insanların instagram'da güzel facebook'ta çirkin gözükmesi

her iki mecranın da aktif kullanıcısı olmamakla beraber uzun seneler facebook'ta bulundum. bazı gönderileri takip için pek kullanmadığım hesabımdan facebook'a girdiğimde ''arkadaşlarını bul'' seçeneğini bazen tıklarım. tanıdık gelmeyen dünyanın dört bir yanından erkek ve kadın hesaplarındaki fotoğrafları incelerim. çoğunun yüzünde istisnasız ölüm, ölüme yaklaşmış olanların karanlık, mutsuz ve umutsuz yüz ifadesi görülür. güzel olan filtreli yahut filtresiz her şekilde güzel gözükür ama facebook hesaplarında güzel olanların bile simasında bir iticilik var.

oysa ki instagrama baktığınızda herkes ışıl ışıl gözüküyor. hiç bir filtreleme kullanmadığım halde ve cihazım iphone olmadığı halde ben dahi instagram'da paylaştığım fotoğraflarımda facebook'taki halime nazaran daha canlı ve mutlu görünmekteydim.

sigara içmemek

sigaradan keyif almayan insan eylemi. çok kez denedim, hiçbir şey ifade etmiyor benim için. dolayısıyla içmiyorum. hala tiryaki arkadaşlarımdan "sen onu doğru içememişsindir, dumanı içine tam çekememişsindir" gibi sözler duyuyorum. Allah uzak etsin, yeterince bağımlılığım yokmuş gibi bir de bunu mu edineyim?