mascarpone peyniri

Maskarpone. İtalya dolaylarından aramıza katılmış bir çeşit peynir.

Aslında daha akışkan bir çeşit krem peynir ama krem peynir yağlı süt ile yapılır yani yağ oranı düşük asit seviyesi fazladır. Maskarpone ise inek ya da manda sütünün kaymağından üretilir ve kremsi bir hal alır. Bildiğin kaymak gibi. Bal dök ye!

Torchon

Torşon.
Pamuk oranı yüksek, ~60x60cm ölçlerinde el bezidir. Fransızca bir kelimedir. Kullanım alanı ise mutfakta sıcak bir şeyleri tutmak ve kuruluma yapmak içindir. Temizlik asla yapılmaz. Şeflerin cepli önlüklerinin ön ve arkalarında bulunur.

Hayalinizde kesin bir sahne canlanmıştır. Şef yemeğe bakar, eğilir ve önündeki bezi çıkarıp tabağa son dokunuş yapar. https://www.resimyukle.org/images/2021/01/18/545f02b01535ba9b8fc4a9333bed3e06.jpg

bu yazıyı ben bisikletle giderken peşimden havlayarak koşan köpeğe yazdım

mutlu musun? sonunda sövdürdün kendine mutlu musun?
sahilde deniz kokusu eşliğinde pedal çevirmenin mutluluğunu neden sabote ediyorsun kardeşim. sen de tadını çıkarsana sahilin, deniz kokusunun. işin gücün yok mu, ne sataşıyorsun?
hayır, zararsız olduğumu anla diye durdurdum bir de bisikleti, geldin totomdan ısırdın beni. yakıştı mı şimdi bu sana?
ayıptır be kardeşim, koskoca köpek olmuşsun ama adam olamamışsın.

aioli sos

Sarımsaklı mayonez olmadığı konusunda şefler diretiyor.

Ail, sarımsak ve oil bazı yerlere has zeytinyağı kelimelerinin birleşimiye; ailoil. Sarımsak, tuz, limon ve bolca zeytinyağı ile yapılmakta. Sarımsağı tuzla havanda dövüp püremsi hale getirincelimonu ve daha sonrayavaş bir şekilde zeytinyağı ilavesiyle kıvam aldırmaktır. Mayoneze sarımsak katarak elde etmek değildr. Balık, burger ve dahi her şeyle gider. Ekmeğe sür ye be! Bunu çeşiylendiriyorlar. Avakado, hardal vs.. En son taze naneyi havanda limon ve zeytinyağı ile ezip çıkan suyu ilave edip enfes bir sos yapmıştı biri. Allahım.. Denenmeli.

https://www.resimyukle.org/images/2021/01/18/9c08a5c346dee1945a5a853b8719533a.jpg

özgürsün ama bir şartla

2017 yılında yayınlanmış 100 dakikalık bir iran filmi. orjinal ismi آزاد به قيد شرط.
yirmi yıl ceza almış bir mahkumun şartlı tahliyeyle çıktıktan sonra tekrar ceza almadan hayatını devam ettirebilme mücadelesini anlatıyor. başrol oyunucusu emir caferi. şehrazad dizisini bilenler kendisini iyi tanır. iyi oyuncudur.
film sakin bir film ama izlenebilir. güzel film.

Krep süzet

1800'lü yılların Fransasından aramıza katılan klasi bir tatlı olan crepe suzette aslında türkiş dilde akıtma. Özelliği ise tatlı ve soslu olması.

Krep'in suzette/süzet olmasının hikayesi ise birkaç tane. Ben en hikayemsi kısmı seçtim.

1895 yılının bir hoş günün Tatlı saatinde cafe de paris'te yanında süzet ile oturan İngiltere kralı ııv. edward' a ünlü şef escoffier tatlı bit krep uydurup ikram eder. Daha önce hiç yapılmadığı için ismini öğrenemez ve kral yanındaki hanıma jest olarak suzette der ve suzette krep olur.

Bir diğer hikaye ise efenim; yine aynı tarihlerde paris'teki marivaux restoranın şefi monsenyör josephe française tiyatrosundaki lakabı suzette olan suzanne reichenberg isimli hanım içün tatlı tatlı hazırlar.

portakallısı için Buyrun. -ayrıca çikolatalı, reçelli falan çeşitlemesi olmakta:
https://www.resimyukle.org/images/2021/01/18/d0b9564e26cb5c508d5821353700fa55.jpg

kintsugi

sözcük Japoncada “altın doğrama” anlamına gelir ve altın ya da gümüş tozlarının reçine ile karıştırılarak kırık seramikleri onarma sanatı için kullanılır. Kintsugi ile onarılan bir nesne kırılmadan önceki halinden daha değerli kabul edilir.

yöntem/sanat 15.yyda Japon hükümdarı Askikaga Yoshimasa’nın, en sevdiği çay kasesinin Çin’de kötü ve kabaca onarılması sonucunda geliştirilmiş. hükümdar, kırık parçaların çirkin metal zımbalarla birleştirildiğini görünce dehşete düşmüş ve ustalarını narin ve güzel bir çözüm bulmaları için yönlendirmiş.

(bkz: wabi sabi)

https://i.hizliresim.com/Hpwifj.png

https://i.hizliresim.com/PGiI3R.png

epikriz kültürü

Elinde epikriz raporu doktor doktor dolaşan bir annem var. Rapor mu, yok. Olayı özetleyen ve işlerin başa sarmamasını sağlayan notlarla ilerliyoruz. Bazen "malı arap faik'ten aldım..." repliğinden arap faik'in kapısını çalmış gibi hissettirmiyor değil. O kağıdı/notu gören doktor artık sana ayrı bakıyor ve bir şey anlatmana gerek kalmadan sürecin ileri safhasından girişle bitiriyor. Bazen telefonda bile iş hallettiğin oluyor. Allah o yollara çıkarmasın diyelim.

işkopat

İşini hırs derecesinde yapan kişi olabilir. Fazla Sahiplenen belki. Sahiplenici. Ama sonradan olunan bir patlık. İkinci, üçüncü tekil şahıslar tarafından. Çünkü mevzu iş ve çalışmak..

Manyaklık mı? Bilinmez. Sorumluluklarını yerine getiriyorsa, manyaklığı başkasına ya da yaptığı işe değilse anca kendinedir. Mevzu iş ise zaten kim manyak değil ki? Sabahlara kadar fazla mesai ya da esnek çalışma saatleriadı altında çalışmaya mecbur bırakılanlara sormak lazım ya daa yaptığı işin, emeğin bu pat'lardan daha 'patho' lar tarafından pislikçe bozulması durumundakilere sormak lazım. Her durum ve şartta Önemli olan yapılan i layıkıyla yapabilmek. Varsın işkopat olsun.

(bkz: İşkolik)
(bkz: Çok çalışmak)
(bkz: Sömürülmek)