anatoli gazetesi

evangelinos misailidis (1820-1890) tarafından istanbul'da yayımlanan karamanlıca (grek harfleriyle türkçe) gazetedir.

kulalı olan evangelinos misailidis, uzun yıllar izmir'de gazetecilik ve yayımcılık yaptı. matbaası yandığı için istanbul'a göçtü ve 1851'de anatoli gazetesini çıkarmaya başladı.
devamını gör...
osmanlıda çıkarılan süreli gazetelerden biri. tefrika eserleriyle edebiyata ve okuyucularına katkıda bulunur. birçok konuda yazılan, anadolunun geri kalmışlığına vurgu yapan ve bunu gazeteyle bir nebze aşılabileceği misyonunu içinde barındıran gazete. ahmet mithat’ın halkı aydınlatma/bilinçlendirme misyonuna da katkısı olduğunu düşündüğüm işlevsel gazete.
devamını gör...
kitap arşivimde 1872 tarihli nüshalarına sahip olduğum yunan alfabasiyle yazılı türkçe gazete.

başlığı ''çoçuklar için'' olan bir sayfa örneği. okuyabildiğim kadarıyla amerikan bağımsızlık devrimini anlatıyor.
devamını gör...
1865'e kadar karamanlıca, bu yıl içinde birkaç ay kadar da rumca olarak çıkmış. daha sonra 1873'e kadar yalnızca karamanlıca çıkan anatoli gazetesine bu tarihte bir de rumca bölüm eklenmiştir. 1874'te rumca bölüm mikra asia adıyla ayrı bir gazete haline getirilmişse de bir yıl sonra kapanmıştır.
devamını gör...
1850'lerin başında fünûn-i şarkiyye risale-i hâvâdis adıyla yayımlanmaya başlayan gazetedir. ismi sonradan değişmiştir, akılda kalıcılığı ve rumların sempatisini sağlamak namına.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar