya , Kolombiya , Guatemala daha iyi bir tercih olacaktır.
Tabi bu dediklerimin hepsi değişik ülkelerden gelen kahveleri bulunduran mekanlar için geçerli. Zaten kimse evine kutu kutu bunları almaz-almamalı.
Bir yerde siz filtre kahve istediğinizde size menşeini sormadan getiriyorlarsa onun da Brezilya olma olasılığı çok çok yüksektir. Brezilya kahvesi orta kalite ve orta sertlikte bir kahvedir zaten. Ama eğer sorarlarsa yukarıda verdiğim tavsiye size yardımcı olacaktır.