marmara üniversitesi

2000'lerin başında burada okumuş biri olarak bu üniversitenin maltepe'ye taşınması taa o zamanlar duyurulmuştu. Sonra tabi ufak çapta her fakülte kemküm, nasıl olur, nayır, ta şın mı yo ruz.. Tarzında karşı çıkmışlardı. Değişen pek bir şey olmadı. Evime de komşu olduğu için bakıyorum da göztepe kampüsü içindeki fakülte binaları yenilenmekte ya da yeni bina yapılmakta. Arazi zaten kocaman. Binalar ise eskinin ssk hastanesi gibi olduğu için şimdi yapılanlar efsane güzel. Okuyan kardeşlerimde memnundur inşallah. Ee araziye yeni yeni binalar kondurulurken nasıl maltepe'ye taşınacak onu anlayamadım. Hikayesi ve yapılmaya çalışılanı bilmiyorum. Böylesi merkezi lokasyondaki bir üniversiteyi kaldırmazlar sanırım. Toki diyorlar ama atmanın da çapı var. İlk duyurulduğu o yıllarda da avm diyorlardı hemde dibindeki göztepe ssk doktorları. Ne oldu, koca şehir hastanesi yapıldı. Burası ile alakalı ne olacak bi bu kadar daha bekleyip göreceğiz.

Bu üniversite, diğer her üniversitede olduğu gibi bazı bölümlerinde başarı skalasını yakalamış ve birincilere oynayan üniversitedir, ilkleri yaptıklarından. Anadolu üniversitesi gibi gelebilir aslında ama misal kendi bölümümde koca ülkemde buradan iyisi yok. Bu gibi değerlendirilmesi gerekir. Yoksa marmara mı uuuf... değil. Ama bölüm düzeyinde değerlendirilirse uufff olabilir. Üniversite ismiyle tatmin yaşayanlar azalırlar inşallah:

-ödtü'mü? Uuuf. Ne okudun. Vaay..
Bölüm İsmi ana disiplin isminden devşirme 2yıllık bir meslek yüksek okulu bölümlerinden ama palazlanan gögsü binbeşyüzdür
-ee öhööm şey kamu... Teknoloji... Pazarlama... Öhööm..
-ohe abi baksana ödtü'ymüş.

2021

Aratıyor mu gelen gideni?
Geçti mi yıla bahane bulan hezeyanlıların dertleri?
Kapanış tam bir “oyunun en güzel yerinde çalan zil” misali kekremsi bir tat bırakmıştı hepimizde.
Sözlük açısından kötü bitti ama daha güzel devam ediyor an itibariyle.


Yaş haneme +1 eklendiğinden beri bir tarafım üzerine oturmuyorum desem yeridir. Zombi gibiyim sabah tak gözleri açıp geceye kadar sürekli bir işten başka bir işe yönleniyorum sonra ertesi sabah tekrar sabah 5 buçuk civarı aynen devam ediyorum. gençlik ve hayat elden gidiyor psikolojisine girdim sanırım bu yeni yılla. Halbuki ölmelere hasretle bakan ben... o işler öyle olmuyor bazen işte. 22’de mis gibi tertemiz ölecektim ben Ama almadı canımı. Kandırıldım. * sonra da hiçbir şey eskisi gibi olmadı zaten.

Sözlüğe fazlaca yazmak depresyon emaresi mi acaba diye üzülüyordum ama kesinlikle değil çünkü ben depresyonda olursam battaniyemin yatağımın içinden çıkamam. Mutlu ve verimli bir sene oluyor geçen seneye göre, inşallah herkes için öyledir ve devam eder böyle.

bir delinin karalama defteri

ne bileyim bu saatte uyanıp hayati inanç tonlamasıyla "men lebin müştakıyam zühhad kevser talibi/nitekim meste mey içmek hoş gelir hüşyare su" dememi mantıklı bir nedene bağlayamıyorum açıkçası. mantıklı bir nedene bağlayamadığım daha bir dolu şey var gerçi. hiç umut olmadığı halde düşünmeye devam et ahmak. sonra aptalca rüyalardan "bazı rüyalar gerçek olsun artık ne olur ühü ühü" diye uyan. uyku süremi azaltmalı ve kendime kabullendirmeliyim;

"Tüm umudunu kaybetmek özgürlüktür."

boğaziçi üniversitesi

Şu iki haftada baya olaylar geçirdi bilerek takip etmedim pek ama insan şahit oluyor ister istemez.

Takipçisi olmadığım için yanlış yorumlar yapabilirim şimdiden affedile.

Başta haklı bir direniş olduğunu düşünürken Hatta çok saygı duyarken yaşananlar beni sonrasında tam tersine yönlendirdi açıkçası. En son yine renkli bayrakların showuna dönüşmüştü Twitter’dan takip ettiğim kadarıyla. O meselede hiçbir tarafın taraftarı olmayan, ortada olan biri olarak beni bile itti. Arkadaş bir şeye de dahil etmeseniz mi gösterinizi? Cidden yıldı insanlar anlayın artık.

Tercih listemde en üstteydi Boğaziçi yıllar önce. Sonra bir rüya gördüm ve rüyada orada başıma bela alıp mutsuz olacağımı hissedince tamamen farklı bir bölüm tercihini üste çekip sanırım 5. Sıraya falan atmıştım burayı. Rüyayla tercih değiştirilir mi? Evet değiştirilir. * yapmasaydım iyiydi ya neyse.

marmara üniversitesi

Alınan kararlarla sürekli beni hüzünlere gark eden ve sinirlendiren üniversitem.

Bir sembol olan Haydarpaşa kampüsü gitmişti elden zaten. Bu yetmiyormuş gibi Göztepe’yi de alacaklarmış ve 2023’e kadar Maltepe’ye taşıyacaklarmış deli olmamak elde değil. Araziyi TOKİ’ye devredeceklerini okudum cidden bu kararları alanların hiçbirisi Marmaralı değil sanırım.

Sağlık, diş falan taşınmıştı zaten de hukuk için milyonluk bina yapıldı o yüzden hukuk ve eğitimin taşınacağını düşünmüyorum veya en son taşınır.

Zaten hayır kurumu gibi kim açıkta kalsa himayesine alıyor bu yönüyle de deli ediyor insanı. Şehirlilerin gelmesiyle hukuk dersleri 700 küsür * kişiye çıktı Online sistem kaldırmadı hatta başlarda. Baya çatışmalar oldu hocaların bile dahil edildiği, diğer bölümlerde de olduğunu düşünüyorum. İstanbul üniversitesi kabul etmemiş sanırım Marmara’ya kaldı en son. Şehirliler açısından da zor oldu baya. onları da anlıyorum zaten onlar başlı başına can sıkıcı bir süreç yaşadılar.

Kararları verenlerin bazı değerlere, anılara, yaşanmışlıklara hiç saygısı yok. Kim gitsin Maltepe’ye şimdi?

zfs

z* file system. bir dosyalama sistemi.

biliyorsunuz, bir veri depolama aygıtının (harddisk, ssd, flash disk, sd kart vs.) mutlaka bir dosyalama sistemine göre formatlanmış olması gerekir. bu genel aygıtlarda varsayılan olarak FAT (bkz: fat32) ve windows kullanan makinelerde varsayılan olarak ntfs oluyor. linux cihazlarda ise genelde ext4 kullanılıyor. işte bu tarz dosyalama sistemleri arasında belki de en ileri seviye olanıdır zfs.

sun microsystems tarafından (sonrasında oracle sun'ı satın alınca doğal olarak oracle'a geçti) solaris işletim sisteminde kullanılmak için geliştirilmiştir.

tanıma başlarken niyetim komple efkarını cami ağyarını mani bir şekilde baştan sona zfs'yi anlatmakı ama üşenmeye başladım. özetle şöyle söyleyeyim, evde kullanmak için bir nas server topladım kendime bu ay. çok eski (2009 model) bir pentium dual core işlemcili bir masaüstü makineye 3 adet birer tb'lik seagate ironwolf taktım. işletim sistemi olarak debian, dosyalama sistemi olarak da zfs kullandım. tadından yenmedi. birçok tatlı özelliği var zfs'nin. başka bir gün ana hatlarıyla detaylı bir tanımda anlatmak borcum olsun. şimdilik wiki linki bırakıp kaçayım:

https://en.wikipedia.org/wiki/ZFS
https://itsfoss.com/what-is-zfs/

Yeni sözlüğe alışmaya çalışmak

Online listesinde kendimi üstlerde görmeye alışamadım hala. Eskiden ne güzel altlarda, aşağılarda takılıyordum sessiz sedasız. Gerçekte de ismim hep liste sonlarına yakın olduğu için alışkanlık kesbetmiş olabilir.

Nerede olduğumuzun görünememesi güzel ama. Bazen öyle başlıklarda takılıyordum ki utanıyordum cidden, biri kazara falan bakarsa diye endişeleniyordum. *
yaşasın gizlilik, yaşasın özgürlük.

Yazarların üzerinde bir yabancılık hissi var veya benim öyle bilmiyorum. İletişim kurmadım kimseyle belki ondan. Mesafeler girmiş araya öyle hissettim. Benden kaynaklıdır muhtemelen. Farklı rutinler edinmiş olmak mı? Gözden Irak olanın gönülden de gitmesi mi? bilemiyorum. Düzelir muhtemelen, zamanla.