o zamanlar ne kadar populer olmustu "meczup" lafi!

dusundum de, puta tapmayin diyen insanlara her devirde mi "meczup" diyorlar!!!
devamını gör...
süleyman demirel'in puta ihtiram halinde iken yanında belirip «puta tapma Allah'a tap» diye haykıran van'lı posta memuru mahmut kacar isimli mübarek insanımızın başlattığı eylem biçimi. keşke ondaki imanın binde biri bizde olsa. öyle meczupluğa can kurban...

edit: (vay atatürk düşmanı diyip salya sümük laflar edenlere, bu tesbitimize bozulanlara uyarı): dünyanın hiçbir ülkesinde ve hiçbir medeni toplumda bir lider böyle anılmaz. kabrine çiçek bırakmaktan öteye giden tüm hareketler putatapıcılıktır. saygı duruşu islâm dinine aykırı bir ihtiramdır. müslümanlar ölülerine hayır dua ederler, fatiha okurlar. yunan mabedleri gibi devasa bir kabir yapıp her bayramda her başı ağrıdığında her bilmem ne olduğunda oraya gidip ihtiram etmek cahiliye araplarının putlara tapması kadar abes ve küfre götürücü hareketlerdir, muhafazallah.
devamını gör...
adama hem mecznup diyorlar, hem de iceri tikiyorlar. normalde deli ise raporunu verirsiniz, akil hastanesine gonderirsiniz ama onlar da adamin ne kadar akilli oldugunu biliyorlardi, sadece karalamak istediler.

bu adamin halini gorunce, aklima abdullah bin mes'ud r.a. geliyor. hani o kucuk bir cocuk iken cobanlik yaparken, musluman olmus sonrasinda daha kucuk yaslarindan siska haline bakmadan, mekke'nin ileri gelen musriklerinin karsisina dikilip gitme dayak yersin diyenlere aldirmadan kur'an okumus ve dayak yedigi halde ertesi gun gene gitmis bir sahabeydi. eger musluman halk 60 senedir demokrasi ve laiklikle oyalanmak yerine, sahabe – i kiram ‘ın (radıyallahu anhum) ayaginin tozu olsa idik bize de meczup derler, belki iceri atarlardi ama muslumanlar bu kadar zillete dusmez, basi dik ve onurlu olarak yasardik.
devamını gör...
--- alıntı ---
türbe
vikipedi, özgür ansiklopedi
türbe, devlet adamlarının veya din âlimlerinin mezarlarının bulunduğu oda şeklindeki binaya verilen addır. içerisinde (çoğunlukla) ünlü kişilerin gömülü bulunduğu anıtsal tarihi mezarlar için de türbe kelimesi kullanılır. türbeler çoğunlukla eski çağlarda yaşamış önemli insanların yattığı yerlerdir.
ankara'da türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu atatürk için anıtkabir adında, istanbul'da ise eski başbakanlardan adnan menderes ve turgut özal için "anıt-mezar" adı verilen türbeler yapılmıştır.

--- alıntı ---
--- alıntı ---
anıt mezar veya diğer adıyla mozole, büyük, etkileyici ve gösterişli mezar anıtı.
mozole sözcüğü karya satrabı mausolos'un adından türemiştir. musolos'un ölümü üzerine dul karısı artemisia milattan önce yaklaşık 353-350 arasında halikarnassos'ta (bodrum) onun anısına görkemli bir mezar yaptırmıştı. bu anıt mezarın bazı parçaları bugün londra'daki british museum'da bulunmaktadır. bugüne değin yapılmış örnekler arasında hemen hemen en görkemli anıt mezar olan ve hindistan'ın agra kentinde bulunan tac mahal ise, babürlü hükümdarı şah cihan tarafından 1631'de ölen karısı mümtaz mahal anısına yaptırılmıştır. tac mahal'in karşısına kendisi için de siyah mermerden benzeri bir anıt mezar yaptırmak isteyen şah cihan, çalışmalar başlamadan ölmüştü.
öteki ilginç anıt mezar örnekleri arasında, bugün sant' angelo kalesi adıyla bilinen, roma'daki hadrianus'un mezarı, berlin'de charlottenburg'daki iii. friedrich wilhelm ile kraliçe louise von mecklenburg-strelitz'in, hampshire'de farnborough'daki iii. napoléon'un, moskova'daki lenin'in anıt mezarları ve ankara'daki atatürk'ün anıtkabir'i sayılabilir.
türkçede bunlar türbe diye de adlandırılır.
--- alıntı ---
devamını gör...
ulkede halen yasamakta olan biri icin "ona dokunmak ibadettir", yada " bence onun dogdugu il,calistigi il kutsaldir" diyenlerin gormezden gelindigi bir ortamda provokasyon icin yapilmis bir onerme.moderatorler goreve.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar