hava nemlendirici

aromaterapi difüzörü almak için çıktığım yolda Hava Nemlendirici Difüzör arayışına girdim. kırkbeş bin tane yorum, ıvır zıvır okuduktan sonra karar vereceğim ama cihazı çok iyi bulmayan görüşlerde mevcut. nem ölçer termometre ile kontrol edilebilir gibime geliyor. xiaomi'nin güzel bi cihazı var. mevsim geçişlerindeki kuruluğu önler elbet. yağlar ile de kullanılır ama "iyisi olsun" diye çıktıgımız yolda her an kalabiliriz. fiyatlar dehşet. ufak bi difüzörle bu işi götüreceğim sanırım. gerçi oda da yüzde60'dan fazla nem varsa kedi kumu ve karbonat önerisi okudum ama doğru mu bilemem.
neden bunu düşündüm?
bulunduğunuz ortamın nemini yüzde 40-60 arası tutmak enfeksiyon riskini azalattıgı söylendiğinden. evdeki nem yüzde 60'dan fazla ise küf ve mantar oluşum riski artarmış. soğuk buhar makinesi suyu buharlaştırıp odayı nemlendiriyor. öksürük krizi, burun tıkanıklıgında iyi geliyor.. aslında temizlenen hava ile ortamdaki toz, kir, mikrobik şeyler temizleniyor ve temiz bir hava sahası veriyor. aroma difüzörü ise kokuyu havaya yayma amaçlı kullanılıyor. bilemedim, araştırmaya devam.

baro pulu

2022 yılı için 18.15 tl olarak belirlenmiş , adliyedeki dosyalara konan her bir vekalet için yapıştırılması kanunla zorunlu hale getirilmiş haraç.

baro aidatlarını tek kalemde geçip , sadece bu pullardan toplanan paralarla, avukatlar için her ile hilton ayarında bir konaklama tesisi / misafirhane/ konukevi /sosyal tesis yapılabilir ki (parayı hesaplamayı da geçtim 18,15 tl adedi milyarları bulur. ) bu paranın nereye harcandığını hep merak etmişimdir.

Çarşıda acıkınca simide alternatif yenecek şeyler

pide bildiğin düz pide.
geçen hanımla büroda oturuyorduk . baldız da çarşıdan geldi. gelirken iki tane de sıcak pide getirdi. kuru kuru götürdük.
kaç para bu dedim 2,5 dedi ( bazı fırında 3 ) , simit kaç 3 / 3.5 TL . simit yerine pide almak gayet mantıklı bir tercih. peynir zeytin gibi katıkları da hazır bulundurursan, simit ellerin olsun pide yeter bize.

Çarşıda acıkınca simide alternatif yenecek şeyler

Asgari ücretle geçinen ve 3 çocuk yapmış bir aile. Çarşıda geziyorlar. Ne şey etmeye çıktılarsa artık? En küçük çocuk dedi ki "ben tuvalete gideceğim" şimdi biri işeyince diğerlerinin de tuvaleti gelir, bunu herkes bilir. 5 kişi kenefe gitti ve 25 kağıt çıktı. 5 kişi susadı, su alındı 20 kağıtta öyle çıktı. 5 kişi çarşıya gel- git 40 kağıtta bilet parası çıkti. Aha da acıktılar. Yani asgari ücretle bu 5 kişi kalkıp kebap yiyemez, bu 100 yıllık layik cumhuriyet tarihinde görülmemiştir.

Simit yeseler, gençler en az ikişer simit yer, sen de 35 kağıt gene çıktı.

Çarşıya Gittiler ve döndüler. Hava aldılar, 1 günlük yevmiye gitti. Ne güzel cennet vatan ama değil mi? İtiraz edenin dilini koparırlar!

Kardeşim, benim hakkım haram zehir olsun. Allah, hakkımı yiyenleri geçim için bana ırgat etsin. Amin.

Bursa'da simide zam yapılması

zamlar konusunda öncü bir şehir olması sebebiyle bu haber kimseyi şaşırtmamıştır. insanların karnı aç kaldığında hemen isyanlar çıkacağını bir şeyler değişeceğini beklemek günümüz koşullarında büyük bir hezeyandır.
metronun 4.20, otobüsün 4.70 olduğu bir şehirde beş liraya simit yemek çok da lüks sayılmayacak ve bir dahaki dönem yine akp seçilecektir.

(bkz: ben yine 50 liralık benzin alıyorum)

zeyn

doğmgünün kutlu olsun sevgi pıtırcığı. şu başkanın doğumgünün bende kutlıyım.

takımı topla, hadi.

