andromeda

#özgürler 

dünyaya en yakın galaksidir. sarmal şŸekilde ve samanyolundan büyüktür. üzerimize doğŸru gelmekte olup ileriki bir tarihte samanyolu ile çarpışŸacak ve muhtemelen yutacaktır.
devamını gör...
samanyolu galaksisine en yakın galaksidir.samanyolu galaksisi ile arasındaki uzaklık yaklaşık olarak 2.2 milyon ışık yılıdır (ışık yılı: ışığın 1 yılda aldığı yoldur,ışığın hızı saniyede 300000 kilometredir.) andromeda galakasisinin içinde 1 trilyona yakın yıldız vardır .
devamını gör...
küresel trafik kazasının aktörlerinden biri olacaktır. bilim adamları samanyolu galaksisi ile çarpışmasının neredeyse kesin olduğunu söylüyor. galaktik kıyametimizin vesilesi olacaktır. o zaman dünya nolacak diye merak eden varsa zaten bir kaç milyar yıl önce güneşin içinde buharlaşmış olacağından bu anlara tanıklık edemeyecektir. aslında maddesel olarak pek fazla bir çarpışma yaşanmayacaktır. çünkü yıldızlar arası boşluklar çok büyüktür. bunun yerine bazı yıldızlar uzaya savrulacak iki galaksi merkezi birbiri etrafında dönerek dans etmeye başlayacak.

şu an bizi direkt olarak ilgilendirmese de düşünen insanın merak ettiği ve olayın azametinden tırstığı çarpışma olayının büyük abisidir.
devamını gör...
söyle bir fotoğrafı çekilmiş;

http://hubblesite.org/newsc...

tavsiyem 349 mb'lık tiff dosyasını indirmeniz. kainatın akıl almaz büyüklüğü karşısında insan ancak hayret ediyor, tek bir güneşin çevresindeki bu muazzam yaşamın aslında evrende bir zerre kadar dahi bir yer kaplamadığını anlıyorsunuz. en ufak atomdan, genişleyen bu muazzam evrene kadar her şey yalnızca Allah'ı ve onun kudretini hatırlatıyor...
devamını gör...
dünyaya uzaklığı yaklaşık 2.5 milyon ışık yılı olup samanyolu galaksisine en yakın galaksidir. bu orda olacak herhangibir olayın dünyaya 2.5 milyon ışık yılı sonra ulaşacağı anlamına gelir. aynı zmanda bu uzayda ne kadar uzağa gidilirse o kadar geçmişten haber alınabileceği anlamına gelmektedir. sanirım bu dünyada en çok bu dünyanın dışında gerçekleşn olaylar beni hayrete düşürüyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar