kor vs üç maymun

küçük çaplı bir film versusu.

bir rivayete göre;

nuri bilge ceylan, zeki demirkubuz'un senaryo fikrini çalmış.
gitmiş, demirkubuz'un fikriyle 2008'de gösterime giren üç maymun filmini çekmiş.
bu olay üzerine iki dostun küslüğü başlamış.
aradan yıllar geçmiş.
tabi zeki demirkubuz unutur mu? unutmamış. film öyle çekilmez böyle çekilir demiş. tee sekiz yıl sonra aynı senaryoyla 2016'da gösterime giren kor filmini çekmiş.

rivayet doğru ise; hakkın yanındayız ve demirk şaka şaka.

ikisinde de kadına şiddet var her püsür var. leş gibi karakterler. mideniz bulanıyor. aşırı gerçeklikten kusasınız geliyor. özellikle de üç maymun'da. ama onda da ahmet rıfat var şimdi. neyse.

susuyorum ben sözlük. buyrun.

kuver

Kuver aslında fransızcadan dilimize geçmiş bir kelimedir, couvert. Servis öncesi masada yapılan hazırlık kapsamında masada bulunan ekipmanları dizme işlemine denir ve kuver açma/ servis açma şeklinde de telaffuzu vardır.

Ben bunu ders olarak görmüştüm ya. Öğrencilere en zor anlatılan konudur. Bi dönem bunu görüyor, işliyorsun tövbe estağfurullah. Upraşılan şeye bak. Servis açmayı değil, bu açılan servislerin ergonomik olarak kapladığı alanı yani. Birkaç çeşit kuver vardır. Kuver diyince aklınıza şu çatal bıçağın, tatlı kaşığının sırasıyla dizilme işlemindeki sofra düzeni gelsin. İşte basit kuver, lüküs kuver çeşitlemesi var. Ee peki bu masa düzeni boşa mı yapılıyor? Hayır. İşte bu dizilimin belli bir ölçüsü var. Misal artık evlerde de kullanılan amerikan servis diye bildiğimiz örtüler, işte onlar bu kuver ölçüsüne göre belirlenir. Nedir peki? Temel ölçüsü 60x40cm gibidir. Bir üst standart kuvere örnek Hemen bir görsel ekleyelim:
https://www.resimyukle.org/images/2021/01/26/a9a6684383a6e5a7f2e2f90c09af3867.jpg

İşte bu kuver ölçüsü ergonomik, kullanışlı standart bir masa ölçüsünü belirleyen şeydir. Min. Ölçüler bu ölçülere göre belirlenmektedir. Misal 6 kişilik bir masa 3'er kişiden karşılıklı 60x3: 180cm. Yani 6 kişilik standart masa ölçüsünün boyu 180cm, bulmuş olduk. Genişliği de ona göre değiştirilebilir ki denge açısından min. 100cm.

Daha iyi anlamamız için, Hemen diğer görseller:

https://www.resimyukle.org/images/2021/01/26/eb9ec62347a2e687644d546c16f402fe.jpg
https://www.resimyukle.org/images/2021/01/26/2bb6cf3e18ea46aec62688e9d7c9289f.jpg


cs go

Bin yıllık geymır olmama rağmen üzerinize afiyet çok berbat oynadığım oyun. Elemanı arkadan yakalayıp bi şarjör dağa taşa sıktıktan sonra tek bi mermiyle indiriyor. bünyem rekabetçi oyun kaldırmıyor. Çünkü rekabet edemiyorum.

cs go

sözlük yazarlarını tenzih ederim, leş gibi küfredenlerin olduğu oyun. herkese, her şeye küfrediyorlar. bu ne hırs bu ne öfke. insan hem mikrofonunu açmaya çekiniyor hem de ağız tadıyla bir oyun oynayamıyor. hasbelkader küfürsüz bir el geçmişse, gözyaşlarına boğulup teşekkür edesim geliyor. o boyuttayım.
neyse sakinim.
terbiyesizler.

abd'yi dolandıran türkler

ikinci abdülhamit'in tüfek olayından dolandırılmasından f-35 'a de dolandırılmamıza kadar 100 senden fazla zamanda (bir tek atatürk devri hariç) amerika hep biz dolandırmış . ne kadar hurda varsa göndermiş.
şu cemseler vardı cms marka askeri kamyon ,çekici tırlar mesela .gerisini boş ver yakıtı yakmaz emerdi . gözümle şahidim benim boyum 1,92 benim boyumda çekici ,tır deposu vardı otoyola çıkıp dönmesi bir depo.
100 kilometrede 150litre.
amerika dolandırılmaz arada bir iki keleğe gelir kat be kat çıkartır bunu sebebi işbirlikçi iktidarlardır.

burayaçöpdökmekyasaktır

Oo referans üzere gelen sözlük yazarı arkadaşımız. Hoşgelmiş, sefalar getirmiş.

Hoşgeldiniz. Merakla tanımlarınızı okumayı beklemekteyiz. (artık tüm gözler üzerinizde, benden söylemesi.) keyif sayfanız olması dileğiyle efenim. Sizleri Sık sık görürüz inşallah.

mezzaluna

etten zırhla kıyma yapan kebapçılarda görmeye alıştığımız Çift saplı zırh, pıçak çeşidinin italyan versiyonu.

Kelime anlamı şekline benzer üzere "yarım ay" demektir. Bir, üç bıçaklı italyan zırhı. (italyan zırhı diyince de peh peeh) taze yeşillikler, et ve peynirler için kullanılmaktadır.

Görsel içün, tık tık:
https://www.resimyukle.org/images/2021/01/26/01b6e6b42e0456cbcde9388caac6acfb.jpg
https://www.resimyukle.org/images/2021/01/26/6bdef9aace09c99aa2891df5ce6664d8.jpg

ortodoks yahudilik

bazen egom öne çıkıyor kendimi anlatıyorum ama bilgide geçiyorum.

epey eski 25 sene falan evvel bir yahudi biz musevi deriz arkadaşım vardı ,tahtakale'de esnaftı . epeyi içmişliğmiz dostluğumuz vardı.
o zamanlar bizim b... ,israil'e gitti ,geldi.

sürekli yahudiler sövüyor bende sevmem küfrü hele dine ,mezhebe küfrü ayıp sayarım bu anlattı bunların mahalleye gitmiş cumartesi falan herhalde (sözlükte yazar arkadaş öyle yazmış ) arabayı sürüyor teybi de açmış bir anda sopalarla taşlarla saldırmışlar cam kaporta pert ,zaten kiralık araçmış geri geri zor kaçtım canımı kurtardım diye anlattı. sonradan okuduk internet derya gerçekten böyle imiş. bizim musevi arkadaş o gün bugün dinsiz zaten muallakta idi tam oldu.

arkadaş yobaz her yerde aynı .