"sözlüğü çok ciddiye alıyor, bu patolojik bir sorundur" diye hakkımda 10 paragraf destan tanım yazdığı esnada hiç ciddiye almıyormuş gibi milleti telegrama davet edip hakkımda iftiralar silsilesi yazan, en sonda ise "insanlar bizim sandığımız kadar iyi olmayabilir, dikkatli olun" diye ekleyip helallik alıp (ulan, iftira attıgını gayet iyi bilirken nasıl bir akıl tutulması ki bir de allah'ın adını alıp helallik alıyorsun. allah'ı da şahit tutuyorsun) 5 sayfa konuşma yapmayı başarmış, yazdıkça yazmış insanın doğumgünüsü ve bunların zerresinden bile utanmadan şurada benimle aynı ortamda grubunun çirkeflik seviyesine, yine bana sataşacaklarına güvenip cirit atabiliyorsun?.

neydi bu iftiralar;

-yine bunun arkadaşlarından birinin hakkımda özelden millete yayınladıgı iftirayı bana duyurup beni yoklamasını "aslında iyiliğim için yaptığının" izahı ki sonra bu iftiraların sahte yazışma örneğini direkt o kişi kendi attı. sahte mesajlaşma örneği hazırlayıp bana gösterdiler düşünün. (bak,10dk da hazırlanıyor gibisine) neymiş, duyma ihtimalim dahi olmayan ahlaksızca dedikoduları iyiliğim için söylemiş, hiç tanımadığı beni, sözlükte sevdiği beni korumak içinmiş. bak hele yaw. hepside arkadaş he. onun da bana dedikodusu yapmaya çalışması ise.. mamma miyya. dedikodu arayıp olayı harlamaya gelmişti. bunun azarını yiyince işte içinde ukde kalmış. hala daha bunu anlatmış millete.

-sanki haklı bir yanı varmışçasına sözlükte aleni şekilde bana küfürler ederek ve sözlüğe küfürler ederek sözlükten giden adamın "ikbs mahilas'ın telefonunu bile engellemek zorunda kaldı" diye millete taciz ettiğimi anlatıp "sayfalarca mesaj atıyordu adama. o da beni "toplum" içinde küçük düşürdü. neler yazdı hakkımda ki çoğu yalandı. sonra sildi entryi. çünkü ona istediğini vermedim. 2 ay boyunca yazdıgı tanımı editleyip durdu, çirkince eklemeler yaptı ama istediğini alamadı ve yazdıgı tanımı sildi. çünkü herkes onu eksiledi." diye anlatan hiç bir yüz çeşidi olmadan utanmadan şurada hala fink atabilmen?

ulan, şurada silinen tanım diye bir şey bile yok. silinen tanım bile olsa tanım no'sunu koysan ortaya çıkar. bir moderatöre sorsan bile ortaya çıkar. tanımların silinmesi gibi birşey yok. hakkında hangi iftiraları, yalanları yazıp, 2 ay boyunca edipleyip durdum. utanmıyor musun yalan söylemeye? hakkında yazdıgım ilk tanım bana saldırmalarınız esnasında bana sataşman sonrasıydı. senle zerrece alakam olmadı, millete senle kavga etmişiz gibi yansıttınız. toplum içinde rezil etmişim. peeh.

en fenası ise;
ulan, adamın bende telefonu olmadığını bile bile, adamla bi dialogumuzun olmadığını bile bile, tek dialogun "peygamberler anarşisttir diyen bu garibanla neyi yanlış anlıyoruz, takip ettiğim bir yazarsın, hayırdır işler niye böyle çığrından çıktı" türevi sözlükten attıgım orta yol bulup harareti dindirme mesajıydı. böyle bir whatsapp yazışması dahi olmadığını bilmene rağmen nasıl bir yüzsüzlükle adamı telefonundan sayfalarca yazıp taciz ettiğimi söylersin. iddia ispat gerektirmez mi? bana her türlü hakareti bu sözlükte hep birlik yazdınız. tanımadıgınız, selamınızın dahi olmadığı anonim bir mahlasa bunca düşmanlık besleyen sizleri böylesi taciz etsem buraya afiş edip yayınlamaz mıydınız? ben küfürler, hakaretler ve iftiraların olduğu bunca yazdığınız şeyi ekran görntüsü ile ispatlarım, buyrun sizde o whatsapp yazışmalarını buraya eklesenize? o hakkınızda yazdıgım onca eksilenen yalan, iftiraları eklesenize.

-"kim küfür etti desen, ben bu sözlükte kim küfür eder, kim etmez, hangi şartlar aldında küfür eder adım gibi bilirim. bana desen bu kişi küfür etmişmidir, söylebilirim."

ulan, nasıl bir ruhtasın da küfür ettiğimi söylebilirsin. bana alenen küfür eden sizdiniz. ne rospulugum kaldı, ne şerefim. şerefsizden şeref öğrendik. mini zirve diye buluşmadığın erkek kalmamış. ben mi kendimi pazarlamış oluyorum? kaldı ki beni de alakadar etmez. nasıl bana o ithamlarda bulunursunuz? anonim bir isimim ya. tartıştığınız konu, tartıştıgın yerde ve düzeyde kalamadı mı?

- adım; "mütemadiyen yazarlara mesaj atan muhafazakar gözüküp millete sarkan". kişi kendinden bilirmiş işi. hani mevlana diyor ya; "hasedinden dolayı başkalarına isnat ettiğin huylar aslında senin kendi kötü huyunun aksetmesidir. kendi aynanda gördüklerini başkasına izafe ediyorsun. kendi lanet ipliğini dokuyorsun" diye. heh! o misal.

şurada sadece yazdığım şeylerden ötürü benden- anonim bir kişiden hoşlanmadığı için bana düşmanlık eden kişiler!, bu dedikoduları yapıp, bana tavır alan kişiler, bir kadına küfür hakareti hoş görüp yeri gelince duyar kasan sizleri orta noktada birleştirdiğim için mutlu mu olmalıyım. allah ayetinde buyurur ki "habis olanlarla habisleri bir araya getiririm. herkes layık olduguyla beraberdir"

doğumgünün kutlu olsun, seni iftiracı, bunca ucu berisi olmayan şeyleri kuyruk kuyruğa ekleyip millete pazarlayıp bir miktar bile utanma belirtisi göstermeyen, çift karakterli, ruhu da ahlakı da bozuk seviyesiz, terbiyesiz, iki yüzlü, edepsiz seni. sizleri şikayet etmediğime dua edin. bir de haklıymış gibi "kimi tehdit ediyorsun diye beni tehdit ediyorlar, küfürler ediyorlar" benim soyuma küfür etmek kim, siz kimsiniz? küfür ederek üste mi çıkacağınızı sandınız.hepbirlik bana saldırınca, beni kavgacı gösterince siz mi haklı oldunuz? sizin bu söylediklerinize inananlar hele..

milleti telefonlarından rahatsız edip, engellemek zorunda kaldıgınız sayfalarca yazdığım yazıları, tacizlerimi, senin hakkında sözlükte yazdığım yalan, iftira tanımlarını şuraya koyup ispat edemeyen ne olsun? ama önceki gibi sahte mesajlaşma örneği hazırlayıp bana sunmayın ha. sen kimsin de seni kaale alıp tanım girecem. yazdıgım tanımlar mahlas altında duruyor zaten. eksi yemekten mi çekinip silecem yazdıklarımı? kuşlar yer anca bu söylediklerinizi. yemişler de zaten.

milletin şerefi, haysiyetiyle, namusuyla böyle kolay oynanır mı sanıyorsunuz? iftira neslinden çıkar neslinden, nasıl korkmazsınız? kolay mı tanımadıgınız birine böyle iftiralar atmak?

beni eksilediğini, bana imalarda bulundugunu düşünüyorum diyip bana saldıran bi diğer bücür cadıya da selam olsun. sizi gidi zehir sarmaşıkları. kanka olacaz diye şu yapılanlara zerrece sesini çıkarmayıp, bunları savunmayı asil bir hareket gören sen gibilere de selam olsun.

yaptıgınız diğer şeyleri ise yazmıyorum. hala bunları savunmazsınız inşallh.

tanım silinince yenisini eklerim. artık dediğin gibi editler dururum. neyini eksiliyorsunuz; doğruysa buyrun. yalan mı söylediklerim?


Avm'nin anlamı

Şeker fabrikası, sümerbank fabrikası, tekel fabrikası arazilerine yapılmış, emperyalist ülkelerin üretim fazlası mallarının satıldığı yer.

Öyle bir anlamı var ki Avm'nin, tefsirle tefsirle bitmiyor.

Boşuna kapitalist ekonomilerin tapınakları olmadılar.

Muhalefetul lugateyn abeemiz mevzuyu genişletse de dinlesek.