android

google'ın yakın zamanda vazgeçmek zorunda kalabileceği mobil işletim sistemi ismi. zira 2002 yılında android data corp adlı şirket tarafından tescillenmiş olan android data ismi, google'ın iki yıl evvel android adını marka olarak almak istediğinde patent ofisi tarafından reddedilmesine neden olmuş ve markanın sahibi şimdi hakkını arıyor.
devamını gör...
google a ait mobil işletim sistemidir.

donut : versiyon 1.6e
clair : versiyon 2.1
froyo : versiyon 2.2
gingerbread : versiyon 2.3
honeycomb : versiyon 3.0
devamını gör...
linux tabanlı bir işletim sistemidir, google'ın yaptığı sadece linux çekirdeğini mobil sektöre uyarlamak olmuştur.

elbette google'ın gücü sayesinde iphone ve blackberry'nin karşısına çıkabilecek mobil üreticilerine şevk vermiştir. bu iki marka dışındaki bir çok firma android işletim sistemiyle pazarda yer edinmiştir.
devamını gör...
eski yunanca insan kelimesinden türetilmiştir.zeki canlı varlıklar tarafından yapılmış insansı makinelere verilen addır.bilim kurgu yapıtlarında sıkça karşılaşılır. mekanik temelli olanlarına robot ya da cyborg da denir.
devamını gör...
enteresan bir işletim sistemi. temelinde bir linux çekirdeği vardır. bizim programlarımız ise dalvik sanal makinede çalışıyor. arada linux çekirdeği ile haberleşmeyi sağlayacak bir sürü kütüphane var. framework'de tam olarak bunların üzerinde.

aklı başında olan bir insan ilk olarak şu soruyu soracaktır. gömülü sistem gibi performans gerektiren bir iş için bir insan evladı neden java kullanır?

7-8 sene evvel bu sorunun mantıklı bir cevabı olamazdı. mobil sistemler şimdi ki kadar güçlü değildi. bugün kullandığımız sistemler o günlerin ötesinde. dolayısıyla programcıların performans konusunda bir sorunları yok. ama yapılan işlemler ve bu işlemler için gerekli teknolojilerin karmaşıklığı programcıları daha esnek ve genişletilebilir çözümlere yöneltiyor.

söz konusu çözüm java olunca, java sanal makine de işin içine ister istemez dahil oluyor. patent hakkı olan bir çözümü işin içine sokup, oracle gibi neslinin son örneği cazgır kaynana modeli ortak edinmek istemeyen google, çıkışı java sanal makinenin açık kaynaklı olanı, dalvik sanal makinede buluyor.

java hali hazırda bir framework de sunduğu için farklı bir avantaja daha sahip oluyor. google hala performans konusunda endişeleri olan bir takım kazan kaldıranlar için native development kit'i sunuyor.

native development kitle birlikte kullanıcılar daha önce sistem yereli için yazdıkları kodları, android ortamı için tekrar derleyerek kullanabilir hale geliyorlar ve hem kodların java'ya port edilme süresinden hem de hızdan tasarruf ediyorlar.

(bkz: android ndk)
(bkz: native development kit)
(bkz: java native interface)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar